Přejít k hlavnímu obsahu
Anna Mašátová -

Superhrdinky z ulic a pódií

Právě dnes oznámily hudební ceny Vinyla své nominace. Mezi počiny roku se objevila také charitativní kompilace českých a slovenských písničkářek s názvem Superhrdinky. Dvoj LP vychází na podporu neziskové organizace Jako doma, která pomáhá ženám bez domova, křest proběhne již 14. prosince v pražském Futuru, kde vystoupí Katarzia, Stinka, Potmě či Katarína Máliková. Více k projektu prozradil jeho iniciátor, šéfredaktor hudebního časopisu Full Moon Michal Pařízek.

Kdy vůbec vznikla idea kompilačního LP Superhrdinek pro organizaci Jako doma, v čí hlavě se zrodila?

Obávám se, že za to asi mohu já. Někdy začátkem roku mě oslovil Marek Košulič z firmy AZCD, která dlouhodobě pro Full Moon vyrábí CD, s tím, že rozjíždí výrobu vinylů a že by rád udělal nějaký společný vinyl. Posílat LP s časopisem samozřejmě nemá moc smysl, takže jsem v první chvíli odpověděl, že to nevidím reálně, ale nakonec jsme se shodli, že uděláme kompilaci, a to benefiční. S příběhem. Aktivity Jako doma dlouhodobě sleduji a tak kompilace ženských autorek byla nabíledni, navíc ženské autorky získávají na hudební scéně čím dál větší vliv a to je moc dobře. Ale rozměry, do kterých celý projekt postupně narostl, jsme si tehdy samozřejmě nedokázali představit, stejně tak jako kolik dá práce to celé zprodukovat. Tak doufám, že Marek nelituje.

Proč vlastně název Superhrdinky?

S dovolením použiji slova Lexy Doleželové z Jako doma: „Ženy bez domova považujeme za superhrdinky, protože zvládají těžký život na ulici. Teď jsou pro nás superhrdinkami i umělkyně, které v souvislosti s ženským bezdomovectvím darovaly své písničky.“

Takže tak, hledali jsme název, který bude korespondovat s Jako doma a jejich projekty, nakonec jsme vybrali Superhrdinky, pod tímto titulem se uskutečnilo už několik jejich akcí.


Koho z LP uslyšíme a jak probíhal výběr muzikantek a tracků, které se na deskách objevily?

Tváří projektu se stala Katarzia, na albu se objevuje dalších dvacet autorek z České republiky a ze Slovenska. Výběr probíhal v několika fázích, některá jména jsem přinesl já, s jinými přišla Katarína, některé doporučili z Jako doma. Navíc některé z oslovených autorek přicházely samy s dalšími nápady a vzaly si projekt za svůj. I díky tomu dvojité LP nakonec málem nestačilo. Ale tak třeba někdy dojde na druhý díl.

LP má i krásný obal s obrazem z ruky ToyBox, který se bude v rámci večera 14. prosince ve Futuru dražit. Vybíral se z více návrhů, nebo bylo o coveru rozhodnuto hned?

Oslovili jsme Toy Box a nechali to celé na ní, když poslala první ukázku, tak nebylo o čem debatovat. Vnitřní obal 2LP obsahuje ještě úryvky textů k písním na albu, které přepisovaly ženy bez domova v rámci workshopu pod vedením Toy Box. Obraz, který je předlohou obalu, se bude v rámci křtu kompilace dražit a bude také součástí její autorské výstavy v Egon Schiele Art Centru na jaře příštího roku.


Kompilace složená jen z muzikantek je asi na české scéně unikát, souvisí s tím ale i téma hudebnic – myslíš, že je pro ženu těžší se prosadit v muzice?

Jak jsem se dozvěděl od děvčat z Jako doma, tak jde celosvětově o vůbec o první kompilaci, která je věnována ženským bezdomovkyním, tudíž jde o unikát ještě většího významu. Ale to jsme v době, kdy projekt vznikal, samozřejmě nevěděli, ani nebylo naším cílem vytvářet něco záměrně unikátního. Chtěli jsme udělat dobrou kompilaci, která bude zajímavá hudebně i vizuálně a přispěje na dobrou věc.

Troufám si tvrdit, že se to povedlo. Benefiční kompilace obecně na české scéně nejsou příliš obvyklé, snad pouze v punkových nebo diy kruzích, což je škoda. Třeba Superhrdinky budou inspirovat někoho dalšího. K tématu hudebnic – nejsem si jist, zda na toto dokážu objektivně odpovědět, každopádně se to asi obecně lepší, nebo ne? Když si srovnáme počet autorek, interpretek nebo čistě ženských projektů jen na naší scéně dnes a před dvaceti lety, tak bude ten rozdíl nebetyčný, celosvětově je to ještě úplně jinak, spíš bych řekl, že ženy v hudbě do velké míry nyní určují trendy. Ale to se samozřejmě bavíme jen o tom, co je zjevné, tohle téma má mnoho různých pohledů a úrovní, na některé odpovědět skutečně nemohu. A když jsme u toho – co to vlastně znamená prosadit se v hudbě?



Akce je pod záštitou hudebního časopisu Full Moon, ačkoliv možná už by mu slušelo více označení kulturní – informujete o komiksech, filmech, knihách… Občas se mi zdá, že muzikanti hudební média nesledují, zato si stěžují, že jsou jimi přehlíženi. Tudíž z tvého pohledu – proč hudebníkům svědčí číst si o ostatních? A když jsme těsně před vánoci, máte nějaký bonus k předplatnému?

