Sandberg California VM4: chlouba každého basisty
Nástroje německé značky Sandberg jsou našim čtenářům jistě dobře známé – recenzí na basy a kytary už jsme pár vydali a vzhledem k širokému portfoliu značky jich určitě ještě pár přibyde. Dnes se podíváme na jejich verzi moderního Precisionu, California VM4.
Sandberg jmenuje své nástroje podle konfigurace snímačů a strun, s dodatečnými informacemi o nástroji, skrytými v kódu. Tento model se split coilem u krku a humbuckerem u kobylky se proto jmenuje VM4 VW HG DI MN, z čehož je možné vyčíst, že nástroj je v barvě Virgin White, na javorovém hmatníku má tečky a hlava nástroje je ponechána bez barvy.
Na první ohmat
Tento nástroj působí na první pohled velmi decentním dojmem, žádné exotické dřevo, hardware je „obyčejný“, chromovaný. Barva Virgin White naživo bílou moc nepřipomíná – vlastně vypadá více jako krémová. Hmatník je vyzdoben nádhernými abalonovými tečkami, coby pozičními značkami.
Tělo je skutečný standard – typické kontury Precisionu s ergonomickým tvarováním. Krk nástroje je zase standardní pro značku Sandberg – fixovaný k tělu šesti šrouby, zakulacený, i když trošku užšího profilu, než byste čekali, rozhodně pak výrazně užší, co do šířky nultého pražce, než je běžné u baskytar typu Precision. Zpracování celého nástroje je na úrovni ruční produkce, takže na pohled i na dotyk je krk i hmatník bez chybičky. Zvláště bych pak zmínil nesmírně pohodlný finiš krku, který není v lesklém laku, takže při hře a pohybu nijak rukou nedrhnete.
Zvukově
Elektronika VM4 nabízí zlatou střední cestu – ani příliš mnoho ovládacích prvků, ani příliš málo. Rozhodně by mohla mít o potenciometr víc, ale push/pull přepínací sestava „aktivní: hlasitost, poměr a dvoupásmový ekvalizér“ a „pasivní: hlasitost, poměr a z výškového ovladače tónová clona“ je dostatečně přehledná a nabízí naprosto dostatečné možnosti kontroly.
Variace mezi split coilem a humbuckerem pokrývá poměrně široké spektrum, split coil je se zapnutou aktivní elektronikou věrný, i když se zdá, že do výsledného zvuku příliš nemluví javorový hmatník nástroje. Humbucker má opravdu hodně hutné basy, přičemž zachovává většiny výškových frekvencí, ale je tu znát úbytek frekvencí středových, takže záleží na aplikaci a na citu hráče. Split coil je sám o sobě většinou hutný až až, navíc když se mu dá pomoci ekvalizérem, ale humbucker tohoto stroje si určitě najde své fanoušky.
Aktivní elektronika je skutečně prvotřídní a skvěle se doplňuje s krkovým snímačem. Neubírá mu nic z typického vrčivého zvuku a dodává zvuku větší vyváženost.
V pasivním nastavení, po vytažení push/pull hlasitosti, není k dispozici ekvalizér, místo ovladače výšek je však na base tónová clona. Zvukově však není úplně jasné, proč ho na nástroji mít. Proti aktivnímu nastavení se nezdá, že by přinesl něco nového. Zvuk je rozhodně bohatší v aktivním nastavení. Ne snad, že by s pasivním zvukem bylo něco špatného, naopak! Snímače jsou stále stejně dobré a basa pořád hraje tak, jak by prémiový nástroj hrát měl. Jenže „aktivka“ mu prostě dává něco navíc a „pasivka“ díky tomu působí dojmem chudého příbuzného.
Snad ho v Sandbergu na nástroj dali jako pojistku pro případ, že vám na koncertě dojde baterie, ale tady by spíše stálo za připomenutí, že je vždy dobré mít aspoň jednu rezervní devítivoltovku.
Shrňme to
Sandberg California VM4 VW HG DI MN je baskytara vycházející z tradiční koncepce Precision s ergonomickým tělem, užším krkem a s přidanou hodnotou špičkové aktivní elektroniky a humbuckeru u kobylky. Svým zvukem strčí do kapsy velkou většinu Precisionů a díky kobylkovému humbuckeru má velice široké možnosti využití. Atraktivní vzhled a záruka kvality firmy Sandberg jsou jen třešničky na dortu u nástroje, který by byl chloubou každého basisty.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.