PRS Tremonti MT 15 Head: vedoucí úloha hi-gainu
Kytaristu Marka Tremontiho možná opustila múza, ne však čuch na suprové zboží. Například předzesilovač PRS Tremonti MT 15. Možná se pohybuje ve střední cenové hladině, jeho užitné vlastnosti jsou však rozhodně nadprůměrné.
Paul Reed Smith přirozeně kalkuluje s tím, že si k jejich předzesilovači za čtrnáct tisíc dokoupíte za devítku ještě dalších šedesát wattů, reprobox PRS MT 1x12 Closed Back. I tak je výsledných třiadvacet tisíc za takovou sestavu hodně fér. Řve teda statečně, dokonce víc než spousta dražších a výkonnějších „beden na svačinu“.
K případné výměně vyjetých lamp a asi jediné, byť netechnické slabině preampu: šest náhradních elektronek ECC83S JJ z předzesilovače ještě v tuzemsku seženete. Cena se pohybuje kolem tří set korun. Lampy 6L6GCMS do koncáku už ale objednávejte spíš přímo ze zámoří. Tam jedna vyjde asi na pětikilo, samozřejmě bez přepravy.
Dva režimy, všech 15 wattů pro koncerty nebo seance ve zkušebně, zhruba poloviční zase do obýváku či ložnice, jsou příjemný bonus. Jenom ten úsporný 7 Wattový režim mi zas až o tolik slabší nepřijde a dost bych se zdráhal ho pustit sousedům.
Zvuk můžete trochu osvěžit tím, že si pohrajete s frekvencemi vyšších středů a výšek (knoflík „Presence“) nebo přidáte jemný overdrive přídavných výšek. Pořád ale jde o klasickou americkou zhůvěřilost s nestvůrným zkreslením a sádelnatými basy. Tolik k věčné otázce, jestli je ta mašina dobrá na metal.
Naopak rozdíl mezi čistým a zkresleným kanálem poznáte hned. V PRS je totiž působivě a zároveň prakticky rozlišili opticky modrým a červeným podsvícením lamp. Důležitost hi-gainu kromě červené podtrhuje i master volume, jímž se též ovládá hlasitost vedoucího, tj. zkresleného kanálu. Přesto bych upozornil i na příjemně perlivý čistý kanál s možností lehkého boostu, který může váš zvuk zdobit zrovna jako balady od Alter Bridge. Jinak ovládání obou kanálů sestává z víceméně standardních poťáků výšky, středy, basy.
PRS Tremonti MT 15 je zkrátka parádní zhovadilost pro alternativní rock amerického střihu, která nestojí svět, pokud neodpálíte koncové lampy. O výrazně personifikovaný signature model přitom ani nejde. Ovládání těch několika vychytávek je čistě intuitivní a zvládne ho každý.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.