Projekt Isobutane se na novince díky hostům ocitl na rušné křižovatce
Martin Krajčír byl dlouhá léta vnímaný hlavně jako kytarista a tvůrčí mozek známé postrockové party The Ills. Mnohem méně fanoušků mělo ponětí, že paralelně vede i sólový projekt Isobutane zaměřený na elektronickou hudbu. Z undergroundového příšeří, kde pod tímto jménem vydal od roku 2005 řadu alb a EPček vlastním nákladem nebo na menších labelech, vystupuje aktuálně ambiciózní novinkou Mementos s řadou zajímavých hostí.
O slovenských postrockových stálicích The Ills jsme vás už na stránkách Frontmana informovali. Jen pro jistotu připomenu, že se jedná o jednu z nejvíce ceněných rockových skupin našich východních sousedů v zahraničí, s hromadou koncertů po celé Evropě (včetně festivalů Iceland Aiwaves, Eurosonic Noorderslag, MENT nebo Waves Vienna) a pěti vydanými alby na svém kontě. Martin Krajčíř se celou dobu fungování The Ills drží především kytary, ve svém sólovém projektu ale šestistrunný nástroj odstavil na vedlejší kolej a primárně se věnuje roztodivné elektronice.
S první sólovou nahrávkou Martin alias Iso přišel na veřejnost jako Isobutane už před patnácti roky, kdy se přidal k tehdy frčící vlně indie elektronických projektů. Jeho sólové snažení se přelilo do drum’n’bassových vod, IDM elektroniky, ambientu nebo synthwave. Vždy se jednalo o Martinovo sólové snažení, které se v posledních letech ani nesnažil nabízet labelům a ukládal je pouze na svém Bandcamp profilu. Až přišel kovid, koncertní život se zastavil a neustále rozlítaný muzikant měl náhle čas věnovat se svému sólovému projektu mnohem více než kdy předtím.
„Představa kolektivního alba, jakým je Mementos, mě lákala už několik let, ale pokaždé jsem byl buď příliš pohodlný nebo pozvaní hosté příliš zaneprázděni. Loňský rok však vnutil mnoha hudebníkům koncertní pauzu a tak toho času bylo o něco víc. Ideální doba vyzkoušet koncept, na který jsem se už dávno chystal,“ přiznal Iso. A opravdu, nové album je zde a na něm pouze tři skladby z jedenácti jsou Martinovou sólovou prací. Na albu se podíleli například Vlado Ďurajka aka Autumnist, Erik Šulc z Medial Banana, Miloš Bulík ze Space Cats, Miloš Rabatin z Pudingu Pani Elvisovej nebo elektronický projekt arχ. Pod hudbou se podepsala i jména předtím spjatá s kapelou The Ills, konkrétně bývalý kytarista Adam Kobyda a bývalý baskytarista Filip Drábek, který na albu participoval spolu s manželkou Jankou a jejich projektem Päfgens. Speciálním zahraničním hostem je mladý producent Larah z Mexika.
Co na desce jako hudebníci oceníte?
Je pochopitelné, že kolekce Mementos je díky množství hostí mnohem barevnější než jakákoliv předchozí kolekce projektu. Autumnist ztemnil track Brain Fog do lehce industriálního hávu, na druhou stranu Erik Šulc i díky vokálu posunul skladbu Mesto až do elektropopové podoby. Zpěv, tentokrát bezeslovný, doplnila do UI manželská dvojice Päfgens, výrazně fusion podobu má skladba Hroty s neustále sólující baskytarou Miloše Bulíka, akustické bicí Miloše Rabatina zase daly instrumentálce Gunar výrazně živelnější podobu. Tradičnější podoby se drží jen spolupráce s Adamem Kobylou (i přes kytarové vyhrávky) a spolupráce s Larah a arχ. Na jednu stranu se z Isobutane stal náhle po hudební stránce výrazně sebevědomější, nadupanější projekt, který ztratil pel domácího DIY dobrodružství, na druhou stranu hromada úkroků částečně zastřela primární směr, kterým se Isobutane na Mementos ubírá. Snaha o koncept alba plného kooperací upozadil vůdčí úlohu autora a z novinky udělal rozvětvenou křižovatku možností, jakým směrem by se projekt mohl do budoucna ubírat. Toto pozitivní zjištění dělá z letošní novinky Isobutane spíše druhou startovní čárou než nadupanou jednolitou kolekcí. A že těch zajímavých možností je!
Isobutane – Mementos
Starcastic/Deadred records, 2021, 43:38
Indie elektronika,
70 %
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.