Přejít k hlavnímu obsahu
Teenage Engineering OP-1 field | Foto: Dušan Krejdl
Teenage Engineering OP-1 field | Foto: Dušan Krejdl
Dusan Krejdl -

Teenage Engineering OP-1 field #2: Nová fasáda, omítky, ale i nábytek a vybavení

OP-1 od Teenage Engineering je doslova malý zázrak. Někdo by řekl přímo designový skvost, drahokam. Každopádně je to všeuměl vymyšlený tak, aby vás to s ním bavilo. Prostě kámoš, který stárne s vámi a jemuž jeho stvořitelé deset let přidávali jednu funkci za druhou, aby se vám neomrzel. A když už se dostali na hranu vytíženosti původního konceptu, vypustili letos na jaře mladšího bratra OP-1 s přídomkem field – a právě field v sobě má všechno, o čem se vám u OP-1 jen zdálo!

Klasický šumperák, ale s novým vybavením

Babička mé ženy žije v šumperáku, tedy v domě, který odkazuje na bruselský styl a poprvé byl vystaven na československé expozici Expo 58. Jde prostě o klasickou stavbu městského typu, která se uchytila v obcích a na vesnicích. Naši sousedi mají také šumperák, ale s novou omítkou, nábytkem a moderním vybavením. V obou domech se dá žít, vypadají velmi podobně, ale v tom novějším se budete cítit o poznání lépe. A tak je to i s OP-1 field – je to klasický šumperák, ale v novém hávu!

Teenage Engineering OP-1 field (foto Dušan Krejdl)

A začnu drobnostmi, které vám ovšem udělají radost, i když budete zrovna bez inspirace. Už jen samotné zapnutí nástroje ve vás pohne estetickým duchem, nový switch je totiž podobný tomu z miniaturního mixu TX-6 a při zapnutí jemně lupne. Tenhle zvuk budete slýchat nejspíš často a pokaždé vás zaplaví vlna očekávání. „Přitom taková blbost,“ řekla by postava Simony Stašové z Pelíšků.

Modrá, okrová, šedá a oranžová

Mluvit o designu ale musíme, původní OP-1 totiž leží v muzeu moderního umění v San Franciscu a verze field z něho vychází. Proto vás nadchnou i sebemenší dotaženosti, jako například vzhled nových knobů. Jejich soudkovitý tvar lépe padne mezi prsty, jemnější vroubkování na povrchu jim také pomohlo a čepičky jsou sladěné s novým barevným kódováním obslužného softwaru, který používá modrou, okrovou, šedou a oranžovou barvu.

Otáčení knoby je sice jemné a plynulé, ale nově lze cítit při pootočení každý mezikrok, takže se nabízí otázka, jestli by na field fungovala udělátka pro OP-1 jako crank a gumičky. A nesmím zapomenout ani na další novinku: knoby jsou totiž klikací! Nyní tak můžete například při zobrazení mixu kliknutím ztišit jakoukoliv stopu.

Teenage Engineering OP-1 field (foto Dušan Krejdl)

Ale zpátky k tělu nástroje. To je vyrobené z hliníku, na kterém se nachází plastový ovládací plát s klávesami. Přijde mi, že použitý materiál je o něco kvalitnější než na originálním ópéčku, každopádně jeho mléčná barva jde krásně dohromady se stříbrnou barvou hliníkového spodku.

Hraje to! Konečně

Také malý monofonní reproduktorek vypadá bytelněji a světě div se, docela dobře hraje a celkem i nahlas! To je velká a vítaná změna. Při podrobnějším pohledu objevíte na levém boku přístroje otvor pro rezonanci zvuku a druhý ještě na spodní straně nástroje, proto ta změna k lepšímu. Tohle se Teenage Engineering povedlo, navíc když je field o něco tenčí než jeho předchůdce.

Teenage Engineering OP-1 field (foto Dušan Krejdl)

Na spodní straně se kromě výdechu reproduktoru nacházejí ještě dva kulaté velcro kroužky, které mají sloužit k pevnějšímu uchycení sampleru na stojan. V krabici k nim najdete příslušné protikusy. Na živé hraní asi fajn, neumím posoudit. Na pravé straně ještě doznal změn LED ukazatel hlasitosti a nabití. Na můj vkus by ale mohl méně svítit.

Jestlipak mám strach, že tenhle opravdu drahý nástroj někde poškrábu? Rozhodopádně. Jestliže OP-1 byl vyroben jako tank, tak field je spíš nablýskané SUV, kde vás každý škrábaneček bude nesmírně mrzet. Je to ale něco, od čeho se musíte oprostit – stále je to hudební nástroj a když s ním hodláte hrát jenom doma na stole, to si radši kupte obraz na stěnu. OP-1 field už svým názvem ponouká k tomu, abyste ho šoupli do batohu a vydali se do města, lesa, na hory, k jezeru, prostě ven.

Příště se podíváme na novinky vně systému.

Tagy Hračky od Teenage Engineering Teenage Engineering OP-1 field

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Dušan Krejdl
Člen altpopového tria The Semipalatinsk vydávající také pod svým příjmením KREJDL.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY