Přejít k hlavnímu obsahu
mbx - Po, 14.09.2015 - 09:00

Skvělí baskytaristé, které možná neznáte: John Campbell

Pokud si myslíte, že na nástroj je třeba začít hrát nejpozději v batolecím věku, vězte, že John Campbell začal vůbec poprvé hrát až po střední škole, tj. ve svých osmnácti. To je docela pozdní začátek, že? A také seznámení s baskytarou bylo totálně náhodné. Jeho prvním nástrojem bylo totiž tátovo ukulele, do kterého v podstatě jenom bušil a dělal hluk.

Cesta jednoho z nejrespektovanějších metalových baskytaristů a dnes člena Lamb of God k baskytaře dále vedla přes bubny, kdy hrál na půjčenou sadu svého kamaráda. Jednoho dne odjel na delší prázdninový pobyt spolubydlící Johnova kamaráda, kterým hrál na basu a tak se s kamarádem vystřídali. John se chopil basovky a kámoš si konečně zahrál na svoje bubny.

Johnův styl je minimalisticky dokonalý – prostě popadne trsátko, sešlápne zkreslení na SansAmpu a pak už jenom drtí riffy společně s Markem Mortonem a Willie Adlerem. Zajímavý je proces nahrávání desek Lamb of God, kdy se nejdříve natočí bubny, poté kytary a až poté přijde na řadu basa. Hudba Lamb of God je postavena na mistrovských a mnohdy komplikovaných kytarových riffech, takže John má opravdu hodně práce už jenom když hraje unisono s kytarami. Proto se také drží čtyřstrunných baskytar s úzkými, rychlými krky laděných do drop D.

A na závěr Johnova myšlenka ohledně hraní koncertů: „Miluju ten pocit, kdy vím, že jsem tady od toho vyburcovat publikum. Vymlátit z nich doslova duši po zvukové a koncertní stránce. Chci, aby byli lidé převálcovaní hudbou, světly, potem a pachem koncertu. Je to pro mě otázka agresivity. A opravdu již od našich začátků s Lamb of God bylo naším cílem někam zajet, zahrát a koukat, jak lidem spadnou čelisti. Nyní, když už jsme dosáhli nějakého toho veřejného povědomí a lidé už ví, co od nás čekat, musíme dál pracovat na efektu ‘spadlé čelisti.’“


Vybavení:

Aparatura:

Boss TU-2 Tuner
EBS MultiComp
Tech 21 SansAmp Bass Driver DI,

Mesa/Boogie 400+
Mesa/Boogie Road Ready a Powerhouse repro

Baskytary:

Guild Pilot – třístrunná vlastnoručně upravená baskytara
Jackson John Campbell Signature (snímače EMG-P a EMG 35DC)
Peavey Millenium
Tacoma Thunderchief – akustická baskytara

Tagy Slavní baskytaristé
Artist, bassist, tutor, father --- http://marekbero.co.uk
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY