Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Čapek -

Tajná zbraň Shaker Vibrato

TC Electronic jsou dnes již standardem ve světě kytarových efektů a ve své nabídce mají široké spektrum efektů. Tentokrát si představíme jejich vibráto s příhodným názvem Shaker. Co můžeme od této krabičky čekat?

Pevné kovové šasi v barvě pomerančů v sobě skrývá zvuk, který, ač není mezi efekty v početném zastoupení, je poměrně klasickým efektem. Stačí vzít princip chorusu - tedy rozdělení signálu na dvě cesty a za pomoci LFO rozladění jedné z nich - a odstranit původní signál. Zbyde tedy pouze rozladěná a rozvlněná signálová cesta a tzv. "vibráto" je na světě. Jednoduché.

Není tedy žádným překvapením, že mezi primární ovládací prvky příhodně patří Speed, ovládající rychlost modulace, a Depth, který určuje jak hluboká modulace bude, tedy jak moc se tón rozladí. Tyto dva prvky jsou poměrně interaktivní, v nízkých rychlostech nezískáme psychopatickou míru modulace, účinnost Depth se zvyšuje až se stoupající rychlostí. Třetím knoflíkem je ovladač Tone, tedy klasická tónová clona, která slouží k ořezu výšek. Můžeme si tedy výšek trochu ubrat a dát naší kytaře například nádech nahrávky na staré a stokrát přehrané kazetě. Úbytek výšek je až do nejnižších poloh poměrně pozvolný a příjemný, jde spíše o pouhé zabarvení, které zvuku dodá lahodnou subtilnost.

Mezi horními potenciometry najdeme minipřepínač, který volí mezi třemi módy – Vibrato, Toneprint a Latch. Vibrato je mód základní, ve kterém funguji potenciometry Depth, Speed a Tone a ve kterém pracujeme s továrním nastavením rozsahů ovladacích prvků a "základním" zvukem a funkcemi Shakeru. Rozsahy potenciometrů jsou továrně nastaveny na naprosto snadno využitelná nastavení, snad jen s Tone opatrně, protože nejnižší poloha je opravdu VELMI temná. Voicing pedálu je nastaven příjemně i v případě tónovky naplno, jde o hladkou a měkkou modulaci, která skutečně evokuje jemný zvuk staré použité pásky.

V módu Toneprint se opět dostává ke slovu slavná Toneprint technologie, která umožňuje nahrát si do krabičky přes USB kabel (samozřejmě přiložený v balení) zvuk navržený některým ze svých oblíbenců, či si v editoru (volně dostupný na webu) vytvořit zvuk od úplného základu. Pro účel testování jsem si editor vyzkoušel, jak k nahrání zvuků z knihovny, tak k vytvoření zvuku vlastního a prozkoumání možností. Musím říct, že některé Toneprinty se opravdu vyvedly a nabízí velmi zajímavé změny za barvení charakteru krabičky. Osobně jsem si oblíbil toneprinty kytaristů z Mastodon, které mi skoro připomněly rotační Leslie reprobox. Toneprint Dave-a Catchinga zase zajímavě rozšíří rozsah potenciometrů a hloubku vibrata, je skvělý při použití se zkreslením, protože vibráto je pak výraznější a lépe zkreslením "proleze". Vytvoření vlastního zvuku pak nabízí opravdu široké možnosti, dokonce si můžeme naprogramovat co bude který potenciometr ovládat a jaký bude mít rozsah, či dokonce průběh.

Posledním módem je Latch. V něm přichází na scénu poslední knoflík, Rise Time. V tomto módu se bypass přepínač chová jako "momentary switch", což znamená, že efekt je aktivní pouze když držíme sešlápnutý nožní přepínač. Rise Time pak nastavuje rychlost, s jakou se efekt přimíchá k našemu signálu – v nejnižší poloze tedy není prodleva žádná a při sešlápnutí spínače okamžitě slyšíme modulaci. V tomto módu se dá napřiklad krásně simulovat frenetické vibráto pomocí tremolo páky, nebo jen dodat trochu pohybu dozvukům akordů. Velmi oceňuji tento osvěžující nápad!

Shaker je efekt, který vám, stejně jako další efekty z nabídky TC Electronic, nabídne uctyhodnou paletu nastavení. Umožní jemnou, téměř neznatelnou modulaci zvuku či rychlé rozklepání každé noty... Jde o skvělou "tajnou zbraň", kterou lze snadno použít jako pro velmi subtilní zabarvení, tak pro vibráto, které vašim posluchačům vezme pevnou půdu pod nohama.

Tagy TC Electronic Shaker Vibrato

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY