Přejít k hlavnímu obsahu
Martin Jakubec - So, 11.11.2017 - 10:00

Studentský underground žije!

Už pátým rokem se začátkem listopadu v pražském klubu RockCafé schází studenti vysokých škol, aby podpořili hudební projekty svých kamarádů a myšlenku projektu Rock4Students, kterou je spojovat napříč žánry hudbou a zábavou.

Na Rock4Students propojujeme komunitu hudebníků a fanoušků nezávisle na tom, pod jakou „střechu“ patří. V dnešní uspěchané době, kdy se všude soutěží o to, být nejlepší (být nejúspěšnější univerzitou, mít největší počet absolventů, mít nejprestižnější titul…), se nám tak alespoň na jeden večer v roce daří na podobné věci zapomenout. Návštěvníkům poskytujeme kvalitní studentskou hudbu mimo mainstream a kapelám dáváme šanci se zviditelnit a nakopnout svou hudební kariéru.

Myšlenka propojení jednotlivých akademických obcí symbolicky i naživo funguje. Na festivalu dáváme prostor studentským kapelám nezávisle na žánru a počtu posluchačů, s cílem propojit jednotlivé univerzitní subkultury naživo prostřednictvím alternativní hudby. Každá větší VŠ v Praze (UK, ČVUT, VŠE, ČZU a VŠCHT) nominuje jednoho zástupce, který měl být symbolicky jedním článkem ve finální skládačce multižánrového hudebního večera.


Uspořádat podobný projekt je náročné jak finančně, tak časově. Každý rok to chce notnou dávku úsilí. Ať už mluvíme o každoročně napjatém rozpočtu (jehož příjmy plynou v podstatě jen ze vstupného symbolicky nízké hodnoty) nebo o produkční stránce celé akce, kdy není zrovna hračka nacpat do jednoho večera 5 studentských kapel (za nulový nebo minimální honorář), přemluvit je, aby z časového hlediska sdílely některé aparáty nebo alespoň základ bicích a na místě uhlídat, aby vše klapalo dle lineupu.

K výše zmíněným okolnostem je třeba přičíst to, že vše organizujeme jako studenti ve svém volném čase bez nároku na odměnu. Když jde do tuhého, jedinou motivací a záchranným světlem v dáli je právě naše láska k hudbě a studentství a sladkou odměnou pak několik stovek návštěvníků, kteří na akci každoročně zavítají nebo zpětné pozitivní ohlasy kapel, které si u nás např. před pěti lety zahráli jako neznámé studentské kapely a dnes mají vydaná alba a jezdí turné často jako předkapely jmen známějších.

Náš tak trochu undergroundový projekt tedy žije dál. Letos 14. listopadu se na jubilejní stage objeví výběr hudebních projektů z minulých let: Other Way, Nouzovej východ, J!Scream, Pilot a na závěr také rockový cover projekt nás, organizátorů – Band4Students. Všichni si to společně užijeme...

Tagy komunita Rock4Students Sport4Students
Spoluzakladatel 4Students.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY