Sauvage One-Piece Master: kytary z jednoho kusu dřeva
Francouzský malovýrobce nástrojů Sauvage Guitars zařadil mezi své luxusní modely ručně vyráběných kytar další exemplář, který svou konstrukcí i zpracováním představuje jeden z vrcholů kytarářského řemesla. Téměř umělecké dílo nesoucí výmluvné označení Sauvage One-Piece Master je podle slov hlavního návrháře a majitele firmy první kytarou svého druhu, jejíž celá základna (krk i korpus) byla vyrobena z jednoho kusu dřeva.
V minulosti se sice podobné prototypy už objevily, ale vždy se jednalo o modely, jejichž krk a korpus byly v rovině a nesvíraly spolu úhel jako např. u Les Paulu, který má ovšem lepený spoj. Pro základ těla s krkem byl vybrán sto let starý masivní přířez lehkého jasanu s vzácnou kresbou připomínající dřevo olivovníku, jenž přirozenou cestou více než 35 let vysychal až do vlhkosti 7 procent.
Na vyřezanou a opracovanou korpusovou část s rezonančními dutinami a krk s vloženou výztuhou skládající se ze čtyř titanových plátů, byly poté nalepeny desky fládrovaného javoru, které tvoří vystupující top těla a hmatník s rádiusem 12 palců, jenž nese 21 pražců a nultý pražec z mamutí kosti.
Jednotlivé komponenty jsou vyrobeny z materiálů té nejvyšší dostupné kvality, o čemž svědčí také speciální kobylka z damascénské oceli a kryt šachty šroubu výztuhy ze stejného materiálu. Zapuštěné knoflíky potenciometrů s ručně tepanými ozdobnými proužky jsou potaženy fotoluminiscenční vrstvou Cristallium, ladicí strojky Kluson mají stříbrné rondely a identický kov byl použit i na logo značky umístěné na hlavě kytary.
Dvojice ručně vinutých snímačů Sauvage (kobylka 13.8, krk 7.8 kOhm) je uložena v chromovaných krytech z leteckého hliníku, připomínajících přední masky chladičů automobilových old timerů. Masivní, odolné potenciometry Emerson Pro CTS s impedancí 500 kOhm, společně s výběrovými armádními svitkovými kondenzátory, svědčí o tom, že u Sauvage nedávali důraz jen na design, ale precizně odladili také elektroniku.
Na kytaře nenajdeme přepínač snímačů, jeho funkci zastávají samostatné regulátory hlasitosti doplněné společnou tónovou clonou. Šachtu elektroniky kryje deska, jenž je ke korpusu připevněna pomocí magnetů a ze zadní strany těla tak vystupují pouze kotvy pro uchycení strun.
První vyrobený Sauvage One-Piece Master je v úpravě kombinující transparentní lak s elegantní šedou barvou Tudor Gray, jejíž odstín byl v padesátých letech použit u tehdy exkluzivní edice vozů Facel Vega HK-500. Další modely tohoto výjimečného nástroje budou vyráběny zřejmě jen na přímou objednávku, která má zahrnovat alternativní úpravy dle přání zákazníka. Vzhledem ke způsobu výroby a kvalitě použitých komponent asi ani příliš nepřekvapí cena, která začíná na astronomických 60 000 Euro.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.