Přejít k hlavnímu obsahu
Studentské Radio R v Brně funguje na katedře Multimediálních studií a žurnalistiky, tohle je jeho mix
Studentské Radio R v Brně funguje na katedře Multimediálních studií a žurnalistiky, tohle je jeho mix
Vilém Terich -

Rádio: Zapojte se či přímo vytvářejte komunitní projekty

Kolik z nás někdy slyšelo o médiu komunitního typu a jak se do něj zapojit? Ano i taková média existují a dokonce i aktivně fungují. Jedná se o různé typy komunit, které mají společný cíl, snaží se ho naplňovat. A když se zaměříme na rozhlas, najdeme zde různou škálu zajímavých, funkčních projektů. Napadlo vás někdy vysílat své vlastní rádio z domova, nemůžete naleznout rozhlasovou stanici, která by vás bavila a mohli jste se aktivně podílet na jejím rozvoji a realizovat své nápady? Možná tyto předpoklady najdete právě v komunitách a jejich rozhlasovém vysílání.

Za komunitní rozhlasovou stanici lze považovat tu, která šíří svůj obsah účelově a specificky se zaměřuje na své posluchače. Pro založení své vlastní rozhlasové stanice je zapotřebí mít hlavní myšlenku, kterou chcete předávat dále. Základní myšlenka jakým směrem se má takové rádio ubírat je asi to vůbec nejtěžší. Musíte si připravit dopředu věci okolo programu, programové skladby, aby všechno dávalo smysl a bylo to pochopitelné pro širokou veřejnost. Najít místo, kde bude vysílací studio. Většinou se jedná o finančně náročný prostor, který musí být vhodný a splňovat základní akustické podmínky. Skupinu lidí, komunitu, která bude spolupracovat na vývoji.

Komunitní rádia tvoří většinou dobrovolníci z řad studentů nebo nadšenců. Student to vyžije jako praxi při studiu a naučí se něco nového. Nadšenec, kromě toho, že si vyzkouší, jak vysílat, bude velmi vděčný, že předává svůj obsah dále, své komunitě. Dále je zapotřebí zvuková techniku a počítač. A hlavně musíte znát příslušnou legislativu ČR spojenou s televizním a rozhlasovým vysíláním. Jakým způsobem chcete šířit signál je na Vás, ale FM vlny už nemají kapacitu a tak přichází doba digitalizace. Poměrně složitá příprava a následná realizace. Není lepší se zapojit do fungujícího projektu? Pojďme si takovéto projekty představit.

StreetCulture, obecně prospěšná společnost a hlavně komunitní rozhlasová stanice, která se více než 5 let pohybuje v městské části Prahy 3, je jednou z možností, jak vyzdvihnout městkou kulturu a komunity, které do ní bezvýhradně patří. Nabízí širokou programovou nabídku. Jedná se o multižánrovou komunitní rozhlasovou stanici. Podporuje začínající a mladé interprety a svůj obsah šíří pomocí internetového vysílání. Mimo jiné mají webový magazín, kde se dočtete něco zajímavého. Pokud jste začínající muzikant nebo moderátor, není nic jednoduššího, než se s nimi spojit a začít spolupracovat. Přijďte se přesvědčit 28. září na Nákladové nádraží Žižkov na StreetCulture Fest. Nalaďte se na tak trochu jiné vlny a přijďte se podívat, jak komunitní typ média dokáže fungovat.


Komunita nemusí být jen uskupení nadšenců se stejným zájmem. Studentské Radio R v Brně funguje na katedře Multimediálních studií a žurnalistiky, která patří na FSS MU v Brně. Rádio vzniklo za podpory menší skupiny nadšenců z řad studentů, kteří chtějí vytvářet mediální obsah pomocí vlastní rozhlasové stanice. Funguje od roku 2008. Vyhrazují se vůči subkulturním žánrům a menšinovým tématům. Dnešní strukturu rádia tvoří více než 150 dobrovolníků a sedm redakcí, které mají svého vedoucího. Dává prostor všem studentům, kteří se chtějí vzdělávat, rozvíjet a realizovat v tomto oboru. Zároveň plní funkci vzdělávací. Své rádio sami charakterizují jako komunitní, otevřené, nekomerční a alternativní. Jejich program je různorodý a nehledí na poslechovost spíše na obsah sdělení a jeho zajímavost. Rádio R nám ukazuje další možnost, jak se zapojit do komunitního rádia. V jejich řadách působí nejen studenti žurnalisticky na Masarykově Univerzitě. Každoročně pořádají festival a v jejich vysílání najdeme originální, ojedinělé, mladé interprety. Je to velká šance pro začínající muzikanty prosadit se. Není nic jednoduššího, než jim poslat svou nahrávku a oni ji rádi zveřejní, popřípadě můžete navštívit i jejich studio.

Do teď jsme si představili multižánrová rádia, pokud máte chuť na Ameriku je tu pro vás Rádio Dixie. Jeho původní myšlenka byla dát dohromady rozhlasovou stanici, která bude šířit americkou hudební kulturu. Uvědoměním došli k závěru, že se jedná o něco hlubšího, dali prostor tématům jako je svoboda, otevřenost, nespoutanost, jedinečnost a vše co s americkou kulturou souvisí. Založením webového portálu nahradili místo setkávání vyznavačů této subkultury. Na webu se převážně věnují historii, reáliím, automobilovému průmyslu a věcem souvisejícím s touto komunitou. Pokud, hrajete žánry spjaté s americkou kulturou, není pro Vás jiná volba, zkontaktujte rádi Dixie a laďte jeho americké vlny.

Máme zde další rádia, studentské rádio UP AIR v Olomouci. Rádio Proglas, zabývající se křesťanskou komunitou. Rádio Route 66 určené pro vyznavače legendární americké silnice. Motorkářské Bikers Radio Doupě.

Všechna zmíněná rádia najdete na internetu, včetně kontaktů. Určitě se setkáte s vřelým přijetím, a proto média komunitního typu doporučuji začínajícím muzikantům, kteří ho mohou využít, jako prostředek pro šíření své tvorby. Nebo začínajícím moderátorům, kteří si chtějí zkusit, jaké to je vysílat a zajímají je věci s tím spojené.

Tagy Streetculture

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Vilém Terich
Kytarista v kapele Consequences. Aktivně jsem působil na komunitním médiu StreetCulture jako redaktor a moderátor. Věnuji se žurnalistice, hudebním aktivitám, kytaře, zvukařs…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY