Přejít k hlavnímu obsahu
Juan Alderete
Juan Alderete
mbx - St, 21.01.2015 - 12:00

Skvělí baskytaristé, které možná neznáte: Juan Alderete

Baskytarista Juan Alderete není celebritou mezi vyznavači nižších frekvencí, ale jeho hudební kariéra je rozhodně pozoruhodná, vždyť byl léta členem kapel Racer X (s Paulem Gilbertem) a Mars Volta. Jeho herní styl je postavený na dvou technikách – prsty a trsátko. Velice prosté, ale maximálně účinné.

Poslechněte si mezi kytaristy slavnou skladbu Scarified, kde Juan naplno ukazuje bravurní zvládnutí trsátka. Vždyť nejenom, že stíhá všechna ta unisona s Paulem Gilbertem, ale zbude mu i čas na sólové vyhrávky. Naproti tomu jeho práce s Mars Volta je spíše o prstovém hraní, experimentování a hlavně disciplíně, aby se zvládl orientovat v aranžérsky a metricky složitých skladbách. V kapele hrál od roku 2003, kdy prošel konkurzem.

„Nakonec jsem se tedy zúčastnil konkurzu, ale neměl jsem ani nejmenší tušení, jestli jsem prošel nebo ne. Ale řekli mi, že si můžu nechat svoje vybavení do příštího dne. Druhý den jsem podle svého názoru nehrál moc dobře. Třetí den jsme v podstatě jenom jamovali a já měl problémy s bláznivým přechodem na bubny ve skladbě Roulette Dares z první desky Mars Volta. Nemohl jsem rozeznat, co mám vlastně hrát, tak jsem řekl Omarovi (kytarista Mars Volta, pozn.aut.), ´Nevím proč, ale nemůžu to dostat do hlavy, ale pracuju na tom,´ a on odpověděl, ´No radši na tom mákni, protože ve čtvrtek máme spolu první show.´“

V současné době je Juan aktivní hlavně na internetu, kde má slušný provoz na svém webu zabývajícím se efekty a pedály. Ostatně podívejte se na něho sami tady, stojí to za to.


Co se týká vybavení, tak Juan je zastáncem klasiky – miluje staré Fender Jazz a Precision baskytary (osobně vlastní ročníky ´71, ´73, či ´64 Jazz Bass s flatwound strunami). Mezi další značky, které Juan používá, patří baskytary firmy Lakland. Jeho aparatura je rovněž z minulého století – používá hlavně tyto dvě sestavy: Ampeg SVT Amplifier z poloviny 70. let (nyní Ampeg SVT-VR hlavy s 8x10" SVT kabinety) a raný Acoustic 360 preamp ze 70.let a 18" kabinet ( "Jaco sestava").

No a efekty, to je kapitola sama pro sebe, protože Juan miluje všechny krabičky, prznítka, pastičky, či jak jinak nazvete podlahové efekty. Obzvláště má slabost pro starší, unikátní vintage efekty. Pro všechny podobně postižené fanoušky doporučujeme Juanům výše zmíněný web, kde se jim obšírně věnuje.

Tagy Slavní baskytaristé
Artist, bassist, tutor, father --- http://marekbero.co.uk
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY