Přejít k hlavnímu obsahu
Janek Žežula -

Prověření ladící klasiky: TU3 a Pitchblack

Na poli kytarových ladiček patří Boss TU3 a Korg Pitchblack mezi klasiky, které najdete v pedalboardech nesčetně kytaristů a baskytaristů. Tento článek sice vzhledem k tomu, že se nejedná o horké novinky, není úplně aktuální, ale pokud se zrovna rozhodujete kterou vybrat a zařadit do svého gearu, může vám pomoci.

Boss TU3

Ladička je schovaná ve standartní bossácké krabičce. Je tedy velmi bytelná, s baterkou pod pedálem. Naladíte s ní kytaru i basu, jak standardně tak až o šest půltónů níže. Můžete si vybrat z několika možností zobrazování odchylek na displeji a dokonce mezi dvěma intenzitami svítivosti diod, což považuji za jeden z jejích velkých plusů. Kromě kralického "svitu" má totiž navíc mód High-Brightness, jež diody rozzáří ještě znatelně více a tak na ladičku v pohodě uvidíte i za slunečného dne. Rychlost odezvy je velmi dobrá, reaguje ihned na každou drobnou změnu s přesností jeden cent. Pohodlně s ní na kytaře naladíte i oktávy. Napájet jí můžete buďto standartně 9V baterkou, na kterou pokud po hraní vysunujete kabel ze vstupu vydrží slušnou dobu nebo běžným adaptérem. Ladička dále umožňuje napájet ještě další krabičky. Dle slov výrobce až 7. To znamená, že kromě vstupu na napájení má i výstup. Zkušenost mám s napájením jedné další krabičky a funguje to bez problému. Na výběr máte ze dvou výstupů. Jeden při ladění signál umlčí, druhý ho nechá projít beze změny a kytaru stále při ladění stále slyšíte.

+ Velmi rychlá odezva na ladění, mód High-Brightness, kvalitní provedení, dva výstupy
- Pro někoho možná - není TrueBypass

Korg Pitchblack

Provedení Korgu je na první pohled křehčí, ale nenechte se zmást, jen se tak tváří. Oproti TU3 je znatelně menší a má TrueBypass. Ladička je schovaná v kvalitní hliníkové krabičce s plastovým spodním dílem, což ale ničemu nevadí. Na kvalitě a odolnosti to neubírá. Baterie se vyměňuje odcvaknutím krycího dílu podobně jako třeba u krabiček Ibanez. Co se rychlosti ladění týče, reaguje také velmi obratně a ladění s ní je pohodlné. Oproti TU3 se mi ale subjektivně zdá o chloupek pomalejší. Nic zásadního. Spíš mě překvapila nízká intenzita svícení diod. Ve tmě a za běžného světla bez problému, ale venku to za určitých světelných podmínek už může být trochu problém. Ladička nabízí 4 různé módy zobrazování a stejně tak jako Boss můžete ladit o několik půltónů níže a umí napájet i další efekty. Při sepnutí signál z kytary umlčí.

+ Kompaktní rozměry, oproti TU3 o několik stokorun levnější
- Méně výrazné diody

Závěrem

Obě dvě si troufám říct patří ve své kategorii k těm nejlepším, co lze sehnat. Nasvědčuje tomu i to, že je můžeme vidět ve vybavení mnoha muzikantů z celého světa. Jsou kvalitně zpracované, odolné a ladění s nimi je přesné. Chybu neuděláte ani s jednou.


Zajímavé srovnání ještě společně s TC Electronic Polytune, která je poslední dobou také velmi oblíbená, jen jsem neměl možnost ji detailně odzkoušet...

Tagy Boss TU3 Korg Pitchblack

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY