Stratocastery a Telecastery: série Fender American Elite

Společnost Fender představila zbrusu novou kolekci kytar z edice American Elite, která zahrnuje trojici Stratocasterů a dva Telecastery. Všechny modely jsou osazeny nejnovější generací snímačů Noiseless, korpusy mají propracovanější hrany, nová spojnice krku a těla dovoluje pohodlnější přístup k vyšším polohám, matice výztuže se přesunula na opačnou stranu krku, jenž dostal nový profil, v potenciometru volume je zakomponován spínač S1 a ladicí strojky jsou zamykatelné.

American Elite Stratocaster (je vyráběn i v levoruké verzi) má olšové nebo jasanové tělo, javorový krk typu Elite, jenž se směrem k vyšším polohám mění z C profilu do lehce kulatějšího profilu D, nese palisandrový nebo javorový hmatník s proměnlivým radiusem 9.5 až 14 palců a 22 středně silnými pražci. Šířka nultého pražce ze syntetické kosti činí 42.8 mm.

Trojice single coilů Fender Noiseless 4th Generation je ovládány dvojicí tónových clon a hlasitostí se zabudovaným S-1 switchem rozšiřujícím kombinace snímačů a pětipolohovým přepínačem. Potenciometry u všech Stratů této řady jsou typu Soft Touch s velmi lehkým chodem. Mechaniku tvoří vibrato Fender Deluxe se zasouvací pákou a zamykatelné strojky s krátkou hřídelí.

Model American Elite Stratocaster HSS Shawbucker má identické specifikace jako předchozí varianta, ale na rozdíl od ní disponuje kobylkovým humbuckerem Shawbucker, což ocení především hráči využívající větší porci zkreslení. Inovací prošla i elektronika s možností vyřadit u humbuckeru ze signálové cesty tónové clony a mírně tak navýšit jeho výstup a projekci ve vyšších frekvencích.

Olšový nebo jasanový korpus American Elite Telecasteru má vyfrézovánu zadní stranu pro komfortnější usazení nástroje a přední hrana je podobně jako u verze DeLuxe zdobena lemováním. Dvojice singlů Fender Tele Noiseless 4th Generation je doplněna třípolohovým switchem, hlasitostí se spínačem S-1 a tónovou clonou. Moderní kobylka typu American Tele má bronzové kameny s chromovanou úpravou.

American Elite Telecaster Thinline disponuje jasanovým tělem s rezonančními dutinami, jiným tvarem pickguardu a především novou kobylkou Elite Suspension Bridge se speciálním uložením pro zvýšení sustainu, masivní základnou a trojicí velkých válečkových kamenů z bronzu. Oproti tradičním telecasterovským kobylkám s ukotvením strun skrz tělo, se struny u tohoto systém uchycují do otvorů na konci základny.

Kytary z nové série Fender American Elite jsou nabízeny v mnoha barevných úpravách včetně transparentních laků, sunburstů nebo nových metalizovaných odstínů Autumn Blaze Metallic a Burst Metallic. Cenová hladina většiny modelů se pohybuje okolo 50 000 Kč a k nástrojům jsou dodávána luxusní pevná pouzdra Fender Elite se spolehlivými zámky TSA. První kousky této edice se v těchto dnech už objevily také na českém trhu.

Tagy: