Šedesátkový Squier Stratocaster: start na úrovni
Začínáte hrát na kytaru? Myslíte to vážně a chcete nástroj trochu na úrovni? Líbí se vám kytary Fender, ale na originál nemáte, nebo si zatím přeci jen netroufáte? Nevadí, jsou tu kytary Squier, jejichž dražší řady mohou originál leckdy slušně nahradit. Co třeba Squier Classic Vibe Stratocaster 60´s RW 3SB?
Jak to vypadá?
Popisovat jeden z nejzákladnějších a nejznámějších modelů elektrických kytar asi nemá velký smysl a tak se zaměřím zejména na použité dřevo a hardware. Tělo kytary je – jak se na správného Stratocastera sluší – vyrobeno z masivní olše, krk z jednoho kusu javoru a hmatník je palisandrový. Tradiční spojení dřevin, které je léty osvědčené, funkční a zároveň poskytuje typický "stratosound".
Tělo i krk jsou lakovány polyesterovým lesklým lakem. Jedenadvacet Medium Jumbo pražců je dokonale začištěno, orientační značky z umělé perleti jsou rovněž bezchybně zasazeny do hmatníku - radost pohledět i pohladit. Nultý pražec je vyroben z umělé kosti. Spojení krku s tělem je klasické – tedy šroubované. Mechanika stylu vintage chodí bez problémů a žádný funkční ani estetický nedostatek jsem neshledal ani u jednozvratného tremola, které je rovněž ve vintage stylu alá 60.léta.
Kytara je osazena klasicky třemi single-coil snímači Custom Vintage Style, pětipolohovým přepínačem a ovládáním 1 x Volume a 2 x Tone. Barevná úprava kytary je nádherný třítónový sunburst se kterým velmi hezky ladí želvovinový pickguard ze čtyřvrstvého plastu.
Co nového majitele asi nejvíc potěší, je fakt, že kytara (alespoň tedy testovaný kus) je již z továrny dobře seřízena a pokud člověk nemá vyloženě nějaké specifické individuální požadavky na nastavení kytary, může jen naladit a začít hned hrát. Tak pojďme na to...
Jak to hraje?
Kytara je osazena AlNiCo snímači, což již samo o sobě dává tušit, kudy se bude zvuková charakteristika tohoto nástroje ubírat. Použité snímače se sice nemůžou měřit s dražšími snímači ať již od Fendera, či od jiné renomované značky, ale rozhodně vás svým charakterem neurazí. Navíc pokud se právě tahle kytara stane tou vaší "vyvolenou", není nic snazšího, než ji prostou výměnou snímačů zvukově katapultovat o nějakou tu třídu výš. Potenciál na to tahle kytara – i díky kvalitním materiálům a zpracování – rozhodně má. Ale pojďme se věnovat zvuku, kterým kytara disponuje s tovární sadou snímačů.
AlNiCo snímače poskytují zpravidla ostřejší a razantnější zvuk a v případě modelu AlNiCo V použitých na této kytaře to platí dvojnásob. Zejména kobylkový snímač se dobře prosazuje při hraní s kapelou a ve spojení s lampovým aparátem je - na danou kategorii - překvapivě zvukově kultivovaný. Prostřední snímač je spolu se snímačem u krku o dost zpěvnější s příjemně zvonivými výškami a hezkým, taženým tónem při nastavení zvuku na crunch či overdrive.
Mezipolohy snímačů kromě svého charakteristického zvuku pomáhají omezit brum typický pro singly, který ale na druhou stranu není nikterak velký. Během hry není brum slyšitelný vůbec, a když přestanete hrát, stačí jen lehce pootočit potenciometrem volume a máte klid :-). Kytara zní prakticky při jakémkoliv nastavení čistě a svěže, dobře reaguje na sebemenší změnu nastavení i stylu hry a přitom si stále zachovává svůj stratocasterovský charakter. Z továrny je osazena "devítkami" a osobně si myslím, že takové "desítky" by ji zvukově slušely ještě více a tón by byl ještě zpěvnější.
Závěr
Velice dobře zpracovaný nástroj, disponující ve své cenové kategorii nadprůměrně dobrým zvukem. Ačkoliv jsem v úvodu psal, že kytara je určena především začínajícím či amatérsky hrajícím kytaristům, na závěr můžu klidně poznamenat, že nástroj může dobře posloužit i pokročilým hráčům a po případném upgradu snímačů si ji umím představit i v rukou profesionála. Sečteno a podtrženo - skvělý zvuk, vintage vzhled a dostupná cena činí z tohoto nástroje hodně zajímavou záležitost.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.