Tátova španělka
Po letech jsem získal zpět letitou tátovu španělku. Napadlo mě si ověřit, v jakém stavu tahle zapomenutá kytara teď je. A když už jsem byl v tom, i to, odkud nástroj neurčitých barev i značky vlastně pochází. Pomohli mi s tím Zdeněk Lev a Magda Dolejšová ze servisu Kytar.cz. Tohle je možný příběh o tom, jak své kytaře a nakonec také sami sobě můžete dát pěkný dárek. Kdybyste snad na nějakou takovou při vánočním úklidu narazili, dejte jí nový život.
Má cenu s touto kytarou ještě něco dělat?
ZDENĚK: Má hezký tvar. Nesetkal jsem se s takhle černým krkem, ale přední deska vypadá na klasickou cremoňáckou. Na Cremonu má na zádech a stranách nadstandardně hezké dřevo, ale nedohledáme ji s určitostí, protože chybí viněta.
MAGDA: Rozeta je rozhodně ze Strunalu. Chtěl byste ji spravit?
Nejdřív jsem potřeboval určit nástroj, protože o něm vím dost málo, pak ho uvést do lepšího stavu a zároveň nezničit relic charakter. Jinými slovy: vyměnit co nejméně věcí.
M: Kolíky nejsou původní.
Měnil jsem je asi před deseti lety.
Z: I kobylka vypadá, jako by byla už jednou lepená. Je i trošičku nakřivo.
Pravděpodobně půjde o amatérskou opravu. Myslím, že ji snad ani nedělal profík.
M: Jo, to je časté. Chtěl byste nechat kovový struny?
Z: Na tyhle mechaniky nemůžeš dát kovové.
M: Kobylka se odlepuje, protože se na ni dřív dávaly kovové struny. Správně by měly mít nylonové. Když bychom ji zalepili, je nevyhnutelné, že se dříve či později zase odlepí. Kovové prostě neutáhne. Je tam rozdíl v konstrukci. Westernové kytary mají kuličky, kdežto španělky mají kobylku jen přilepenou a struny mnohem víc táhnou dopředu.
Z: Je to nejčastější důvod, proč nám lidi ty kytary nosí v úplně žalostném stavu. Kovový struny nejenže odlepí kobylku, ale zdeformují i krk a přední desku.
Je to vidět z boku. Dohmat je vyšší, než by měl být.
Z: Ale ještě dobrý.
M: Měli jsme tu rozhodně horší.
Z: Všichni chtějí hrát u táboráku a nylonky prostě nezní, proto dochází k tak velkým deformacím. Tady naštěstí moc ne.
M: Je otázka, co dělat. Možná vyčistit. To charakter nezkazí. To dřevo nepůjde vyčistit, aby vypadalo jako nový.
Z: Hmatník určitě.
M: U kobylky je otázka, jestli by bylo dobrý ji zalepit, ale zase je to zásah. Možná dát nylonový struny a sledovat, jestli se to nezhoršuje. Nylonkami kytaru odlehčíte velice. Jaké máte struny? Desítky, devítky?
Popravdě se nepamatuju a stejně půjdou pryč. Kytaru jsem získal nedávno. Měl ji kámoš v dlouhodobé zápůjčce.
M: Když už nás někdo přemluví na kovový, maximálně devítky. U desítek, jedenáctek kytara najednou musí odolávat dvojnásobnýmu tahu, proto ji deformujou. Kobylku budu muset rozhodně vyčistit. Oddělat lepidlo, a to možná bude problém. Kobylka je zalitá epoxidem nebo něčím tuhým. Musela bych retušovat, a to už je invazivní. Možná by bylo rozumný nechat ji bejt. Krk se neodlepuje.
Z: Malinko poškozený je lemování.
M: Dokonce je odlepená deska na zádech. Ta už kytaru oslabuje, může drnčet a časem se deformovat, ale zase to není složitá věc. Jen se dá lepidlo a přimáčkne se.
Vidíte ještě nějakou vadu?
Z: Našel jsem jen kobylku a lem, jinak je to věc seřízení.
Hlava byla přelomená. Spravoval ji Václav Jelínek z Hradce a myslím, že dobře.
Z: Vypadá to, že drží. Krk hrát bude.
A stav pražců?
M: Není to tak hrozný, Zdendo. Myslím, že to není potřeba.
Z: Pražce se dají vyčistit a přeleštit. Dostanou takovou zlatavou barvu a ten hmatník rozsvítí. Dřevo by se napustilo kondicionérem.
Krk je lehce prohnutý. Zvažoval jsem: „Vyměnit, nevyměnit…“
Z: Klidně bych ho nechal. Bude hratelný, jen není prostor na snížení dohmatu. Mohla by se dát nižší regulovatelná kobylka, aby byl dohmat po oktávu. I kdyby se tahle obrousila i s mosazným sedlem, strunám už by chyběl úhel. Pořád ale je dohmat do třetího, pátého pražce v pohodě.
M: Tahle kobylka je ošlehaná, ale vypadá docela dobře. Co do funkčnosti ale na tom nebude úplně nejlíp. S novou bychom se dostali níž, ale taky by to nebyla žádná sláva. Krk už je předkloněný.
O kolik asi tak? Jeden, dva milimetry?
Z: Nedokážu říct. Milimetr max, ale i to by udělalo docela dost. Horší už to být nemůže. Klidně bych to zkusil. Jen bude vypadat nověji. A nečekal bych zázrak.
M: Muselo by se odlepit lepidlo, a to už by bylo viditelné. Bylo by ideální dát novou. Zakryla by lepidlo i šrámy. Máme širší kobylky ze Strunalu. Tenhle model už nevyrábějí.
Když tedy sečteme výměnu kobylky, zalepení, vyčištění, nový struny, na jakou cenu se dostaneme?
M: U kobylky si účtuju většinou dvanáct stovek plus cena materiálu asi dvě stě padesát korun, zalepení tak tři, čtyři stovky plus čištění a seřízení. Dva a půl tisíce by byl tak strop.
Z: Vždycky se může něco objevit, ale takhle bych to viděl.
A termín vyhotovení?
Z: Teď tak do měsíce. Tohle už je časově náročná oprava. Jsme zavalení velkým množstvím zakázek. Může to být samozřejmě dřív, ale my raději říkáme ty nejzazší termíny.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.