Stereo overdrive EHX Operation Overlord

Newyorský výrobce efektů Electro Harmonix představil nový stereo overdrive EHX Operation Overlord, použitelný jak pro kytaru, basu tak i klávesy, jenž je schopen pokrýt zvukovou paletu počínaje téměř čistým boostem vhodným k nakopnutí vstupu lampových zesilovačů, přes široký a otevřený crunch nebo agresivnější fuzz až po sytý distortion s plnými středy a v této kategorii efektů nadstandardně masivními basy.

Elektronika krabičky, jejíž název, grafika i zelený armádní odstín odkazují na vylodění spojenců v Normandii (6. června 1944), je tvořena dvěma nezávislými okruhy Normal a Boost. První z nich je osazen kaskádovitým zkreslovacím obvodem využívajícím JFET tranzistory evokující sound a dynamiku elektronkových aparátů a sekce Boost, umístěná na vstupní části celého obvodu, vychází z klasických drivů typu Tube Screamer.

Známé ovladače gainu a hlasitosti jsou doplněny aktivními třípásmovými korekcemi, ovladačem Blend nastavujícím mix mezi čistým a efektovaným signálem, knoflíkem Boost volíme míru gainu tohoto modu a třípolohový páčkový přepínač Input LVL s režimy Hi, Normal a Lo je určen k nastavení vstupní citlivosti v návaznosti na typu použitého nástroje. Pro obě sekce jsou zde dva nášlapné footswitche Bypass a Boost s tichým chodem.

Kromě možnosti používat Boost v sérii s větví Normal se po přepnutí mini spínače uvnitř šasi nabízí také konfigurace Boost Independent, kdy je při aktivaci samotného Boostu z řetězce odebrán JFET obvod a vypuštěny funkce Gain a Boost (zbylé ovladače jsou i nadále funkční). Po sepnutí footswitche Bypass je řazení obou jednotek identické jako v předchozím nastavení. Díky duálním jackovým vstupům a výstupům zvládá krabička mono, stereo i tzv. true stereo zapojení (poslední z nich využijí hlavně klávesisté).

Electro Harmonix Operation Overlord Allied je všestranným typem zkreslení použitelným téměř se všemi elektrifikovanými nástroji, společně se stereem nabízí i funkci Boost s dvojicí modů a díky účinným aktivním korekcím je podle slov výrobce možno i z malého komba dostat mohutný zvuk s projekcí blížící se svým charakterem větším sestavám. Novinka by se měla na trhu objevit zřejmě v průběhu dubna, oficiální cena pro USA byla nastavena pod hranicí 150 dolarů včetně adapteru, který je součástí balení.