Proč je systém co prst, to políčko škodlivý pro ruce?

Pokud hrajete na kytaru, baskytaru, či jiný strunný nástroj s pražci, určitě jste se dostali k tzv. systému 1-2-3-4, čili co prst, to políčko na hmatníku. Tento způsob hraní je velice efektivní, protože vám dovoluje využívat všech vašich prstů na levé ruce pro mačkání strun, a také je ekonomický, protože dosáhnete maximum z vašeho hraní v poloze. Výhody tohoto uspořádání prstů jsou tedy zřejmé. Proč je tedy tak škodlivý?

Pokud totiž hrajete na nástroj s většími roztečemi (větší vzdáleností pražců mezi sebou) jako je baskytara, sedmi- či osmi-strunná kytara nebo baryton kytara, tak vaše ruka bude při dodržování systému 1-2-3-4 trpět a to zejména při hraní ve spodních polohách (rozuměj 1. až 5. políčko na hmatníku). Baskytaristé budou mít ztuhlé ruce při hraní groovů využívajících oktáv – představte si takové desetiminutové blues od F. A progresívní metalisté s mnohostrunnými nástroji (s dlóóóuhýýýými krky) zaúpí při hraní hutných riffů. Jedno řešení je nasnadě – technicky disponovaní hráči si přitáhnou pás a jejich kytary/basy se ocitají nebezpečně blízko oblasti brady. Nu což, pro správný prstoklad musí jít image stranou...

Ale nemusí! Naučte se využívat všech možností pro hraní a svižně měňte pozici své levé ruky podle polohy, ve které hrajete. Například basáci mohou v prvních polohách hrát oktávy 1. a 4. prstem (ukazovákem a malíčkem) a při potřebě vyhrávky se zase vrátit do starého dobrého 1-2-3-4 systému. Úlevou může být i při hraní rychlých riffů ve spodních polohách si dát palec přes krk a umožnit tak vašemu zápěstí být v rovné poloze. To je ostatně to nejdůležitější – vyvarujte se ostrých úhlů vašeho zápěstí. Vaše ruka by měla být co nejdelší dobu v co nejpřirozenější poloze. A pokud ji zalomíte a držíte pořád všechny prsty připravené hrát 1-2-3-4 systémem, uvidíte, že dříve, či později se začnou ozývat vaše šlachy a začnou nepříjemné bolestivé projevy. Fór je v tom, naučit se během hraní uvolňovat ruku a relaxovat ji pro místa ve skladbě, kde opravdu potřebujete využít všech čtyř prstů a naplno uplatnit systém 1-2-3-4.

Jaké jsou vaše zkušenosti s tímto stylem hraní? Doporučil vám ho váš učitel? Podělte se s námi...

Tagy: