Švarní šohajové od Čechomoru tančí v bigbítovém rytmu
Kapela Čechomor, známá svým jedinečným spojením české, moravské a slezské lidové hudby s moderními aranžemi, na svém albu Švarní šohajové znovu potvrzuje svou výjimečnou pozici na české hudební scéně. Deska Švarní šohajové láká do světa lidových balad a písní, který je okořeněn energií a zvukem moderních nástrojů.
Nové písně navazují na předchozí desku Radosti života svou vitalitou, precizním muzikantstvím a neotřelým aranžmá skladeb, jimž Čechomor dává nový smysl. To nejdůležitější ale kapela zachovává. Stejně jako předchozí počiny jsou Švarní šohajové oslavou lidové hudby, a to nejen po textové stránce, ale především v náladě a melodiích. Kapela se zde opírá o tradiční texty a motivy, které ale podává v novém, svěžím kabátu. Zvuk houslí, akordeonu a kytary, často podpořený dynamickým rytmem, vytváří poutavou atmosféru, která balancuje mezi nostalgií a modernou.
Jednoduché verše otvíráku Vykopala mě z popela ctí kouzlo lidové hudby. Emotivní náboj textu o znovuzrození, vykoupení a novém začátku, kdy se kvůli milované osobě můžeme vymanit z těžkého, má v podání zpěváka a kytaristy Franty Černého těžkobolný charakter, zatímco duet s Martinou Pártlovou ve skladbě Jakej bych byl chlap vesele glosuje nejen mužství, ale přemýšlí nad otázkou, jak být lepším člověkem.
Ve stylu tradiční balady plyne Maršovský stárek, prolínající oslavu života s prvky melancholie. Instrumentálními a zároveň autorskými skladbami Milostná z Balkánu a Sláva Igorovi se Čechomor pustil do bigbítového řádění; obzvlášť syntezátorový začátek v druhé jmenované skladbě má epický nádech nové vlny, kterou postupně doplňují houslová nebo kytarová sóla. Prosbu o pomoc, ale také gesto pokory a zranitelnosti evokuje poklidná Bože můj, ještě dál ve svém sdělení jde nostalgická Maměnka, opět v podání Martiny Pártlové, která s lehkostí vypráví svůj příběh o lásce, smutku a obětavosti.
Čechomor zhudebnil i dva lidové cajdáky. Notoricky známá Helpa z táborákových ohňů je coververzí v podstatě zbytečnou, větší pozornost si ale zaslouží Ej, lásko, v níž zazáří s Frantou Černým i Lucie Bílá, jejíž podání umocnilo text o lásce, která je buď ztracená, nebo nedosažitelná.
Co na desce oceníte jako muzikanti?
Čechomor na tomto albu znovu ukazuje, jak se dá tradiční hudba aktualizovat pro moderní posluchače, aniž by ztratila svou autentičnost. Elektrické kytary, bicí a občasné elektronické prvky jsou integrovány nenásilně a s citem. Mix, který potěší jak milovníky folklóru, tak fanoušky současné hudby.
Texty na albu vyprávějí příběhy o lásce, zradě, smutku, ale i o radosti a oslavách života. Jedním z vrcholů alba je skladba Halina, která v sobě nese typický moravský temperament a hravost. Vedle toho nechybí ani melancholické balady, které dokáží posluchače dojmout svou syrovou upřímností.
Švarní šohajové jsou dalším důkazem toho, že Čechomor stále dokáže přinášet nové a poutavé interpretace lidové hudby. Album je jak oslavou tradic, tak i odvážným krokem vpřed. Pokud hledáte něco, co propojuje historii s přítomností a dokáže vás strhnout svou energií, tato deska je pro vás to pravé.
Čechomor – Švarní šohajové
Warner Music, 00:46:37
folklór/rock/pop
75 %
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.