Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Tama Rhythm Mate Rock Set: levně, ale pořád světově

Prakticky každá velká značka má dnes ve své nabídce kromě špičkových profesionálních souprav i levné řady pro méně movité či začínající bubeníky. Tama Rhytm Mate Rock Set Red Stream do jedné takové řady patří. Jak obstojí v praxi?

Jak to vypadá?

Značka Tama patří mezi renomované výrobce. Je tudíž téměř jisté, že ani její nejnižší řady nebudou jen tak nějaké "levné škopky" z hračkářství, ale budou mít i trochu zvuk a něco vydrží. Alespoň zatím tomu tak povětšinou bylo, což mohu potvrdit i z vlastní praxe.

Nedávno se na trhu objevila řada Rhytm Mate, která nabízí kompletní bicí soupravy s veškerým hardwarem, základní sadou činelů a nechybí ani bubenická stolička. Pro začátečníka naprostý ideál. Zvlášť když vezmeme v potaz, že činelová sada neobsahuje jen nějaké "no name" plechy, jak tomu nezřídka bývá, ale jedná se o sadu Meinl BCS ve složení 14" Hi-hat, 16" Crash a 20" Ride. Na to už se dá ledacos uhrát.

Základem je pětimístná souprava o rozměrech: Bass Drum 16"x22", 7"x10" Tom Tom, 8"x12" Tom Tom, 15"x16" Floor Tom a 5"x14" Snare Drum. Součástí sady je veškerý hardware: dva činelové stojany (jeden rovný + jedna šibenice), stojan na hi-hat, stojan na snare, držák tom tomů, pedál k basovému bubnu Tama Power Glide HP10 s filcovým beaterem a vcelku bytelná stolička Tama HT10S. U všech stojanů jsou samozřejmostí zdvojené nohy. Vše působí solidním dojmem, nikde se nic neviklá, nekývá ani nevrže.

Korpusy bubnů jsou zhotoveny ze šesti vrstev topolu o celkové tloušťce 7,5 mm a potaženy fólií v barvě Red Stream. K atraktivitě soupravy přispívají i ladící obruče Accu-Tune u basového bubnu, vyrobené z kompozitu GFRP (Glass Fiber Reinforced Polymer), které zajišťují nejen přesnější a rychlejší ladění, ale i jeho mnohem větší stabilitu. Basový a snare buben mají shodně po osmi ladících šroubech na každé straně, tom tomy a floor tom mají ladících šroubů šest. Pojďme tedy naladit a hrát.


Jak to hraje?

Souprava je osazena firemními blánami, které rozhodně neoplývají zvukovými možnostmi dražších, značkových blan, nicméně úplně nehratelné a neladitelné nejsou a pro účely testu postačily.

Začněme u bubínku. Ten hraje velmi slušně, díky osmi ladícím šroubům se dobře ladí a hlavně drží ladění. Bubínek disponuje poměrně velkou dynamikou a rozmanitostí v ladění, struník reaguje perfektně a přes zmíněné převozní blány je bubínek dostatečně citlivý i při hře metličkami. Rim shot i cross stick je dostatečně hlasitý, razantní a příjemně ostrý.

Velký buben disponuje díky svým rozměrům dostatkem basů, díky ráfkům Accu-Tune se opravdu snadno ladí a citlivě reaguje na změny v ladění. Tam kde je to třeba, dokáže hrát s výrazným atakem či naopak dunět v basech bez nějakého výrazného zahlcování. Ani při jedné z poloh ladění jsem nenarazil na potřebu jej nějak tlumit.

Tom tomy i přes svou relativní mělkost hrají rovněž velmi dynamicky, hutně, se slušným sustainem. Totéž platí i pro floor tom jehož mohutný zvuk a sustain mě příjemně překvapil.

Dalším příjemným překvapením pro mě byla šlapka k velkému bubnu, která bývá u podobných souprav častým kamenem úrazu. Tahle nejenže umožňuje do jisté míry individuální nastavení, ale navíc se na ni hraje velmi pohodlně, což napomáhá dynamičnosti hry. Pro některé specifické formy hry bude asi potřeba zvolit nějaký dražší a vymazlenější kousek, ale pro začátečníky či hráče vyznávající jednoduchý styl hry je tahle šlapka plně dostačující. I přes absenci pevné základny je poměrně stabilní a snese i razantnější hru.

Co se dalšího hardwaru týče, tak stojanu na hi-hat a virbl také nemám mnoho co vytknout a činelové stojany na mě rovněž i během hry působily celkem stabilním a odolným dojmem. A stále je potřeba mít na paměti cenu a účel soupravy.

Samostatnou kapitolou jsou pak činely. Člověk zvyklý u levných souprav na povětšinou nehratelné plechy bez špetky muzikálnosti, tady musí uznale pokývat hlavou. Přestože se jedná o levnější řadu firmy Meinl, je zde přeci jen znát jejich dobrý rodokmen a činely jsou velmi dobře použitelné nejen pro cvičení, ale klidně i pro nějakou tu klubovou produkci. Činely jsou vyrobené z mosazné slitiny MS63 a zejména hi-hatka se mi osobně moc líbila pro svou razantnost a ideální zvukové propojení s ostatními činely ze sady.

Co se samotného ladění týče, soupravě sluší spíše nižší. Při vyšším ladění se bubny už trochu rezonančně zavírají. Možná se s lepšími blánami zlepší i tento problém, ale obecně to bývá problém u většiny levných souprav a tato tedy není výjimkou. Ale v nižších a středních polohách ladění znějí bubny velmi dobře a budou se vyjímat hlavně ve tvrdších žánrech. Ostatně to mají již v názvu jasně řečeno.

Závěr

Jsem rád, že si i po důkladném seznámení s touto soupravou nemusím poupravit mínění o firmě Tama a o levnějších řadách jejích výrobků. Tama Rhythm Mate Rock Set hraje na svoji cenovou kategorii velmi dobře, velkým plusem je i použití značkových činelů, řemeslné zpracování je také na přijatelné úrovni, jediná výtka tak může směřovat pouze k osazení nepříliš kvalitními převozními blánami. Značkové by této soupravě slušely jistě mnohem víc, ale to už bych za nějakých šestnáct tisíc chtěl asi opravdu moc.

Tagy tama Tama Rhythm Mate Rock Set

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY