Psychedelické falzetové disco Foo Fighters už zavání travestií
Kdo by si to pomyslel. Bubeník Nirvany umí falzet, miluje duhové disco šílenství, z hudebních žánrů musí vyzkoušet evidentně cokoliv. Alter ego Dee Gees současné arénové špičky Foo Fighters je nutné brát s jistou rezervou a odstupem. Přesto se jedná o největší hudební dobrodružství Dave Grohla.
Stejně jako když vydal Grohl v devadesátých letech projekt Probot, kde spojil síly s velikány thrash/death metalu, musí fanoušci cítit podobné a podivuhodné mrazení, do jakých vod se bývalý bubeník Nirvany a charizmatický frontman zase vydal. Přesto čekat se to dalo, byť odklon od nabušených kytar a punk rocku tu je obří. Nejen že se Foo Fighters vrhli na poslední desce Medicine At Midnight do tanečních melodií a funky rytmiky. Naživo si vyzkoušeli snad jakoukoli předělávku či přímou spolupráci s veterány rock´n´rollu.
Grohl je v poslední době k nezastavení. Poté, co vydal výborný hudební dokument What Drives Us, televizní seriál From The Cradle to The Stage, projekt se svojí dcerou Violet či poslední vydanou skladbu nazpívanou dohromady s Mickem Jaggerem, Grohlovy hudební snahy neznají mezí. Jsou určitě inspirativní, neutápí se v nich ale přespříliš?
Bee Gees je fenomén. Přelom 70. a 80. let a film Horečka sobotní noci odstartovaly šílené disko osmdesátky. Pro Grohla coby zpěváka jsou jejich písně určitě největší výzvou. Hymny nočních klubů Night Fever, Tragedy nebo You Should Be Dancing jsou věrnou kopií i poctou, přesto srovnání „Dee Gees“ s Bee Gees neuniknou. Vokální harmonie byla o poznání autentičtější, pevně zakotvená v čase. Bratři Gibbové vytvořili zvuk jednoduchý, chytlavý, a – nenapodobitelný. Past pro Foo Fighters, z které se snaží marně uniknout, byť sympatie a potlesk pro tuto taškařici určitě nasbírají.
Co na desce oceníte jako muzikanti?
Ne celá deska je poctou Bee Gees. Druhá polovina obsahuje živé verze pěti skladeb z poslední řadovky FF Medicine At Midnight, kde Grohl a spol. dokazují, že taneční rytmy v rockovém provedení zvládají na jedničku. Daleko zajímavější je ale místo, kde FF desku nahráli. Grohlovo nahrávací studio 606 totiž obsahuje i mixážní konzoly Neve 8028, kterou zakoupil od kultovního studia Sound City Studios, v němž strávil mnoho času během natáčení svého filmu Sound City (2013). Hail Satin má i přes své zápory ten nejlepší zvuk, jaký mohl vůbec vzniknout.
Dee Gees/Hail Satin – Foo Fighters/Live
Roswell Records, 2021, 39:07
60 %
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.