Přejít k hlavnímu obsahu
Michal Pilař -

Průvodce kytarovými efekty #11: Chorus

Na světě není snad žádný jiný efekt, který by charakterizoval nějakou hudební dekádu tak jako chorus. Pusťte si snad jakýkoliv song z osmdesátých let a můžete si být jisti, že alespoň v nějaké jeho části uslyšíte houpavý zvuk chorus efektu. Ať už se jedná o rytmickou funky kytaru či metalové sólo, chorus byl prostě trendy. Už pár let zažívá chorus efekt druhou slávu, tak se pojďme podívat na efekty, které byste neměli minout, pokud byste se pro koupi chorus pedálu rozhodli.

Stejně jako flanger je i chorus takzvaný modulační efekt. To znamená, že by měl být umístěn za všechny overdrive efekty, fuzzy a distortiony, pokud samozřejmě z nějakého důvodu nechcete jinak. Zvuk chorusu vzniká tak, že po vstupu do pedálu je signál rozdělen na dva. První prochází nezměněn, zatímco druhý je nepatrně opožděn a zmodulován průběžnou změnou tóniny – zjednodušeně bychom mohli říct, že chorus vzniká přidáním nepatrně opožděného vibrato efektu k čistému signálu.

Ovládání chorusu je intuitivnější než u flangeru. V drtivé většině narazíte u poťáků na tyto popisky:

  • Rate – ovládá rychlost chorus efektu
  • Depth – ovládá intenzitu chorus efektu
  • Mix – ovládá poměr čistého a efektovaného signálu

První opravdový chorus vypustila v roce 1975 značka Roland jako součást komba Roland JC-120 Jazz Chorus. Jednalo se o vůbec první stereo chorus, který naplno využil dva dvanáctiválcové reproduktory, kterými JC 120 disponoval. Zvuk chorusu v tomto aparátu byl tak populární, že firma Boss (dceřiná značka Rolandu) o rok později vměstnala chorusový obvod z komba do samostatného pedálu – a legendární Boss CE-1 byl na světě. Pedál se stal prvním chorus pedálem na světě. Byl sice určen spíše pro hráče a hráčky na klávesové nástroje, ale mezi kytaristy se ihned stal nesmírně populárním.

Lidé od Bosse na tento vrůstající zájem kytaristů o CE-1 zareagovali v roce 1979 uvedením čistě kytarového chorusu jménem Boss CE-2. Jestli můžeme původní CE-1 nazvat legendárním, tak CE-2 se stal etalonem efektu chorus. Pokud se řekne chorus, většina kytaristů si představí přesně tento modrý pedál. Od té doby spatřilo světlo světa spousta skvělých chorus efektů jako například Small Clone od Electro Harmonix, SCH-1 Stereo Chorus od firmy Arion a další, ale velká většina doteď stále čerpá z původního designu představeného firmou Boss.

Pokud jste dočetli až sem, můžeme se teď mrknout na příklady chorus pedálů, které byste neměli minout.

Boss CE-2W

Boss CE-2W

V roce 2016 k příležitosti čtyřicátého výročí značky Boss firma vydala reissue původního efektu CE-2 v rámci nové série Waza Craft. Pokud máte rádi minimalismus a zároveň chcete přesně „ten“ zvuk chorusu, jaký znáte ze všech svých oblíbených nahrávek, tohle je pedál pro vás. Stejně jako na originálu i zde máte jen dva potenciometry: Rate a Depth. K těm navíc ale přibyl ještě přepínač mezi třemi režimy. Na první pozici máte klasický zvuk CE-2, na druhé pozici dostanete daleko výraznější zvuk legendárního CE-1, prvního chorus pedálu, který kdy spatřil světlo světa, a třetí režim je vibrato. Novinkou je také stereo výstup, takže si můžete svou CE-2W užít jako nikdy předtím.

Walrus Julia

Walrus Audio Julia

Jeden z nejpopulárnějších chorusů současnosti – to je Julia od americké butikové značky Walrus Audio. Díky dnes již klasickému potenciometru D-C-V je to model i pro lidi, kteří jinak klasický chorus nemají zcela v lásce. Jakmile se otočením potenciometru dostanete za dvanáct hodin, začnete si k chorusu přimíchávat vibrato. Je to stejný systém, jako jsme si popsali u Lillian (phaser) a Polychrome (flanger), ale Julia byla prvním efektem z této řady, který tímto inovativním prvkem disponoval.

Další zajímavou možností je lag knob, kterým ovládáte délku zpoždění modulovaného signálu. Dostanete se tak z krásně subtilního vlnění až ke zvukům, ze kterých budete mít skoro až mořskou nemoc. Julia je všestranný chorus, který uspokojí i kytaristy, kteří jinak nad klasickými chorusy ohrnovali nos.

Walrus Julianna

Walrus Audio Julianna

Úspěch, který slavila Julia, nebyl u lidí z Walrusu nepovšimnut, a tak se zrodila Julianna. V jádru je to stejný pedál jako Julia... vlastně dvě Julie, protože Julianna je stereo chorus. Ale ne stereo jako CE-2W, kdy v jednom výstupu máte zefektovaný zvuk a v druhém čistý. Tady máte opravdu dva chorusy a dokonce můžete oba dva ovládat separátně! Vítaným přídavkem je i switch tap tempa, kterým můžete zajistit, že váš chorus bude vždy synchronizován s tempem skladby.

K funkci tap tempa se váže i přepínač Div, kterým si jednoduše zvolíte rytmus chorusu. Přepínač Shape byl doplněn o funkci Random wave, kde si můžete být jisti, že vaše Julianna se bude chovat zcela tak, jak bude ona sama chtít. Pokud jste si zamilovali původní Julii, můžete si být jisti, že tato nová Julia na steroidech pro vás bude seznamováním na několik večerů.

Boss DC-2W

Boss DC-2W

Méně známý příbuzný legendárního modrého chorusu. Původní DC-2 Dimension C se vyráběl ve druhé půlce osmdesátých let jako kompaktní pedálová verze rackového chorusu Roland SDD-320 Dimension D. Zajímavou vlastností těchto efektů byly fixní presety – na efektu nebyly žádné potenciometry, jen čtyři záhadná tlačítka. Každé z těchto tlačítek ukrývalo jeden preset, který jste už prostě nemohli měnit.

V Bossu se toho nebáli a vytvořili daleko vychytanější verzi, která je opravdové stereo. To znamená, že obsahuje dva chorus obvody stejně jako Julianna výše. Potenciometry zde sice pořád nejsou, ale oproti původní verzi zde můžete mít aktivní dva presety současné. Jen dávejte pozor, dva presety fungují správně opravdu jen ve stereo zapojení. V režimu mono se dva presety někdy navzájem vyřazují, takže pak není slyšet chorus téměř vůbec. Pokud se ale rozhodnete pro stereo zapojení, užijete si neskutečnou porci zábavy.

Skvělou novinkou je také druhý režim, který přímo vychází z onoho rackového SDD-320. Máte tak ještě mnoho dalších zvuků k prozkoumání. Dimension C Waza Craft byl jedním z nejvymodlenějších pedálů v rámci série Waza Craft a rozhodně je také jedním z nejzajímavějších.

EHX Small Clone

Electro Harmonix Small Clone

Kdo by neznal Small Clone, efekt zpopularizovaný Kurtem Cobainem, který můžete slyšet na spoustě slavných nahrávek nejen Nirvany. Tohle je asi jeden z nejjednodušších chorusů na trhu, jeden z nejlevnějších a také jeden z nejvíce cool, co se vzhledu týče. Pokud máte rádi vintage pedály a nebo jen chcete dodat vašemu pedalboardu trochu industriální vibe, neměl by tento pedál ve vaší sbírce chybět.

Tagy Průvodce kytarovými efekty chorus Boss CE-1 Boss CE-2 Electro Harmonics Small Clone Arion SCH-1 Stereo Chorus Boss CE-2W Walrus Audio Julia Walrus Audio Julianna Boss DC-2W kytarové pedály kytarové efekty 80. léta

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Michal Pilař
Kytarista kapely Iggy Mayerov.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY