
Teenage Engineering OP-XY #5: Došlo místo, končíme!
OP-XY je tak komplexní nástroj, že ho nejde popsat v několika kapitolách. A co si budeme, jeho život je teprve na začátku a čuju, že se máme ještě na co těšit. Přesto všechno bude tato kapitola našeho seriálu prozatím poslední a budu se v ní věnovat pokud možno všem aspektům nástroje, které jsem vám ještě nepředstavil.
Čtyři nebo osm giga paměti?
Hned na začátku ale zmíním pár osobních zkušeností, ať máte představu, co jako pravidelný uživatel s OP-XY zažívám. A nejprve pozitivní zkušenost. Potom, co jsem zatěžoval tlačítko pro nahrávání samplů svítilnou z čelovky, abych mohl hrát obouruč, jsem v diskuzi přišel na to, že Teenage Engineering přidali funkci arm recording stisknutím tlačítek „SHIFT“ a „M1“, nad kterým se nachází červená ikona pro nahrávání. Jakmile příchozí zvuk překročí nastavenou intenzitu, nahrávání se samo spustí. Drobnost, ale maximální účinek!
Druhá zkušenost je spíš rozpačitá. Rád do XY nahrávám multisamply a různé presety. Jakmile jsem tento týden překročil hranici 4 GB, vyskočila mi na displeji hláška disk full. Plný ale není, paměť má 8 GB, jsem v půlce. Vím, že s tím byl problém v začátcích a sama firma doporučovala držet množství dat pod hranicí 4 GB, ale teď už by se to nemělo dít. Děje, uvidíme, jak se s tím výrobce popere.
A do třetice osobní zkušenost s nahráváním jednotlivých stop do počítače pro pozdější míchačku v DAW. Zapomeňte na export, zapomeňte na mutování tracků, jediný způsob, kterým zachováte délky stop, je manuální ztlumení nepotřebných tracků v každé scéně projektu. Jedině tak bude fungovat zděděná délka scény podle nejdelšího patternu. A takto to musíte opakovat osmkrát. Následně přes USB audio nahrajete každou stopu zvlášť. Projekt neukládáte, ale znovu načtete, aby se obnovil, a postupně ztlumujete potřebné stopy. Ideální to není a snad to TE vědí, tohle by takto hodnotný nástroj měl umět daleko jednodušeji.
Co je ovšem důležité poznamenat, co píši dnes, může být už zítra jinak! Teenage Engineering totiž tento týden vydali nový update firmware (1.0.38), který opravuje některé neduhy. Třeba okamžité smazání projektu dnes vyžaduje dlouhé přidržení tlačítka s označením „delete“, konečně. Další důležitou funkcionalitou je nově počítání do čtyř před začátkem nahrávání do sekvenceru s tím, že okamžité nahrávání stiskem libovolného zvuku je stále možné. Pak přibylo ještě několik drobností, třeba odstranění nežádoucích „clicků“, které se občas vyskytovaly při panování nástrojů, taky jsem si jich pár užil.
Kreativní jízda startuje, držte se!
O OP-XY byste už dnes po čtyřech dílech měli vědět skoro vše potřebné. Je to živý nástroj, který se neustále zdokonaluje, a který jasně patří do špičky producentské tvorby. Poslední kapitolu tak budu věnovat opomenutým vychytávkám, které jsou duší nástroje a bez nich by to byl prostě obyčejný groovebox jako každý druhý.
Řeč je o takzvaných auxiliary tracks, tedy pomocných stopách. Jde o osm stop, kterými řídíte osm stop sekvenceru a ovlivňujete jimi celkový zvuk, náladu, akordy a sound design. A vezmu je pěkně popořadě, jen ještě poradím, že pomocné stopy vyvoláte stisknutím tlačítka s obrázkem jacku, pod kterým se nacházejí číslice „1-8“. Diody v horní řadě tlačítek změní barvu z bílé na červenou.
Hlásí se CML, Centrální mozek OP-XY
Tracky máme poskládané, smíchané a chtělo by to nějakou obměnu, nějak nápad rozvinout. K tomu vám poslouží funkce nazvaná brain, tedy mozek, která se schovává pod tlačítkem „1“ a je označena piktogramem hlavy s mozkem. Mozek vám chytře pomůže s transponováním tracků, patternů nebo celé písně. Buď funguje v automatickém módu, nebo si můžete nastavit stupnici, ve které se bude pohybovat. Důležité je také zaškrtnout stopy, které mozek bude ovlivňovat, ostatní tak nechá na pokoji. Většinou ho používám na podkladové melodie, tedy basu a akordy, zatímco vyhrávky si pak dodělávám sám.
Pod tlačítkem „2“ s piktogramem nukleárního výbuchu (dobře, je to asi symbol tlačítka, ale vypadá jako atomový hřib) najdete oblíbené punch-in efekty, což jsou různé mrviče sekvencí, které využijete hlavně při živé performanci. A protože některé efekty reagují i na vnitřní gyroskop, můžete při jejich používání nástroj vzít do ruky a třepat sním dle libosti. Nebo zapojte pitchband na přední straně nástroje, ten taky umí udělat paseku.
Číslo „3“ je určené pro MIDI routing, tudíž přidává nejméně jednu stopu navíc k těm osmi, které OP-XY nabízí. Zvuk z externího nástroje můžete zpětně přivést zpět a smíchat ho přímo v grooveboxu. Nastavení MIDI se nebudeme zdržovat, to samé u čísla „4“, které je vyhrazeno pro modulární zařízení reagující na CV výstup. Sekvencování externích nástrojů je prostě hračka a to můžete navíc využít ještě bluetooth midi třeba pro řízení synťáků v iPadu!
Track s označením „5“ tu je pro vaše externí nástroje, tedy třeba pro kytaru, kterou zapíchnete do OP-XY a zde si ji přimíchat, nebo mikrofon, synťák, který hrajete naživo a podobně. Dobré je, že se na zvuk vztahují všechna možná nastavení jako na klasický nástroj včetně filtru a LFO. Navíc zde můžete použít i drive, wow!
Pro mne, a možná i pro vás, bude mít největší význam stopa s páskou s číslem „6“. Už od OP-1 je totiž digitální páska jakýmsi podpisem výrobků/hraček od Teenage Engineering. Její modulování je skoro jako kdybyste pracovali s opravdovou kazetou, ale s výhodami digitálního nástroje. Páska funguje tak, že zaznamenává průběh všech stop, které v ní označíte. Mohou to být třeba jen bicí, nebo basa, akordy, melodie, nebo klidně vše dohromady. Na pásku pak hrajete, nastavíte si kolik z virtuální pásky potřebujete a prostě na ní na klávesnici hrajete jako na piano. Vznikají tak unikátní sekvence, ruchy, divnosti, které různým nastavováním mícháte k originálnímu zvuku. Pásku lze navíc i modulovat, tudíž pro ní platí ekvalizace a LFO, což je prostě bomba, to si musíte vyzkoušet!
A nakonec stopy „7“ a „8“, ty jsou určené pro dva send efekty. K dispozici tu jsou chorus, delay, distortion, lo-fi, phaser a reverb. Každý efekt má čtyři různá nastavení v základu, dále prochází filtrací, takže můžete efektem propustit pouze frekvence, které chcete a je tu zase to LFO. Výsledek tak může být hodně divoký.
Mastering v kapse
Když se ptáte po ceně OP-XY, proč je tak nehorázně vysoká, odpovím vám – protože se uvnitř nachází hned několik nástrojů najednou. Máte tu vnitřní syntezátory, plnohodnotný sampler, vytuněný sekvencer, efektovou jednotku, MIDI hub, možnost připojení externích nástrojů a nakonec i plnohodnotnou masteringovou sekci!
Kromě tradičního mixu, který si mimo jiné uchovává hodnoty nastavení podle patternu (hlasitost, pan i send efekty) je druhý na řadě v takzvané master sekci ekvalizér. Ten je třípásmový, tedy klasicky basy, středy a výšky, plus si můžete nastavit úroveň mixu. Takhle upravený ekvalizér lze používat buď staticky, tedy nastavit potřebné hodnoty a nechat ho dělat svou práci, nebo si předem nastavit třeba potlačení basů a použít ekvalizér naživo během hraní.
Pod funkčním tlačítkem „M3“ je schovaný výborný saturator, kterým nahrávku trochu nabrousíte a zapečete. K tomu pečení máte k dispozici klasický gain, který nahrávku trochu utáhne, saturator jí rozvibruje, následuje tónová clona, která propouští pouze část frekvencí saturátorem a nakonec opět šavle pro mix, zde nastavíte množství saturace v projektu.
A to ještě stále není všechno, milí přátelé! Finále se totiž odehrává pod tlačítkem „M4“, kde podobně jako u OP-Z nastavíte odlišnou hlasitost pro melodické a jinou pro rytmické nástroje. A když budete s poměrem spokojení, je čas na kouzelný kompresor schovaný pod třetím knobem. Ten umí výslednou nahrávku pěkně zmáčknout, ani ne moc, ani málo, ale prostě tak akorát, aby měla energii a sílu. Posledním knobem pak už jen nastavíte celkovou hlasitost projektu. Tady je dobré si navyknout na odezvu VU metru na pravé straně nástroje a zkusit se držet podobných hodnot, aby vám jednotlivé projekty k sobě lícovaly.
Věštecká koule nakonec
A to je konec, přátelé. Tedy prozatím. A to je i čas na nějakou prognózu. Já nebudu věštit z křišťálové koule, ale zkusím přiblížit témata, která se objevují na různých fórech a něco z toho by se v budovanou mohlo objevit v nových verzích firmware OP-XY.
Teenage Engineering by určitě měli vyřešit song mode a následný export. Oboje funguje v jakémsi základním módu, který by si zasloužil vylepšení. Třeba song mode by snesl jednoduché příkazy typu opakování, pauza nebo stopka. Ty už se nacházely v mém glorifikovaném bubeníkovi Roland R5 z konce 80. let. Export by OP-XY slušel, nahrávat osm stop přes USB je nejspíš utopie, ale samozřejmě proč ne. Možná by stačil offline rendering jako to má tracker M8 od Dirtywave. Pak by šlo nápady jednoduše adaptovat v Abletonu, Logicu a jiných DAW.
Další, co mě napadá, jsou send efekty. Jejich vizualizace je opravdu základní, není tu žádná kráva jako v OP-1, nebo telefon, prostě to chce něco esteticky zajímavějšího. A vůbec by mi nevadil například flanger nebo nějaký šílený efekt typu právě toho telefonu z OP-1. Rovněž delay by mohl mít víc verzí (ping pong delay například), klidně jako samostatné jednotky.
Co bych si přál a co už je vyšší dívčí, je třeba drum synth, něco jako Microtonic, nebo klidně FM bicí modul. Mimo jiné celkově zajímavější FM syntéza by OP-XY rozhodně prospěla. Sám bych horoval pro nějaký druh granulárního syntezátoru jako je v Balckboxu od 1010music. Nemusí to být nic šíleného, ale zkuste si představit ty možnosti v rámci všeho, co nástroj nabízí.
A pak punch-in efekty, přijdou mi skoro nepoužitelné. Možná ještě jako step components, tam je používám, jinak jsou moc silné a i když se jimi dají ovlivňovat jednotlivé stopy zvlášť, jejich následná editace je skoro nemožná a člověk se ztrácí, co a kde vlastně hraje. Možná by ze začátku stačilo přiřadit punch-in efektům plné možnosti nastavení, včetně filtru a LFO, pak by to mohlo být opravdu zajímavé.
OP-XY je můj mega milovaný nástroj, neke. Je to nejvíc, co si můžu od hudebního nástroje přát. Myslím, že ani vás nezklame. Hravost je stále na levelu jedna, pohodlí na dvojce a nastavování zatím na trojce, tam je ještě na čem zapracovat. Už se těším, co přinesou další řady firmware, přeci jenom jde o vlajkovou loď výrobce a ta se předčasně neopouští.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.