SONY PCM-D100: vytuněný rekordér pro fajnšmekry
Lidská paměť není neomezená ani spolehlivá a hudební nápad z nás častokrát vypadne ve chvíli, kdy to nejmíň čekáme. Řešení je snadné: nosit s sebou miniaturní rekordér. Ten už dávno nepatří do říše sci-fi nebo výbavy tajných služeb. Mým tipem je Sony PCM-D100.
K čemu všemu je to dobré?
Pomocí kapesního rekordéru Sony PCM-D100 můžete samozřejmě hlavně nahrávat. V omezené míře ale nahrávku už přímo v rekordéru můžete upravovat a po propojení s počítačem, vybaveným operačním systémem Windows, i editovat – pomocí softwaru Sound Forge Audio Studio LE, který naleznete na přiloženém disku.
Program navíc z vaší nahrávky umožňuje i vytvoření audio CD. Což díky faktu, že přístroj nahrává ve stereu, disponuje slušnou škálou samplovacích frekvencí a dostatečně velkou pamětí skýtá možnost i natáčení pracovních demosnímků či vlastních koncertů pro potřeby kapely (cca 31 GB je velikost paměti interní a až 128 GB může mít pak paměť externí, se širokou nabídkou podporovaných typů karet, např. SD, SDHC, SDXC, Memory Stick Pro Duo apod.). Tím ovšem možnosti tohoto zařízení zdaleka nekončí.
Rekordér vám totiž velice dobře poslouží i jako běžný diktafon při reportážní práci a díky přiložené protivětrné ochraně také dosáhnete velmi dobrých výsledků i při nahrávání v otevřeném terénu. A to ať už se bude jednat o záznam hudební či kupříkladu o zachycení zpěvu ptáků či zvuků lesa.
Navíc rekordér kromě možnosti nahrávání pomocí dvou vestavěných mikrofonů nabízí i digitální a analogový linkový vstup, tudíž lze nahrávat i touto cestou. A jako třešinka na dortu je součástí balení i bezdrátové dálkové ovládání, což celé dohromady posouvá tuto mašinku do kategorie profesionálních přístrojů.
A teď trochu technicky...
Hliníková a poměrně odolně vypadající konstrukce v působivém stříbro-černém provedení vám dává pocit, že o přístroj se nemusíte zase tak moc bát a že leccos snese. Dokonce i dvojice nastavitelných mikrofonů je chráněna před "úrazem" kovovým rámečkem.
Na těle přístroje naleznete velký a poměrně přehledně uspořádaný displej a pod ním ovládání rekordéru, které zde zastává celkem 9 tlačítek a jeden kruhový ovladač (Play/Enter, Rec, Pause, Stop, T-Mark, F1, F2, Home/Back a Option). Tlačítka jsou opět velmi přehledně uspořádaná, a tím je celé ovládání velmi intuitivní.
Na pravém boku rekordéru pak najdeme přepínače Hold a Power, tlačítko Light a kolečko Record Level, chráněné proti poškození odklopitelnou záklopkou. Dále zde nalezneme dva 3,5mm stereo vstupy Line Input a Mic a pod nimi nenápadně umístěnou šachtičku pro karty externí paměti. Levý bok nám pak nabízí jackový vstup Remote pro připojení přijímače dálkového ovladače, kolečko pro nastavení hlasitosti poslechu a opět dva 3,5mm jackové výstupy Phone a Line Out. Pod nimi nalezneme dva přepínače Mic/Line a přepínač citlivosti mikrofonu.
Nechybí zde ani USB konektor a vstup pro adaptér. Spodní strana je opatřena otvorem pod kterým je ukryt reproduktor. Ani zadní strana přístroje není ušetřena nějaké té výbavy a nabízí nám kromě protiskluzových podložek závit pro uchycení na stojan, zámek šachty baterie a bateriovou šachtu samotnou. To vše nám dává jasný signál, že držíme v rukou profesionální přístroj a ne jen tak ledajaké "šustítko". Tak se pojďme podívat jak se rekordér projeví v praxi.
A teď praxe...
Popisovat zde detailně jak se přístroj ovládá asi nebudu – od toho jsou koneckonců návody :-) a zaměřím se především na zmíněnou praktickou stránku věci. Tak tedy...
Po zapnutí přístroje provedete nejprve základní nastavení (čas, datum apod.). Poté se již můžete věnovat samotné práci, přičemž z mého osobního pohledu je lépe aktivovat podsvícení displeje (příjemně modré), které vám ušetří námahu očí mžourajících na nepodsvícený displej. Podsvícení nijak výrazně nezkracuje životnost baterie a navíc se při delší nečinnosti samo vypne.
Úvodní obrazovka nabízí všechny podstatné informace k nahrávání a do nabídky samotného operačního systému přístroje vstoupíte jednoduše stisknutím tlačítka Home/Back. Zde si můžete vybrat z nabídky Record, Record Files, Music, Settings a Return To Rec. Nejdůležitější položkou je pak bezesporu Settings. Zde si totiž vybíráte nastavení záznamu, přehrávání a další nastavení ze skutečně bohaté nabídky. Vybírat si zde můžete jednak formát nahrávání (LPCM, MP3, WAV, DSD), nebo zvolit Dual recording umožňující nahrávat ve dvou formátech zároveň. Navíc většinu nastavení jako např. Limiter, nebo EQ lze ovládat a měnit v reálném čase, tedy přímo při nahrávání.
Jak už jsem uvedl, přístroj nabízí možnost nahrávání pomocí dvou směrových mikrofonů v polohách 90° nebo 120°, nebo analogovou či digitální linkou. Pro použití vestavěných mikrofonů při nahrávání v terénu je zde k dispozici protivětrná ochrana, která funguje bez chybičky, ostatně jako celý přístroj.
Výsledný záznam je na vysoce kvalitní úrovni a možnost základních úprav přímo na přístroji je dokonalým luxusem. A komu je to málo, stačí rekordér jednoduše připojit rekordér k PC s nainstalovaným softwarem Sound Forge Audio Studio LE (je součástí balení na DVD). Editační software je sice lehce okleštěná verze Sound Forge Pro, ale i tak pro běžnou práci naprosto postačující. S jeho pomocí můžete snadno veškeré své nahrávky upravovat, přesouvat či vypálit jako finální audio CD.
Závěr
Rekordér Sony PCM-D100 je nahrávací přístroj použitelný nejen v hudební oblasti, ale i všude tam, kde je potřeba kvalitního zvukového záznamu, což umí opravdu dokonale. Drobnou vadou na kráse tak může být jen fakt, že rekordér je dodáván bez adaptéru a pro někoho také možná dost vysoká cena, pohybující se okolo 19 tisíc korun českých. Ale za své peníze zde dostáváte opravdu vysokou kvalitu a široké možnosti použití. A pokud se vám přeci jen nechce tolik investovat, při troše štěstí můžete ještě sehnat staršího bratříčka od tohoto modelu Sony PCM-D1 nebo ještě levnější varianty Sony PCM-D50 či Sony PCM-M10. Zde je ovšem nutno počítat s tím, že s klesající cenou klesá nejen kvalita záznamu samotného, ale především i možnosti a vybavení přístroje.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.