TC-Helicon VoiceLive Touch: žádné dupání ani mačkání
Kreaton DJs – Hortenzie Vzteklá a Martin Tvrdý – se podívali jak se dají dělat zvuky a jak se na ně tancuje. V prvním díle otestovali looper a multiefekt TC-Helicon VoiceLive Touch a syntezátor Arturia MiniBrute. Pojďme si teď nejprve přečíst o prvním z nich: dotykovém TC-Heliconu.
Že firma TC-Helicon dělá dobré multiefekty harmonizéry i loopery, je celkem známé. Před třemi lety ale přišla se zajímavou inovací, krabičkou, která je daleko přijemnější na dotek. Právě dotek je tu to podstatné slovo, tohoto looperu a multiefektu se totiž stačí jen dotýkat, už nemusíte dupat ani mačkat. Mnoho zpěváků, kteří nepoužívají zároveň nástroj si totiž loopery většinou pokládalo na stůl nebo na klín. VoiceLive Touch si jednoduše připevníte na stojan mikrofonu a na ploché aktivní desce se budete jen lehce dotýkat nebo klouzat.
Nebuďte sami sebou
Po zapnutí si můžete nejdříve nastavit celkovou barvu hlasu od "teplé" po "syrovou" a potom můžete aplikovat jednotlivé základní efekty – Reverb, Delay, Harmony, Double, ale také kýčovitý Hard Tune a skoky o oktávu výš a níž. Jen přednastavených reverbů tu najdete obrovský množství a to si parametry každého efekty můžete upravovat. Pokud nechcete být sami sebou a chcete se pobavit, zkuste velké množství nejrůznějších podivných efektů, které se ale skvěle hodí třeba při beatboxu. Díky tlačítku TALK se pak můžete okamžitě vrátit ke svému vlastnímu hlasu.
Když si zapojíte nástroj, můžete ho společně s hlasem loopovat a nebo si nastavit, aby se váš hlas podle něj dolaďoval. Je možné si připojit i ovládací pedál, pokud chcete současně hrát na nástroj.
VLOOP
Kromě klasické možnosti založit jednu smyčku do které si postupně vrstvíte jednotlivé elementy je tu i možnost vytvořit tzv. Shots. Máte tedy možnost udělat smyček několik, nahrát je pod políčka 1-5 v dolní časti, kam můžete jinak ukládat i oblíbené kombinace efektů. Těch smyček můžete udělat ještě víc, k dalším se dostanete pomocí šipky.
Nevýhoda je, že nemáte k dispozici žádnou interní paměť, vypojíte ze zásuvky a vše je ztraceno. Takže se připojte k počítači, třeba Logic zařízení hned rozpoznal, a můžete nahrávat klidně i přes USB. Při rychlém střídání smyček se VoiceLive Touch bránil zobrazováním "BUSY" na displeji. Trochu nestíhal.
Na trhu je už druhá verze VoiceLive Touch, takže tu základní už pořídíte za dobrou cenu.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.