V první řadě, číst svědčí každému. Co se týče záběru Full Moonu, tak ano, je mnohem širší, než bývalo u hudebních magazínů obvyklé, ale to je dáno tím, že tyhle věci nejde od sebe oddělit. Film, hudba, knihy, výtvarné umění, všechno spolu souvisí. Spousta hudebníků pochází z výtvarných kruhů, další muzikanti píší knihy atd. Takový byl koncept časopisu od jeho začátků a budeme v tom určitě pokračovat i nadále. Už několik let říkám, že dnes nestačí pouze vydávat časopis, je nutno se do dění zapojit aktivně, pořádat koncerty, vydávat desky atd. Někdy to vyjde lépe, jindy hůře, ale je nutné to dělat.

K muzikantům, mám pocit, že alespoň české kapely o kterých FM píše, časopis většinou docela sledují. Samozřejmě netuším co přesně čtou a co ne, ale dneska už se v podstatě často čtou pouze perexy, respektive posty na sociálních sítích, abysme byli upřímní. Ale ohlasy od hudebníků chodí, to je pravda. Stěžovat si může asi každý, ale samozřejmě je to taky o té aktivitě, tentokrát z druhé strany. Když jsme nedávno dělali anketu co se čtenářům v časopise líbí a co ne, tak přišel názor, že o některých lidech píšeme pořád, konkrétně měli na mysli Kittchena. Jenže když je někdo tak aktivní jako on a úroveň věcí, které dělá je vysoká, tak to asi jinak nepůjde. Vezmi si jen co připravil za poslední rok – sbírku coververzí a remixů Akt, dvě knihy a album Zvíře jménem podzim. Full Moon má sto stránek a spousta dalšího prostoru je na webu, ale stejně se nevejde všechno a nedostane se na každého. Někdo to pochopí, jiný ne. Obecně se snažíme pokrývat co všechno, co nám přijde zajímavé, ale jistě se někdo může cítit ukřivděný. Otázka je zda oprávněně, ale to už my nevyřešíme.

Bonusy k předplatnému máme vlastně neustále nějaké, vánoce nejsou výjimkou.

Co chystá Full Moon na rok 2018? Vydáváte časopis, desky, vedete web Fullmoonzine.cz a databázi xplaylist.cz, máte vlastní stage na Colours of Ostrava, pořádáte koncerty…

Bude toho zase hodně, pod platformou Full Moon Forum, kterou jsme pro tyhle aktivity založili, probíhá okolo dvaceti akcí ročně, loni jich bylo o deset víc a bylo to moc. V roce 2018 chceme akcí dělat méně, ale o to víc se jim věnovat. Rád bych se zaměřil spíš na kurátorské aktivity v rámci již zavedených akcí, v podobném duchu jako je Full Moon Stage na Colours of Ostrava. Ta je téměř kompletní, myslím, že jsme laťku zase posunuli o něco výše, znovu připravujeme také doprovodný program Marienbad Film Festivalu, což je skvělá akce, kterou můžeme jen doporučit. Dále připravujeme část programu Žižkovské noci, v rámci této akce bude každý den jedna stage pod vlivem Full Moonu a jeden den bude patřit pouze Superhrdinkám. Jim bych rád věnoval ještě tak dvě další akce v následujícím roce. V lednu vydáváme skvělé album Pris, v únoru pak bude následovat debut žižkovských Baro Chandel, což je jméno, které byste si měli pamatovat. A bude toho ještě mnohem víc.

Kdo je tvá superhrdinka?

Ona to ví. Tedy doufám.


----
SUPERHRDINKY – Hudba pro ženy bez domova

A1 PALMA – Pramen vlasů
A2 STINKA – Zabouchnutá
A3 IVANA MER + TANTE ELZE – Domov
A4 IRA MIMOSA – Mlha
A5 KATARZIA – Nikomu nepatříš

B1 POTMĚ – Stejně jako jindy
B2 PALE&COY – Hibernate (live rework)
B3 MOIN MOIN – Rescue
B4 LA PETITE SONJA – Something to Cheer Me Up
B5 ZAGAMI JERICHO – City Is My Church

C1 MUCHA – Schmutzige Mädchen
C2 CÁCORY – V tmách
C3 AGU & SOUL SCIENCE – Let It Go
C4 ILLE – Dva kroky za tebou
C5 ANAKVER – White Bride
C6 FAKNÉ – Homo Homini Lupus

D1 LENKA DUSILOVÁ – Baromantická
D2 BÁRA ZMEKOVÁ – Altaj (Forma Remix)
D3 KATARINA MÁLIKOVÁ – Nová krajina
D4 CORE BELIEF – Freedom

Tagy Full Moon Katarzia Jako doma Katarína Máliková Potmě Stinka AZCD Superhrdinky

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

anna
Hudební publicistka, manažerka a historička umění. Je editorkou pořadu ArtCafé Českého rozhlasu Vltava a zástupkyní šéfredaktora kulturního magazínu Uni, její články kromě Frontmana naleznete také v Harmonii, Full Moonu, Sparku, Lidových novinách aj. Působila na pozici Head of…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY