Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 05.07.2014 - 00:20

PRS myslí i na basisty: SE Kingfisher a SE Kestrel

Hlavní doménou firmy Paul Reed Smith jsou především elektrické kytary, ale výrobce myslí také na basisty, což dokazuje dvojice zbrusu nových baskytar SE Kingfisher a SE Kestrel. Obě basy sjednocuje podtitul Modern Classic, takže basisti se mohou těšit na výborně zpracované nástroje s tradičním soundem.

U basy PRS SE Kingfisher byl kladen důraz na hutný a průrazný zvuk s výraznými středy, jenž by byl díky svému charakteru a všestrannosti použitelný pro hru prsty, trsátkem i slapem a to téměř napříč všemi žánry. Korpus tvoří dvě křídla z bahenního jasanu, krk je průchozí, lepený z pěti kusů javoru a ořechu s palisandrovým hmatníkem (radius 7.5 palce) osazeným 24 pražci. Menzura činí 34 palců.

Pasivní humbuckery SE4BHT a SE4BHB pocházejí z dílen PRS a ovládají se dvěma potenciometry hlasitosti a společnou tónovou clonou. Mechaniku v podobě ladicích strojků HB6 a kobylky TransTone dodal výrobce špičkového hardware Hipshot. Pro SE Kingfisher si PRS připravil tři barevné verze transparentních laků Natural, Scarlet Red a Tortoise Shell.


Druhá novinka SE Kestrel míří svým designem i zvukem spíše na muzikanty hledající tradiční "old school" sound, jenž některý moderním nástrojům s aktivními humbuckery chybí. Tomu byl podřízen výběr materiálu na stavbu těla i typ snímačů s pasivní elektronikou. Průchozí krk je stejně jako u modelu Kingfisher tvořen 3 díly javoru a dvěma pláty ořechu, zajišťující mimořádnou stabilitu, korpus se skládá z dvou dílů výběrové olše, tedy dřeva, které bylo v šedesátých letech na stavbu baskytar používáno velmi často.

Palisandrový hmatník s radiusem 7.5 palce nese 22 pražců a profil i rozměry krku jsou shodné s předchozím modelem, stejně jako menzura o délce 34 palců. Mechanika se opět skládá z kobylky TransTone a ladicích kolíků HB6 od Hipshot.

Vzhledem k vintage orientaci nástroje zde byly použity single coily PRS SE4BST a SE4BSB s optimálně vyváženým frekvenčním poměrem, dostatečně silným výstupem a transparentním zvukem. Ovládání obstarávají poty hlasitosti pro každý snímač a tónová clona. PRS SE Kestrel bude nabízen ve třech barevných odstínech Metallic Red, Black a Tri-Color Sunburst.

PRS SE Kingfisher a SE Kestrel jsou všestranné, výborně zpracované basy, postavené z kvalitních komponent, které svým zvukem ctí tradici a charakter nástrojů z 60. a 70. let. Ceny ještě nebyly stanoveny, ale asijské série s označením SE jsou finančně mnohem příznivější, než výrobky z Marylandu, takže bychom při případném nákupu nemuseli očekávat nijak extrémní částky.

Tagy PRS SE Kingfisher SE Kestrel
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY