Teenage Engineering OP-1 field #3: Stará kráva a nová matka
OP-1 od Teenage Engineering je doslova malý zázrak. Někdo by řekl přímo designový skvost, drahokam. Každopádně je to všeuměl vymyšlený tak, aby vás to s ním bavilo. Prostě kámoš, který stárne s vámi a jemuž jeho stvořitelé deset let přidávali jednu funkci za druhou, aby se vám neomrzel. A když už se dostali na hranu vytíženosti původního konceptu, vypustili letos na jaře mladšího bratra OP-1 s přídomkem field. A právě field má v sobě všechno, o čem se vám u OP-1 jen zdálo!
Je libo multitrack, kazetu nebo minidisk?
Co by to bylo za inovace, kdyby Teenage Engineering nepřišli s nějakou zásadní změnou. Těch ve fieldu najdete hned několik a začnu tou úplně největší – možností mít přímo v nástroji samotném až osm projektů. To je jako byste si koupili 8 původních OP-1! Field nově pracuje s 32 bitovou kvalitou zvuku a je to sakra znát. Možná proto máte nově možnost natočit svůj projekt na čtyři různé druhy pásek, které různě upravují výsledný zvuk nahrávky. K dispozici máte dva studiové rekordéry, jeden se 100% kvalitou, druhý podobný starým páskovým multitrackům, dále obyčejnou kazetu se všemi jejími kladnými i zápornými vlastnostmi a minidisk, který zní spíš jako MP3 s malým bitratem.
Stará kráva a nová matka
Op-1 rovná se kráva. Kráva je efekt, jakési fázově posunuté echo, na kterém vykroutíte úplné haluze. Kráva rovná se OP-1. Field má krávu, také všechny ostatní známé efekty včetně boxera a pružinového reverbu. Ten ale není pro každého, a tak je dobře, že nám inženýři naservírovali matku. Matka je reverb, nádherný, dlouhý reverb s krásným dozvukem, který můžete různě tlumit a zjasňovat dle libosti. Matka má i gate efekt. Matka se vám bude líbit, dá vašim nástrojům a nahrávkám super dozvuk. Všechny efekty jsou stereo, nejen na masteru, ale také na každé stopě, to je také novinka.
Vstupte do nové dimenze
OP-1 field je rekordér, efektová jednotka, sampler a synťák. Zvládne toho opravdu hodně. Pokud budete porovnávat zvuk původních nástrojů s těmi ve fieldu, dojdete k závěru, že jsou vesměs velmi podobné, někde úplně stejné, ale také že mají takový hřejivější, decentnější zvuk. A pak vám to dojde: nejenže jsou všechny zvuky plnější díky vylepšenému internímu audio enginu, ale navíc jsou stereo! Pokud si rádi vytváříte vlastní presety, i tady budete spokojenější. Nástroj pojme pětistovku vašich patchů a ještě je můžete pojmenovávat bez nutnosti připojení k počítači.
Dalším velmi silným lákadlem ke koupi nové verze OP-1 je nový syntetizátorový plugin nazvaný Dimension. Jde vlastně o virtuální analogový nástroj s širokou paletou zvuků, které dokáží napodobit TB-303 na jedné straně a táhlé měkké polyfonní pady ale Minilogue na straně druhé. Dimension zní profesionálně, takže padla i poslední výtka tomuto malému zařízení, která tvrdí, že jde spíš o hračku než o profesionální hudební nástroj.
Field zůstává stále kreativní oázou, jen se posunul do vyšší ligy – podle mne rovnou do té nejvyšší. A i když tam bude spíš lavírovat někde uprostřed tabulky a občas dostane nášup od Oberheimů, Elektronů nebo Novationů, svým přístup řadu zápasů vyhraje a bude mít i nejrychlejšího záložníka ligy, protože okamžitost tvorby je pro něj absolutně zásadní.
Jak upirátit hospodské rádio
Původní OP-1 disponuje unikátní funkcí, kterou nenabízejí žádná jiná zařízení podobného druhu – můžete na něm poslouchat rádio! Ano, klasické FM rádio. Prostě naladíte svou oblíbenou stanici, vysamplujete si kousek audia, změníte ho k nepoznání a rovnou použijete ve své skladbě. Takhle jednoduše to funguje.
Field ale kromě poslechu nabízí i vysílání! To znamená, že můžete svoje výtvory vysílat na rozhlasových frekvencích do rádií v blízkém okolí. Snadno tak přeberete kontrolu nad éterem v kavárnách a hospodách. Akorát bacha, aby vám za to někdo nevyprázdnil svůj půllitr nebo vanilkové latté za límec.
Vylepšení se dočkala i konektivita. K fieldu bez problému připojíte jakýkoliv midi nástroj, a to jak obyčejným kabelem s koncovkou USB-C, tak pomocí Bluetooth MIDI, což je obrovská výhoda. Toto vylepšení uvítají hlavně hudebníci skládající na tabletech, kteří chtějí obohatit svůj zvuk o hardwarový sampler a syntezátor. A naopak, OP-1 může sloužit jako MIDI kontroler k vašemu iPadu. A když jsme u těch vstupů a výstupů, musím ještě vypíchnout možnost nahrávat externí zvuky ve stereu, a to jak na interní čtyřstopou pásku, tak do sampleru.
Příště si posvítíme na sampler, sekvencery a na inovace, které OP-1 field potkaly od jeho vydání – a není jich málo!
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.