Taylor 610E: když chcete skutečně Kytaru
Značka Taylor platí za symbol kvality a nezřídka i luxusu. Elektroakustická kytara Taylor 610e 2015 splňuje obojí – a tomu přirozeně odpovídá i její cena. Ale chcete-li opravdu kytaru s velkým K, je potřeba tomu něco obětovat. Tahle kytara vám to navíc bohatě vrátí.
Jak to vypadá?
Nádech výjimečnosti a osobitosti nástroje na vás dýchne okamžitě po otevření luxusního pevného, bohatě polstrovaného pouzdra, které je součástí kytary. Kochat se pohledem na dokonalé zpracování a překrásnou kresbu dřeva je už samo o sobě zážitkem. Kytara je celomasivní, přičemž vrchní deska je vyrobena ze smrku Sitka, zadní deska, luby a krk jsou z javoru. Na hmatník je zde použit eben, zdobený ivoroidovým vykládáním v místě orientačních značek.
Tělo a hlava kytary jsou zdobeny lemováním z ebenu a eben nalezneme v kombinaci s ivoroidem (umělým javorem) a abalonem i v rozetě okolo ozvučného otvoru. Ebenová je rovněž kobylka, v níž se nachází sedlový pražec z Micarty (odolný a houževnatý laminát), zatímco pražec nultý je z materiálu TusQ (syntetická slonovina).
O bezchybné a spolehlivé ladění se starají mechaniky Taylor. Kytara je vyjma krku vyvedena v lesklém finiši a na vrchní desce je částečně chráněna před poškrábáním trsátkem ebenovým pickguardem. Z téhož materiálu je i dřevěný plátek na hlavě nástroje a krytka výztuže krku.
Specialitkou této kytary je i systém snímání. Jedná se o Expression System 2. Tento systém vyvinutý firmou Taylor je v mnoha směrech odlišný od běžných snímačů. Sestává ze tří nezávislých piezo snímačů umístěných za sedlovým pražcem, které nesnímají vibrace a pohyb vrchní desky jak bývá běžné, nýbrž vibrace kobylkového sedla, čímž dosahují přirozenějšího, dynamičtějšího a barevnějšího zvuku.
Nový předzesilovač také nabízí o 25 % silnější výstupní signál, eliminaci zpětné vazby a samozřejmě ovládání hlasitosti, basů a výšek. Veškerá elektronika a ovládání je v kytaře umístěno s co nejmenším možným zásahem do dřeva, přístup k baterii je umístěn u rolny na řemen, ve které je zabudován i výstupní jack. Kytara je již od výrobce osazena luxusními strunami Elixir Phosphor Bronze, je výborně seřízena, můžeme tedy rovnou hrát.
Jak to hraje?
Nejprve se podíváme na zvuk čistě akustický. Kytara hraje hlasitě, skvěle reaguje na dynamiku hry a díky své konstrukci a systému žebrování se zde poměrně výrazně prosazují středy a příjemné basy. Při razantnější hře trsátkem basy zmohutní a více se projeví i jiskřící a nádherně čitelné výšky. Při hře prsty je zvuk hezky barevný, frekvenčně vyrovnaný s plynulým dozníváním tónů, které "neumírají" ani při hře od dvanácté polohy výše. Dlouhý sustain kytary přímo vybízí k sólové hře, ovšem absence výřezu zase trochu v sólovém rozletu brání. Nicméně při troše šikovnosti lze sólovat i bez výřezu a skvělá znělost tónů ve vyšších polohách vám trochu toho nepohodlí bohatě vynahradí.
Po zapojení do aparátu a nastavení korekcí na kytaře i aparátu na "rovno" se zvuk kromě zesílení a větší prostorovosti od akustického prakticky nelišil. Systém snímání tedy prokázal své kvality a i při práci s předzesilovačem na kytaře se zvuk mění jen pozvolně a kultivovaně, žádné skokové změny ani nepoužitelné polohy se zde nekonají. Kytara se na sucho i po zapojení velmi dobře prosazuje mezi ostatními nástroji.
Hra na tento nástroj je díky vynikajícímu seřízení a nízkému dohmatu velmi pohodlná a kytara dokonale ladí v oktávách i ve všech polohách.
Závěr
Cena lehce přes 90 tisíc (aktuálně ovšem s výraznou slevou) sice není zrovna zanedbatelná, ale za skutečnou kvalitu se prostě platí – a ta je v případě této kytary neoddiskutovatelná. Na druhou stranu, takovouto kytaru si asi nebudete kupovat každý den. A pokud to s hudbou myslíte vážně, tahle investice se vám vyplatí. Na koncertech ani ve studiu se s touhle "taylorkou" určitě neztratíte, nejen po stránce vzhledové, ale především té zvukové.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.