Přejít k hlavnímu obsahu
Tomáš Kejmar -

Prometheus přinesl oheň, Promethean 3110 basový zvuk

Když se řekne "300 wattové basové kombo", každý si jistě představí velkou a těžkou bednu, minimálně půl na půl metru. Asi nikdo by nečekal, že japonské firmě Ibanez se podařilo tento výkon převtělit do 10ti palcového reproduktoru, umístěného v desetikilovém boxu z MDF desek o rozměrech pouhých 30x32x35 cm. Ale povedlo se.

Svou subtilností a vahou Promethean 3110 nepředstírá, že není určen pro jiné než cestovní účely. Nicméně díky svým vlastnostem je o mnoho zajímavější a užitečnější, než se na první pohled zdá.

Ozvučnice je tvořena MDF deskami krytými černou koženkou, v zadní část je umístěn kovový kryt nesoucí ovládací prvky a výstupní konektory. Zadní část vrchní desky je tvořena červeným lakovaným plechem s ovládacími potenciometry a jackovým vstupem pro nástroj. Ozvučnice má uzavřenou konstrukci, dva basreflexové otvory se nacházejí v přední stěně, vlevo a vpravo pod basovým reproduktorem. Ve středu basového reproduktoru je umístěn jednopalcový tweeter. Přední stěna je kryta masivní černou kovovou mřížkou.

Promethean P3110 je vybaven jednak klasickými ovládacími prvky – tedy Master, Gain, ekvalizérem High-Mid-Low a Phat pro korekci dozvuků vysokých a nízkých tónů. Dalším prvkem je klasický přepínač Limiter, vstup pro externí zdroj Aux-in a vstup pro sluchátka. Na zadní stěně najdeme ještě kromě síťové flexi zásuvky a hlavního spínače navíc spínač aktivující výškový tweeter, vstup pro externí min 4Ω reproduktor (na některých modelech je mylně uvedeno 8Ω), dále přepínač úrovně hlasitosti 0/-20 dB, přepínač uzemnění, a Line-Out XLR výstup. O chlazení zesilovače systému se stará malý nehlučný ventilátor umístěný také v zadní stěně.

Zapnutí přístroje signalizuje zelená ledka v pravé části panelu, která zároveň slouží jako indikátor kritické hlasitosti při zapnutém Limiteru. Ovládací prvky ekvalizéru, zisku a hlasitosti tvoří dohromady dobře sehranou pětici, pomocí které se dá výsledný zvuk a výkon dobře korigovat. Zvuk je jasný a čitelný od malé hlasitosti až po nejvyšší výkon, zkreslení je opravdu minimální. Phat dokáže navíc "roztáhnout" frekvenci tónů na maximum, takže výsledný zvuk je mnohem širší. Na jasnosti a čitelnosti zvuku má pak nemalou zásluhu přidaný výškovým jednopalcový měnič – po jeho deaktivaci je zvuk zejména ve vyšších polohách méně výrazný. Limiter je na můj vkus trochu „línější“, ale to je nejspíš dáno snahou výrobce o zachování co nejlepší dynamiky. Ta opravdu tomuto "drobku" nechybí. Po připojení externího reproboxu se výkon automaticky rozloží v poměru mezi externí a interní reprobox.

Ačkoliv udávaný výkon 300W je dle mého opravdu "na hranici možností" tohoto subtilního boxu, poskytuje Promethean 3110 na svou velikost a váhu opravdu solidní zvuk, nečekaný u tak malého komba. Když k tomu přidáme výtečnou čitelnost, dynamiku a ostrost tónu umocněnou přidaným výškovým reproduktorem, dostaneme ve výsledku velice povedený aparát, který ve své cenové hladině jen těžko najde konkurenci.

Tagy Ibanez

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Tomáš Kejmar
Absolvent Střední průmyslové školy Strojnické v Praze, už od mládí tíhl k muzice. Hraje na kytaru, baskytaru a tenorové banjo. Od školní kapely se dostal až k tvorbě písňových textů (Denisa Kubová, Miluška Voborníková, David Král, Sunny..). Hrál v několika rokenrolových kapelá…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY