Přejít k hlavnímu obsahu
Vlajková loď Sony MDRZ1.WW2, zdroj: Sony
Vlajková loď Sony MDRZ1.WW2, zdroj: Sony
redakce -

Sony míří na novou i starou generaci audiofilů

Velká sluchátka jsou nenahraditelná. Mohou působit méně efektně i méně prakticky, nedají se strčit do kapsy a většinou nejsou bezdrátová, ovšem vyvažuje to jejich zvuková kvalita. Důvodem je větší průměr membrány měniče, která umožňuje přenášet dobře i nižší frekvence, přičemž ty vysoké bývají u sluchátek samozřejmostí. Na dobrých sluchátkách se tedy dají hledat nejen drobné chyby v nahrávce, ale lze na nich i míchat. Ale lze je používat i k vychutnání kvalitní nahrávky. Ne každý má doma audiofilskou soupravu. Navíc v poslední době se rozšiřuje streaming ve vyšším rozlišení, než má CD s šestnáctibitovou hloubkou a frekvencí vzorkování 44,1 kHz, který se označuje jako High Resolution Audio. Obvykle mají nahrávky 24bitovou hloubku a frekvenci vzorkování 92kHz.

Tyto formáty jsou schopné přenášet i frekvence vyšší než 100 KHz, které je samozřejmě daleko nad tím, co ucho slyší. Nejde však o nějakou honbu za čísly, která nemají praktický význam. Vyšší frekvence vzorkování a bitová hloubka jsou schopné zachytit mnohem jemnější detaily v hudbě spolu se všemi alikvótami. To ovšem vyžaduje také kvalitnější koncová zařízení, ať už jsou to reprobedny nebo sluchátka. U nich je potřeba extrémně citlivá membrána, která je schopna rychle reagovat na ty nejmenší změny přiváděného signálu, která přitom podá zvuk vyrovnaně bez zdůraznění nějaké frekvence a jejího zpoždění.

Na posun v kvalitě streamování zareagovala firma Sony, která připravila k sedmdesátinám firmy v řadě Signature Series několik sluchátek s novou technologií Super High-End High Resolution Audio.

Všechny využívají měniče o průměru plných 70 mm, které mají polymerovou membránu z tekutých krystalů s napařenou hliníkovou vrstvou. Velký průměr garantuje opravdu dobré podání basů.

U vlajkové lodi sluchátek Sony MDRZ1R.WW2 uvádí membránu do pohybu neodymový magnet. Rám je hořčíkový a mřížka má tvar vypočtený z Fibonacciho posloupnosti, aby netlumila některé z vyšších frekvencí. Konstrukce zajišťuje nebývalý frekvenční od 4 Hz do 120 kHz.


Sluchátka, která mají dobře sedící měkké náušníky, jsou uzavřená, takže zvuk z nich skoro neproniká ven, tudíž neruší okolí, i když někteří audiofilové dávají přednost otevřeným, kde se šíří zvuk všemi směry, což automaticky garantuje vyrovnaný zvuk. Přestože jsou velká, váží necelých 400 gramů a nosí se tudíž pohodlně a ani delší poslech není nepříjemný. Vysoce kvalitní jsou i připojovací kabely z mědi potažené stříbrem. Každý z náušníků má vlastní oddělený stíněný čtyřžílový kabel s vodičem z bezkyslíkaté mědi potaženým stříbrem. Kromě standardního, který se připojuje přes jack o průměru 3,5 mm, je nabízen i symetrický, který ale používá nový konektor o průměru 4,4 mm. Ten je určen pro připojení k přehrávači WM1Z, který umožňuje přehrávat audio v 24bitové hloubce až do frekvence vzorkování 192 kHz, a k zesilovači Sony TA–ZH1ES, který je určen právě pro novou řadu sluchátek a pro jejich připojení k řadě zařízení, jež nemají kvalitní zesilovače, jako jsou chytré telefony nebo playstation. Zesilovač je hybridní, digitální obvod doplňuje analogový obvod, aby se předešlo zkreslení a zvuk nebyl sterilní. Jeho součástí je i chip na vylepšení zvuku DSAA , který byl původně vyvinut pro zlepšení podání záznamů v nízkém rozlišené, ale nyní je ve verzi HX použit i u záznamů ve vysokém rozlišení. Zesilovač umožňuje zpracovávat zvuk o hloubce 32 bitů se vzorkováním až 768kHz. Vzhledem k určení je samozřejmostí jak vstup USB tak digitální SPDIF.

Pro poslouchaní streamované hudby však mnohdy postačí jednoduší přenosný sluchátkový zesilovačem a digitálně analogový převodník DAC PHA-3, který pracuje se signálem do hloubky až 32 bitů v rozmezí 10 Hz až 100 kHz, nevyužívá ovšem nového formátu připojení sluchátek. Kdo nepotřebuje 32bitovou hloubku a stačí mu 24bitová, pak může využít i DAC PHA-1.


Samozřejmě, že ultramoderní technologie nejsou zadarmo a jsou spíše určené pro novou generaci audiofilů, kteří dávají přednost poslechu streamované hudby ve vysokém rozlišení, kteří už doma nehromadí stovky vinylů nebo cédéček. Zaváděcí cena sluchátek dost přesahující 50 000 korun je nad možnosti muzikantů a studií, kde se za tyto částky dá pořídit jiné potřebnější kvalitní vybavení.

Sony ale vyrábí i sluchátka MDR-Z7M2, která stojí třetinu. Přitom využívají stejné technologie, mají stejné měniče se stejnými membránami a neodymovými magnety i mřížku. Samozřejmě že drobná omezení u nich jsou, maximální přenášená frekvence je 100 kHz. Ještě o pár tisíc levnější je starší verze MDR-Z7- ta už ovšem neumožňuje připojení pro nový standard symetrického kabelu a nemá mřížku vypočtenou z Fibonacciho řady.

Sony samozřejmě nabízí pro poslech hudby ve vysokém rozlišení i sluchátka, které nevyužívají té nejdražší technologie, jako jsou MDR-1AM2, která také využívají měniče o průměru 40 mm s neodymovým magnetem a přenášejí frekvence až do 100 kHz a mají mřížku vypočtenou z Fibonacciho řady.

Pro lidi, kteří upřednostňují bezdrátová sluchátka, tu jsou WH-1000XM3 vybavené obvodem pro eliminaci rušivého hluku a lze k nim také připojit mikrofon. Ovšem frekvenční rozsah je už menší – jen 4 Hz – až 40 kHz.


Tagy sluchátka Sony

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY