Struny Brite Wires G-700L: příjemná nostalgie
Firma Gibson je zárukou jisté kvality a vyjma výroby legendárních kytar se již hezkou řádku let věnuje i výrobě strun, které přirozeně sluší nejvíce právě kytarám této značky. I když to nemusí a často ani není pravidlem. Já se hesla "své k svému" každopádně držel: struny Gibson Brite Wires G-700L jsem natáhl na Gibson Les Paul Classic.
Rozhodnete-li se používat nejen struny, ale celkově výrobky firmy Gibson, je nasnadě, že již máte určitou představu o svém zvuku a hudebním směřování. Struny Gibson Brite Wires G-700L jsou určeny zejména pro hudební styly, kde je potřeba dosáhnout ostrého ataku a jasného tónu, čemuž výrazně dopomáhá jádro ze švédské oceli a poniklované ocelové vinutí strun. Speciálně tyto struny se vyrábějí v běžných "velikostech", tedy od 0.9 do 0.11, přičemž já jsem zvolil zlatou střední cestu - tedy 0.10. Struny jsou označeny jako light, tudíž pocit ze hry a tah strun by měl být zhruba jako u "devítek" či "hybridů", ale zvuk by měl být naopak pevnější a silnější. Zkrátka se na ně příjemně hraje a dobře se za ně tahá.
Známým faktem u strun Gibson je, že se obvykle ideálně rozehrají až po nějaké době od natažení (řádově se jedná o 8 - 10 hodin poctivého vytahání a rozehrání) a ani tato sada není výjimkou. Pokud ovšem věnujete dostatečnou péči nejen správnému natažení a usazení strun, ale i jejich rozehrání, struny se vám brzy odvděčí: vymizí všechny neduhy nových strun, tj. známé drnčení o pražce, pro někoho až nepříjemný kovový zvuk, rozlaďování apod. a zůstane pouze brilantní čistý zvuk strun.
Co se zvuku týče, struny zcela naplnily mé očekávání. Velmi příjemný, vyrovnaný zvuk, dostatečně ostrý, ve kterém ale zároveň díky poniklování vinutí nechybí ani pověstné "teplo" a "kulatost", jež ve vás vyvolá mírnou nostalgii po sedmdesátých letech. Struny mají výrazný atak, brilantní a konkrétní výšky a velmi pevné, dynamické basy s dlouhým sustainem. Výborně ladí (včetně mnohdy zlotřilého "g") a mají poměrně dlouhou životnost. Ostatně, nechejme promluvit jednoho ze slavných uživatelů těchto strun, kytaristu Phila Campbella (Motörhead): "Miluji struny Brite Wires! Nepraskají, nerezaví, nerozlaďují se a mají dokonalý tón. Proč bych měl měnit něco, co funguje? Věřím jim a to tak, že hodně...!"
Cenově tyto struny spadají do velmi přijatelné hladiny (cca 120 korun), tudíž není problém ani jejich častější výměna, pokud si potrpíte na neustále čisté a nové struny. Gibson dokonce vypracoval tabulku na průměrnou délku užití svých strun: 3-4 hod. denně – výměna strun jedenkrát týdně, 1-2 hod. denně – výměna jednou za čtrnáct dní, 1 hod. týdně – výměna jednou měsíčně, přičemž hrajete-li velmi zřídka, stačí výměna jednou za tři měsíce. No, tabulka je to sice hezká, nicméně vše také závisí také na tom, jak se kterému kytaristovi při hraní potí ruce, jak se o struny stará a také co na to říká jeho peněženka.
A pozor! Pokud jste teď nabyli dojmu, že nejste-li "gibsonáři" a tyto struny nejsou nic pro vás, omyl! Mrkněte se na muzikantská diskuzní fóra a uvidíte, že na tyhle struny pějí ódy třeba i zarytí "fendristi". Ostatně i já už jsem rozhodnutý zkusit je příště natáhnout i na svého Fendera...
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.