Přejít k hlavnímu obsahu
V Srbsku to jde, v Česku ne. Jedná se o vládní záměr?  | Foto: Exit Festival
V Srbsku to jde, v Česku ne. Jedná se o vládní záměr? | Foto: Exit Festival
redakce -

Srbský Exit Festival v srpnu bude, u nás se škrtí dál

Jako z jiného světa působí dění v Srbsku. Tamní Exit festival v Novém Sadu se 13. až 16. srpna bude konat. Organizátoři se tak rozhodli poté, co je srbská premiérka vyzvala, aby EXIT pro letošní rok nerušili, ale posunuli jej na srpen. Pro 20. výročí této mezinárodní kulturní události se podařilo zajistit taková jména jako Amelie Lens, Black Coffee, Nina Kraviz, Paul Kalkbrenner, Boris Brejcha, Tale Of Us, Robin Schulz, Ofenbach nebo Laibach.

EDIT: následně bylo rozhodnuto, že se festival přesune na 8. - 11. července 2021.

Mnoho významných postav hudebního průmyslu nyní přirovnává letošní ročník festivalu k „majáku“, světlu ve tmě, které vede k uzdravení kulturních akcí. Ruku v ruce se striktním dodržením všech zdravotnických i vládních nařízení, organizátoři v areálu oživí více než dvacítku pódií či zón v Petrovaradínské pevnosti. Jedním z hlavních preventivních opatření bude omezení kapacity návštěvníků, která dosáhne jen 50 % obvyklé návštěvnosti (cca 55 tisíc návštěvníků denně), úchvatný areál však zůstane zpřístupněn téměř celý – z 90 % své obvyklé rozlohy.

Klíčovým tématem je nyní také dodržení všech vládních předpisů, proto ve spolupráci se srbským ministerstvem zdravotnictví organizátoři chystají potřebná opatření, která je budou plně respektovat. Srbsko, stejně jako spousta evropských zemí, již otevřela své hranice a bez jakéhokoli omezení či nutnosti testování mohou lidé z celé Evropy překračovat hranice. V případě, že by epidemie vypukla v některé zemi v srpnu nanovo, projdou návštěvníci z této postižené země rychlými PCR testy, které by měly být buď zcela zdarma nebo za velmi sníženou cenu.

Exit Festival odstartoval v roce 2000 jako mírové hnutí. Když Exit festival ve své listopadové kampani volal po sjednocení, které reprezentovala tvář složená z mnoha ras a národností, tenkrát ještě nikdo netušil, že by toto téma mohlo být dnes ještě více palčivé a aktuální.

„S tím vším, čeho jsme dnes svědky, je poselství Exitu, bohužel, stejně důležité, jako před 20 lety. Tehdy byl totalitní režim poražen a my bojovali za mír a svobodu v Srbsku i na Balkáně. Nyní, 20 let poté, chceme naši hlavní myšlenku, poselství naděje, rozšířit do celého světa, že sice pandemie je, doufejme, z nejhoršího za námi, ale zároveň chceme upozornit na to, že co se týče rasových nerovností nebo ničení planety, tam máme ještě všichni velký kus cesty před sebou,“ říká zakladatel a CEO festivalu EXIT Dušan Kovačević.

Kéž by se tímto přístupem inspirovali i kompetentní úředníci u nás. Žel situace v Česku přes veškerou snahu České obce hudební a dalších dosud zadrhává stejně jako první minuty živého přenosu z diskuze nazvané Nový svět hudby, která v neděli 21. června od 16 hodin proběhla v pražském Cross Clubu. Ministr Zaorálek mluvit umí, jen jeho hlas ale nestačí. Není divu, že na sociálních sítích se už dávno objevují hlasy, že přiškrcení hudebních akcí je vládní záměr. Což neznamená, že by zástupci hudebního průmyslu měli v jednání a snaze o jednotnost polevit. Právě naopak.

(Edit 17. 7.: Situace se začala v posledních týdnech měnit. Organizátoři EXIT Festivalu nejprve reagovali drastickým snížením kapacity návštěvníků, aby zajistili bezpečnost a zdraví všech fanoušků, umělců i celého organizátorského týmu. Dny plynuly a křivka nakažených neklesla. Organizátoři tak byli nuceni ohlásit, že se srpnová oslava 20. ročníku festivalu v srbském Novi Sadu letos neuskuteční. Proběhne až 8. až 11. 7. 2021.)

Tagy koronavirus EXIT Festival Česká obec hudební

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY