Přejít k hlavnímu obsahu
Zdroj: ebay.com
Jan Hamerský -

Schecter California Vintage VS-1: ničemové sobě

Abbath, Al Jourgensen, Jeff Loomis, Marek „Ashok“ Šmerda, Zakk Wylde. Podle endorsera poznáš kosa. Je tedy zbytečné se ptát, jestli se Schecter hodí na metal. Co když ale tatáž firma adaptuje tradiční konstrukci, například stratocaster?

Low-end od Schectera mi obecně přijde trochu fádní. Jenom zločin proti přírodě, mahagonový double cut s ebenovým hmatníkem jménem Devil Spine, je nezapomenutelný především kvůli tomu příšernému vzhledu. Schecter California Vintage VS-1 je ale z jiných dřev; tělo z olše, krk z javoru a hmatník z palisandru. Klasika to je ale jen napohled.

Už po prvním hrábnutí do strun poznáte, že tělo z odpadního dříví úžasně rezonuje – a taky se dost pronese, nehledě na to, že je o něco hranatější než běžný strat. Kanadský dřevorubec zvyklý na kytary Godin, které bývají stejně udělané jako on sám, však nad obojím mávne rukou. Tovární zpracování i seřízení jsou příkladné.

Krk se standardní menzurou 648 milimetrů je poměrně pohodlný. Jen jeho céčkový profil se zrovna nehodí pro rychlostní hraní. Smíšené pocity vyvolávají také jednoduché mechanické části. Na levnou kytaru jsou bytelné možná až moc. Stabilní ladění ještě oceníte, ale už méně poťáky přemontované z některého Schecterova superstratu. Volume a clona jsou dost tuhé a středový potenciometr chybí úplně. Na druhou stranu, o to snazší je použivat jednozvratné tremolo.

Velkou předností nástroje je jednoznačně tovární sestava tří singlů, obzvlášť ve spojení s Orangem Rockerem. Testovaný kus téměř nebzučel. Jen zapomeňte na značkový zvuk vypitého vizoura. Má víc z charakteru Jaguára nebo Jazzmastera.

Pokud hledáte pro punkování odolnou kytaru se správně nakyslým zvukem a máte hluboko do kapsy, tato kytara za méně než deset tisíc bude ve spojení s lespaulovskou svíčkovou skvěle suplovat brusinky. Úplným zelenáčům ji však do začátku nedoporučuju.

Tagy Schecter California Vintage VS-1 Fender Stratocaster

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY