Přejít k hlavnímu obsahu
V. Motýlek Savec -

SONUUS i2M: Spolehlivý dělník, který nepřekáží

Midi jsem zatím s výhodou používal jen na programování bicích při domácím nahrávání demáčů. Víc jsem od midi nechtěl. Pak jsme ale s Alexem ohlásili na OSA jakýsi původní hudební cyklus. Přitom jsme zjistili, že chceme-li, aby naše společné dílko bylo řazeno v kategorii vážná hudba, musíme dodat notové party. A co teď?

Midi by mohla být cesta. Ale jak? S hrůzou jsem si vzpomněl na to, jak jsem kdysi pracně v midi datlil songy Visáčů, aby mi pak bylo odměnou, když počítací stroj na obrazovce ukázal partituru, kterou už pak stačilo vytisknout a nalepit na kartu ohlášky! Ano, bylo to v předempétrojkovém pravěku, tak proč tedy mám já, prostý punkový hudebník, činit i v ranné době blue ray disků? OSA sveřepě trvala na do kuliček zapsaném baskytarovém partu, a tak jsem se musel podvolit.

Mírný optimismus skýtal ten fakt, že máme dílko nahráno. To bude jednoduché: z audiostopy vyrobíme přes převodník midistopu a dál přenecháme dřinu stroji! Můj optimismus ale zchladil Alex, když mi povyprávěl o svých marných pokusech na dané téma s několika nejmenovanými midipřevodníky. Přesto jsem přebral iniciativu (musel jsem - přeci to nebudu psát sám?) a od kytary.cz jsem si půjčil odborníky doporučovaný sonuus.

Co jsem vybalil z malé krabičky?

- vlastní zařízení ve tvaru hranůlku o málo větším, než některé flashky, na jednom konci se vstupem na velkého jacka, opačný konec pak má rozhraní USB;
- USB kabel;
- júsrs gájd v angličtině.

Po připojení k PC začal sonuus měnit barvy mezi zelenou a oranžovou. Mezi tím jsme začali ze stránek výrobce vybírat a stahovat potřebný software. To bylo bez problému, stejně jako jeho následná instalace. S Cubase pracoval také bezchybně. Jako největší opruz se tedy ukázala nutnost registrace s překvapivou možností zvolit si vlastní 4-místné ID numero.

Po instalaci stačilo tlačítkem u loga navolit barvu jednoho ze 4 módů: kytara, kytara (chromaticky), baskytara, baskytara (chromaticky). Pro naši potřebu jsme zvolili poslední z nich a začali z externího přehrávadla hrnout basovou stopu do počítače. A skutečně se povedlo, dobrali jsme se i k notovému zápisu! Mise byla splněna, OSA může být uspokojena. Jen upozorňuju, že kvalita notového zápisu bude patrně záviset na míře sofistikovanosti použitého software. V mém Sonaru 3.1 bylo zapotřebí lehce editovat.

Samozřejmě že jsme vyzkoušeli i zbývající možnosti s opravdickými nástroji, a ani tady se nevyskytl jediný problém. Ještě bych mohl zveřejnit konfiguraci použitého počítadla. Tedy: čtyřjádrový intel i-5, Windows 7, Cubase SX-3, zvuková karta Presonus fire studio 26x26, další midi usb vstupy - ovladač Behringer BC2000.

Závěrem:

Sonuus i2M nabízejí kytary.cz za cca 3200,-Kč. Pokud potřebujete často z akustických nástrojů často vyrábět midi, za tyto peníze dostanete spolehlivého dělníka, který nepřekáží, když ho nepotřebujete. Pokud jeho dovednost budete potřebovat jen jednou za čas, půjčte si ho.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Savec
Vladimír Motýlek Savec. Baskytarista souboru Visací zámek.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY