Průvodce kytarovými efekty #3: Transparentní overdrive
Musím popravdě říct, že jsem přemýšlel, jestli následující kategorii do této série článků vůbec zařadit, protože by mohla nastat debata o tom, co je overdrive a co je obyčejný booster a jestli mezi tím je, nebo není nějaký rozdíl. Ale jelikož asi o žádném jiném druhu efektů nekoluje tolik polopravd (často přiživovaných samotnými výrobci) a protože je to tak neskutečně vyhledávaná kategorie, řekl jsem si: dobře, zařadím to sem.
V první řadě si pojďme vyjasnit, co znamená transparentní overdrive. Je to overdrive, který má takzvaný „flat response“, to znamená, že nezvýrazňuje žádnou frekvenci. Prostě a jednoduše, váš aparát by po sešlápnutí neměl mít více výšek, středů nebo basů – měl by znít stále stejně a jen... více zkresleně. Takže jednou provždy: Tube Screamer není a nikdy nebyl transparentní overdrive!
Earthquaker Devices Westwood
Earthquaker Devices se stali za relativně krátkou dobu velmi respektovaným výrobcem – a naprosto po právu. Mnoho jejich efektů se stalo naprostými klasikami. Ale teprve před pár lety vypustili efekt, který jim v jejich portfoliu chyběl. Westwood je transparentní overdrive s aktivními korekcemi pro basy a výšky, takže ho můžete použít jako transparentní booster/overdrive, jako treble booster pro rozjasnění temnějšího aparátu a nebo z něj můžete udělat overdrive na bázi Klonu nebo Tube Screameru, kdy dle vašich potřeb dokáže zvýraznit vyšší či nižší středy, abyste měli jistotu, že prolezete mixem kapely. Když k tomu připočtěte to, že coby butikový efekt vyrobený ve Spojených státech ho dostanete za dost příjemnou cenu, máte jeden z nejuniverzálnějších ovedrive efektů na trhu. Do Akronu v Ohiu se navíc hned v následujícím odstavci vrátíme.
Earthquaker Devices Special Cranker
Special Cranker je založený na jednoduchém obvodu starého tranzistorového overdrive/distortionu od značky Electra, který si mezi efektovými nadšenci vydobyl značné renomé. Někteří jeho zvuk přirovnávají ke zvuku Fuzz Face se staženým volume potenciometrem na kytaře – to znamená, že ač má do klasického fuzzu daleko, určité zvukové podobnosti zde najdete.
Special Cranker ale hlavně dokáže fungovat i jako naprosto transparentní booster. Navíc máte volbu mezi dvěma módy: germanium, pokud chcete více temnější vintage tón, a silikon pro jasnější, modernější a dravější zvuk. Pokud knob s označením „More“ vytáhnete na maximum, dostanete (hlavně v módu germanium) něco mezi fuzzem a totálně vytaveným malým tweedovým aparátem. Cenovka je navíc v tomto případě nastavena opravdu nízko.
JHS Morning Glory
Efekt, který se už krátce po svém zrození stal téměř nesmrtelnou klasikou a jedním z nejprodávanějších efektů této malé firmy z Kansas City. Abych pravdu řekl, chvilku jsem nevěděl, jestli ho sem zahrnout, protože více než transparentní overdrive je to přece jen krabička typu „amp in a box“, respektive v tomto případě zkreslení na bázi aparátu Marshall Bluesbreaker. Nakonec sem ale Morning Glory dávám, protože definici transparentního zkreslení splňuje do puntíku. Po zapojení externího footswitche navíc získáte i druhý „high gain“ mód.
MXR Timmy
Firma MXR se vytáhla a pod označením MXR Custom Shop vypustila svou verzi transparentního overdrive efektu Timmy. Firmě s ní navíc pomáhal i člověk, který stojí za dnes již legendárním původním Timem – Paul Cochrane. Pro ty, kteří nevědí, bych doporučil tento starší článek na Frontman.cz. V době, kdy ceny původních efektů Tim a jeho menšího brášky Timmyho stále stoupají, se jedná o skvělou alternativu, jak vyzkoušet zvuk, pro který jsou tyto efekty tak opěvovány.
Boss BD-2W Blues Driver
Poslední v pořadí je již další klasika, i když v tomto dost opomíjená a nedoceněná. Spoustu kytaristů se při hledání „toho nejtransparentnějšího zkreslení“ často zapomene podívat na efekt, který se válí prakticky v každých hudebninách – navíc za zlomek ceny všech těch butikových krásek. Boss před pár lety navíc vydal vytuněnou verzi v rámci série Waza Craft – ma volbu mezi verzí původní a verzí custom, která nabízí ještě pevnější zkreslení hlavně ve středových frekvencích.
Na závěr bych dodal, že pojem transparent overdrive je jeden z nejvyhledávanějších hesel na internetu v oblasti kytarových efektů. Sám o sobě je to pojem hodně abstraktní. Snad v žádné jiné kategorii není takový přetlak skvělých více či méně transparentních efektů, které se liší ať už samotným obvodem, nebo komponenty, takže tento výběr berte opravdu jen jako čistou ukázku.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.