Přejít k hlavnímu obsahu
Pavel Fajt -

Sonor One of a Kind: výjimečnost hrající v každém ladění

V rámci oslav 140 let přišel Sonor na trh s limitovanou edicí snare bubnů Sonor One of a Kind. Tyto nástroje jsou k dispozici jen po omezenou dobu a jejich společnými znaky jsou speciální designy a výjimečné použité materiály. Pro každou edici Sonor One of a Kind byl vybrán jeden specifický strom a jeho nejlepší části. Výsledkem jsou tak naprosto exkluzivní bubny, které nenajdete nikde jinde. Podíval jsem se na něj podrobněji.

Konkrétně tento snare byl vyroben pouze v počtu 80 kusů z německého buku. Jeho 12 vrstev dohromady dává šířku 8 mm. Celkové rozměry jsou 14“ x 6,5“. Povrch je ve stylu ebenové dýhy “Makassar Ebony”. Na vrchní i spodní straně jsou Die Cast ráfky, mechanika struníku je Dual Glide Snare System. Struník má 24 ručně vyrobených bronzových strun. Klasické mušle typu Tune Safe se postarají o stabilní ladění a správný přenos rezonance.

Součástí exkluzivního balení je speciální kufr a balení „vítejte v rodině Sonor“ s certifikátem.

Zpracování:

Perfektní a do detailu odvedená práce. Noblesně lakovaný povrch s příčnou kresbou dřeva, přesné zkosení stěn korpusu v úhlu 45° (jedna z charakteristik firmy Sonor), pevný obal Hardcase / Sonor, certifikát spolu s pozlaceným ladícím klíčem a drobnostmi. Toto vše ve dřevěné kazetě.

Obecně:

Posoudit zvuk malého bubínku není vůbec snadný úkol. Bubínek, stejně jako jiné hudební akustické nástroje (kupříkladu housle), potřebuje prostor a jistou minimální kubaturu místnosti. Potom, pakliže je této podmínky dosaženo, je opět ve hře akustika místnosti, neboť samotný zvuk bubínku je dotvářen touto akustikou a to v míře nikterak nepodstatné. Tedy k jistému objektivnímu průměru může člověk dospět poslechem v různých místnostech či podiích, potažmo i nahrávkou samotného bubínku mikrofonem zblízka.

Dalším podstatným prvkem je výběr blány (zkoušel jsem jich několik a to, že Sonor osazuje bubínek blánou Remo (velmi podobné Ambassador, ale bez loga), je myslím správně. Tenká blána dá totiž možnost zvuku, aby se rozvinul ve všech směrech.

Navíc, a to zcela zásadně, je ve hře vkus či žánrové zaměření recenzenta. Proto berte prosím tuto recenzi spíše jako zkušenost bubeníka, kterému prošlo rukama spoustu malých bubínku a který se pohyboval v životě napříč různými žánry.



Zvuk:

Výjimečný. Myslím, že jsem nikdy nic podobného neslyšel a nevím jestli je to tím, že se jedná o bukové dřevo, či o onu výjimečnost uváděnou výrobcem, tedy že se jedná v celé této sérii o specifický výběr konkrétního a tedy dokonalého stromu.

Bubínek samozřejmě hraje v jakémkoli ladění. Velmi citlivý, jemný, hřmotný ale vždy, a to zdůrazňuji, je to zvuk výjimečný, tedy s velkou mírou charakteristické barvy.

Velmi neuměle bych toto popsal jako velmi čisté, výrazné, ale uchu libé alikvoty v nižším středovém pásmu...(nikoliv vystřelující do vysokých spekter). Tedy na rozdíl od ostatních bubínků a třeba i stejně, či podobně cenově situovaných, jsem neměl potřebu tyto alikvoty nějak tlumit. Kupodivu přesný úder na střed tyto alikvoty téměř eliminuje.

Bubínek dává okamžitě charakter celé soupravě. Má v sobě trochu z brutální zeppelinovské sprostoty, ale i jemný smysl pro klasickou hru. Je dostatečné průrazný (ale rána nezní jako výstřel u ucha...můj dříve vlastněný Tama – Bill Bruford signature), stejně citlivý jako Sonor SQ2 Maple 14”x6” (ale tvořený jinými alikvoty).

Zní velmi plně jako Mapex Phat Bob (ale jinak reaguje na strunění). Je to i přes tuto výjimečnost, kterou se takto snažím neuměle popsat, univerzální nástroj.

Pomocí různých přeladění, výběru blan a tlumení by byl schopen bez ztráty desítky ctít i žánrové styly jako reggae, metal, rock či funky. Přestože takto spoután, dodával by tam vedle jasného úderu i trochu ze své duše.

Struník je ručně dělaný, což spíše přispívá k celkové magii nástroje, ne že by se toto nějak projevilo na zvuku (jiný struník jsem nezkoušel). Materiál je bronz a pokud je i jeho zásluhou zvýraznění niších pásem, je to dobře. Je uchycen v mechanice “Dual Glide Snare”, což umožňuje jednoduchým stiskem na bocích mechaniky vysunout cely struník z mechaniky a elegantně vyměnit, či naladit spodní blánu. Snad jen toto bych nepovažoval za výhodu, neboť čím víc různých mechanických převodů, tím víc možností různých nežádoucích vibrací a zvuků. Navíc správný bubeník rezonanční blánu nevyměňuje že... Sonor ale jistě ví, co dělá.

Závěr:

Výjimečný nástroj za výjimečné peníze. Vše je tedy v pořádku. Vyzkoušejte pokud na něj narazíte. Sonor dělá One Of a Kind i z jiných dřev a různých “hloubek”. Je to nástroj, který dá zvuk celé soupravě a přitom na sebe neupoutává pozornost. Pokud je toto ideál, který hledáte, tak vzhůru.

Výhodou budiž, že do Bad Berleburgu je to pár set kilometrů. Takové UFO totiž nad Čínou nelétá...


Tagy Sonor Force 2007

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY