Sonor One of a Kind: výjimečnost hrající v každém ladění

V rámci oslav 140 let přišel Sonor na trh s limitovanou edicí snare bubnů Sonor One of a Kind. Tyto nástroje jsou k dispozici jen po omezenou dobu a jejich společnými znaky jsou speciální designy a výjimečné použité materiály. Pro každou edici Sonor One of a Kind byl vybrán jeden specifický strom a jeho nejlepší části. Výsledkem jsou tak naprosto exkluzivní bubny, které nenajdete nikde jinde. Podíval jsem se na něj podrobněji.

Konkrétně tento snare byl vyroben pouze v počtu 80 kusů z německého buku. Jeho 12 vrstev dohromady dává šířku 8 mm. Celkové rozměry jsou 14“ x 6,5“. Povrch je ve stylu ebenové dýhy “Makassar Ebony”. Na vrchní i spodní straně jsou Die Cast ráfky, mechanika struníku je Dual Glide Snare System. Struník má 24 ručně vyrobených bronzových strun. Klasické mušle typu Tune Safe se postarají o stabilní ladění a správný přenos rezonance.

Součástí exkluzivního balení je speciální kufr a balení „vítejte v rodině Sonor“ s certifikátem.

Zpracování:

Perfektní a do detailu odvedená práce. Noblesně lakovaný povrch s příčnou kresbou dřeva, přesné zkosení stěn korpusu v úhlu 45° (jedna z charakteristik firmy Sonor), pevný obal Hardcase / Sonor, certifikát spolu s pozlaceným ladícím klíčem a drobnostmi. Toto vše ve dřevěné kazetě.

Obecně:

Posoudit zvuk malého bubínku není vůbec snadný úkol. Bubínek, stejně jako jiné hudební akustické nástroje (kupříkladu housle), potřebuje prostor a jistou minimální kubaturu místnosti. Potom, pakliže je této podmínky dosaženo, je opět ve hře akustika místnosti, neboť samotný zvuk bubínku je dotvářen touto akustikou a to v míře nikterak nepodstatné. Tedy k jistému objektivnímu průměru může člověk dospět poslechem v různých místnostech či podiích, potažmo i nahrávkou samotného bubínku mikrofonem zblízka.

Dalším podstatným prvkem je výběr blány (zkoušel jsem jich několik a to, že Sonor osazuje bubínek blánou Remo (velmi podobné Ambassador, ale bez loga), je myslím správně. Tenká blána dá totiž možnost zvuku, aby se rozvinul ve všech směrech.

Navíc, a to zcela zásadně, je ve hře vkus či žánrové zaměření recenzenta. Proto berte prosím tuto recenzi spíše jako zkušenost bubeníka, kterému prošlo rukama spoustu malých bubínku a který se pohyboval v životě napříč různými žánry.Zvuk:

Výjimečný. Myslím, že jsem nikdy nic podobného neslyšel a nevím jestli je to tím, že se jedná o bukové dřevo, či o onu výjimečnost uváděnou výrobcem, tedy že se jedná v celé této sérii o specifický výběr konkrétního a tedy dokonalého stromu.

Bubínek samozřejmě hraje v jakémkoli ladění. Velmi citlivý, jemný, hřmotný ale vždy, a to zdůrazňuji, je to zvuk výjimečný, tedy s velkou mírou charakteristické barvy.

Velmi neuměle bych toto popsal jako velmi čisté, výrazné, ale uchu libé alikvoty v nižším středovém pásmu...(nikoliv vystřelující do vysokých spekter). Tedy na rozdíl od ostatních bubínků a třeba i stejně, či podobně cenově situovaných, jsem neměl potřebu tyto alikvoty nějak tlumit. Kupodivu přesný úder na střed tyto alikvoty téměř eliminuje.

Bubínek dává okamžitě charakter celé soupravě. Má v sobě trochu z brutální zeppelinovské sprostoty, ale i jemný smysl pro klasickou hru. Je dostatečné průrazný (ale rána nezní jako výstřel u ucha...můj dříve vlastněný Tama – Bill Bruford signature), stejně citlivý jako Sonor SQ2 Maple 14”x6” (ale tvořený jinými alikvoty).

Zní velmi plně jako Mapex Phat Bob (ale jinak reaguje na strunění). Je to i přes tuto výjimečnost, kterou se takto snažím neuměle popsat, univerzální nástroj.

Pomocí různých přeladění, výběru blan a tlumení by byl schopen bez ztráty desítky ctít i žánrové styly jako reggae, metal, rock či funky. Přestože takto spoután, dodával by tam vedle jasného úderu i trochu ze své duše.

Struník je ručně dělaný, což spíše přispívá k celkové magii nástroje, ne že by se toto nějak projevilo na zvuku (jiný struník jsem nezkoušel). Materiál je bronz a pokud je i jeho zásluhou zvýraznění niších pásem, je to dobře. Je uchycen v mechanice “Dual Glide Snare”, což umožňuje jednoduchým stiskem na bocích mechaniky vysunout cely struník z mechaniky a elegantně vyměnit, či naladit spodní blánu. Snad jen toto bych nepovažoval za výhodu, neboť čím víc různých mechanických převodů, tím víc možností různých nežádoucích vibrací a zvuků. Navíc správný bubeník rezonanční blánu nevyměňuje že... Sonor ale jistě ví, co dělá.

Závěr:

Výjimečný nástroj za výjimečné peníze. Vše je tedy v pořádku. Vyzkoušejte pokud na něj narazíte. Sonor dělá One Of a Kind i z jiných dřev a různých “hloubek”. Je to nástroj, který dá zvuk celé soupravě a přitom na sebe neupoutává pozornost. Pokud je toto ideál, který hledáte, tak vzhůru.

Výhodou budiž, že do Bad Berleburgu je to pár set kilometrů. Takové UFO totiž nad Čínou nelétá...