Sudetská noc: Za vlast a Jiráska
Nová smuteční síň v Broumově od začátku budí mezi místními silné vášně. Jedni ji mají za odvážný architektonický počin, druzí za psí boudu nebo kravín. Shodnou se snad jen na překrásné akustice uvnitř, a právě na hudbu chce obě strany sporu pozvat hudebník a autor řady článků v našem magazínu Jan Hamerský.
V rozporuplně přijímané síni se odehraje komponovaný literárně-hudební večer. Sudetská noc s podtitulem Za vlast a Jiráska propojí současnou architekturu a folkovou hudbu s Aloisem Jiráskem. Vstupné se vybírat nebude, pouze dobrovolné příspěvky na energie. O termín i téma si prostor řekl sám. Odehraje se 29. října 2022 v 18:00 o poslední sobotě před Dušičkami a bude o oběti a pokání.
Večer bude věnovaný památce obětí Sedmileté války (1756-1763) od jejíhož konce příští rok uběhne 260 let, a Aloisi Jiráskovi, který ji zvěčnil ve Ztracencích (1875). Děj této črty je zasazen do roku 1757, kdy Broumov zachvátil požár a v okolí řádila vojska Prusů a Habsburků. Jirásek do textu vtiskl vlastní dojmy a zkušenosti a svou mimořádností se vymyká jeho pozdější tvorbě. Svým pojetím připomíná scénář, a to včetně hudby; ostatně Jirásek text doplnil úryvky soudobých lidovek.
Črta zaujala scénáristu Jiří Brdečku a režiséra Milana Makovce, kteří ji v roce 1956 rozpracovali do podoby celovečerního filmu. K němu i Jiráskově miniatuře nově přibude také EP Hraj si a shoř! Hamerský ho plánuje vydat 15. února, tj. 260 let od konce Sedmileté války.
O Sudetských nocích
Projekt propojuje ponurý folk s duchem doby i místa. Uskutečnil se například ve Dřevěnce, staré škole v Polici nad Metují, nebo před náchodským muzeem v předvečer 50. výročí srpna 1968. Hamerský na těchto performancích často spolupracuje s básníkem Jakubem Grussem.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.