Přejít k hlavnímu obsahu
Sadowsky Satin Series Inca Silver
Honza Hrbek -

SADOWSKY Satin Series 5-21: Nezažils‘ - nepochopíš

Možná znáte někoho, kdo už na basu Sadowsky hrál. Možná vám řekli, že to je zážitek. Možná se vám svěřili, že mají na prodej ledvinu – výměna možná za basu výše zmíněné značky. S jejich doplatkem. Možná jste se, jako já, nevěřícně smáli: „Vždyť je to jen obyčejný aktivní jazz bass,“ řekli jste nadšencům. Možná vám byl odpovědí povýšený úsměv těch, kteří již zakusili, doprovozený poznámkou na téma „nezažils‘, nepochopíš“. Možná jste se zařekli, že to tedy musíte zažít. Možná ne. Ale pokud příležitost vyzkoušet basu Sadowsky máte, využijte ji.

Jazz Bass, který prošel rukou Rogera Sadowskyho, je Pojem s velkým P. Své o tom ví celá řada světových hvězd. Od dob, kdy tento kytarář upravoval Fendery z období před CBS, už uplynulo hodně času, během kterého Sadowsky začal vyrábět vlastní nástroje v lehce pozměněném, ale stále snadno rozpoznatelném tvaru. Řadu Satin series, do které patří i dnešní testovaný nástroj, Newyorská firma představila v roce 2016.

Na co se koukáme

Podívejme se na nástroj Satin Series 5-21 střízlivýma očima. Aktivní jazz bass v pětistrunné variantě. Snímače s nenápadným rytím „Sadowsky“, vlastní kobylka, ladící mechaniky Hipshot, 21 pražců na standardním krku s fenderovskou šířkou nultého pražce, aktivní elektronika, ovládaná potenciometry Bass a Treble, dále tónová clona, hlasitost a poměr snímačů. Jasanové tělo překvapí nízkou hmotností, je totiž odlehčeno komorami. Celý nástroj tak váží 3,7 kilogramu, což na pětistrunnou basu skutečně není moc.

Co možná překvapí, jsou chybějící dvířka pouzdra na baterku. Předpokládám, že aktivní elektroniku nekrmí slzy hráčů ani pevný groove, ale klasická devítivoltová baterka. Pokud jí budete potřebovat vyměnit, musíte odšroubovat zadní kryt. Jestli za to může estetické hledisko, nebo víra značky, že baterie se samozřejmě nevybije v tu nejnevhodnější chvíli, nevím.

Jak to hraje

Hodně lidí vám řekne, že zvuk je v rukou. A že bez cvičení a správné techniky vám to prostě dobře znít nebude. Tito lidé ještě nedrželi v ruce basy Sadowsky. Vyrovnaný, tlustý, ale čitelný zvuk po celém hmatníku, aktivní elektronika tu funguje, jako kdyby mezi basou a zesilovačem byl perfektně nastavený špičkový kompresor. Aktivka není nic neobvyklého, známe je z různých baskytar, ale nějak mám pocit, že jsem do tohoto testu žádnou nepotkal. Čitelný a průrazný zvuk, který je věrný předloze jazz bassu, ale prostě všeobecně víc. Ve spodních polohách umí basa zavrčet, jako by vyhlížela pražský koncert Rage Against The Machine, nahoře zpívá jako v jazz clubu. Vůbec není divu, že nástroje této firmy používají jazzmani i metalisti!

Přepnutí na pasivní basu prostřednictvím push-pull potenciometru tónové clony odstíní část této „magie“. Najednou držíte v ruce špičkový pětistrunný jazz bass. A to není málo. To opravdu není málo. Není to ten zázrak vědy a techniky, který slyšíte v aktivním módu, ale pořád je to naprosto špičkový nástroj, který i z lopaty udělá muzikanta.

Jak to shrneme

Hledat nějaké nedostatky na nástroji jako je Sadowsky Satin Series 5-21 je trochu drzost. Ale pořád je to nástroj „za sto“. Takže si dovolím znovu zmínit tu baterii. Asi není náhoda, že v luxusním vyztuženém kufru Gator, který k nástroji zákazník dostane, je i „sada příslušenství pro dokonalou péči o baskytaru“. Je v něm i šroubovák. Na tu baterku ale úplně zapomenete. Sadowsky je takový nástroj, že by vám nevadilo, ani kdyby vypadal jako keytara Michala Davida. Zapomenete i na to, že nehrajete s žádnou kapelou a ve studiu byste mohli maximálně nosit kabely. Rozbijte prasátko, prodejte máminu kočku s papírama a manželčinu sbírku bot. Pochybnosti nemají cenu, pokud jste to nezkusili, nepochopíte.

Tagy Sadowsky SADOWSKY Satin Series 5-21

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Hrbek
Vždycky jsem miloval muziku. A živý nástroje.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY