Stratovské vibrato Floyd Rose Rail Tail

Když ve druhé polovině sedmdesátých let představil designér Floyd Rose svůj první model zamykatelného vibrata stejného názvu, byla to malá kytarová revoluce. O popularizaci tohoto systému se zasloužila také v té době vycházející hvězda rockové kytary Edward Van Halen a po něm řada známých jmen. Výsledkem byl obrovský marketingový trhák a nástroj osazený Floyd Rosem chtěl vlastnit téměř každý kytarista.

Floyd Rose od té doby vyvinul několik modifikovaných typů vibrat, včetně modelu SpeedLoader Tremolo System nebo sofistikovaného FRX Retrofit pro kytary se struníkem a kobylkou ve stylu Gibson Les Paul nebo SG. Zatím poslední novinkou z jeho dílny je klasické nezamykatelné vibrato Floyd Rose Rail Tail, které je navrženo pro upgrade Stratů s původní kobylkou uchycenou šesti šrouby.

Jednou z výhod tohoto systému je, že při výměně mechaniky nemusíte do svého nástroje nijak zásadně zasahovat a k instalaci vám postačí šroubovák a ladička. Z pohledu funkčnosti a zvuku se výrobce snažil především odstranit zbytečné třecí plochy a zvýšit sustain nástroje. Netradiční řešení tohoto problému spočívá v masivním ocelovém válečku s otvory, který je ke korpusu ukotven v původních otvorech, takže není třeba vrtat do těla žádné díry.

Váleček slouží v podstatě jako kloub, za nějž je zaklesnuta upravená základna vibrata, která díky trojici rozšířených otvorů navíc umožňuje přesné nastavení polohy spodního bloku. Celý systém má oproti zamykatelným typům samozřejmě mnohem jednodušší konstrukci a výrobce udává, že kromě zlepšení ladění, rezonance a sustainu disponuje nové vibrato ve srovnání s konvenčním modelem asi o 15 stupňů větším úhlem pohybu směrem dolů.

Nezamykatelné vibrato Floyd Rose Rail Tail bude vyráběno ve stříbrném, zlatém a černém chromu a jeho oficiální premiéra se odehraje na lednovém hudebním veletrhu NAMM 2016 v kalifornském Anaheimu. Pokud uvažujete o upgradu mechaniky svého Strata, jenž je vybaven původní šroubovanou kobylkou, tak by pro vás mohla být novinka firmy Floyd Rose dobrou volbou. Originály této značky jsou vyhlášeny kvalitou použitého materiálu, odolností i zpracováním.

Tagy: