Test 6+1 komb do 6000: Laney LX35R
„Hele, kámoš má syna a chce pro něj nějaký to kombo, ale ne moc drahý,“ slýchám kolem sebe často. Jak začínajícím kytaristům poradit a nebýt za blbce? Pokusím se vám pomoct tímto testíkem. Titulní roli hraje sedm komb do 6 tisíc korun.
Neberte to jako nějakou univerzální kuchařku. Spíše jako hrubý přehled, co na trhu aktuálně seženete. Vymyslel jsem si přitom určité parametry, které by každé kombo mělo splňovat. Předpokládám totiž, že jako budoucí rockové hvězdy je budete používat i za hranicemi svého pokojíčku. Navazuji tím na článek o malých kombech, které jsme vám představili už v minulosti.
Tedy co z mého pohledu takové kombo do začátku musí splňovat? Výkon min. 30W, alespoň 10“ reproduktor, jednoduché a intuitivní ovládání, slušný zvuk, možnost hrát do sluchátek, připojení telefonu/mp3 přehrávače, reprezentativní vzhled a cena právě do 6 tisíc korun.
Jako zkušební kytaru jsem na doporučení použil cenově taktéž dostupnou kytaru CORT KX5 WP.
Lanýž na scénu
První z komb, co mi přišlo pod ruku, bylo Laney LX35R. Jedná se jednoduché tranzistorové kombíčko s otevřenou konstrukcí. To mu sice ubere basy, ale zase zvýrazní středové frekvence.
Na předním panelu najdeme potenciometry Volume (pro čistý kanál), Crunch a Master (pro zkreslený kanál) společný 3 pásmový ekvalizér, ovladač reverbu, vstup pro CD (v provedení Cinch), vstup na Foot Switch.
Dále tu máme výstup na externí reproduktor, výstup na sluchátka a vypínač napájení, tlačítka pro přepnutí kanálu a tajuplné tlačítko XTS. Jak je vidět, vše je přístupné zepředu, tedy není nutno nic hledat vzadu. Tam je jen euro konektor pro přívod 230V a zespodu na nás kouká 10“ reproduktor značky Laney.
Malý počet ovládacích prvku je jen ku prospěchu věci a nakroutit zajímavý zvuk je otázkou pár sekund. Mně se nejvíc líbilo nastavení: Volume - 10h, Crunch – 2 h, Master – 10 h, Bass – 12 h, Middle – 12 h, Treble – 10 h, Reverb – 9 h.
V tomto nastavení mělo kombíčko příjemný bigbeatový zvuk. Čistý kanál byl čistý a reverbem jemně podkreslený, zkreslený zvuk zněl příjemně a s nádechem sedmdesátek. Hezky si rozuměl s jakoukoliv kombinací snímačů – výsledek měl pokaždé něco do sebe. Větší zkreslení (tak od 3 h) už kombo rozbzučelo a hltilo. Tlačítko XTS celkově zvuk zmohutní, ale pro tohle kombíčko to podle mě není.
Zkoušel jsem i sluchátka – a tady už to taková sláva nebyla. Jelikož tu není simulace reproboxu, byl zvuk takový neučesaný a roztřepený. Na občasné zkoušení dobrý, ale moje uši by to asi dlouho nevydržely. Navíc potřebujete přechodu z 6,3 mm na 3,5 mm.
Vstup na CD jsem nezkoušel, protože redukci na CINCH jsem po ruce neměl a abych řekl pravdu, tenhle konektor jsem viděl jako standard tak před 10 lety.
Můj pohled na věc:
Vzhled: 70 %
Ovládání: 75 %
Čistý zvuk: 75 %
Zkreslený zvuk: 60 %
Sluchátka: 40 %
Celkem: 60 %
Lanýže bych směřoval spíš do měně zkreslených hudebních stylů, jako klasičtější bigbeat nebo funky. Tady asi nejlíp uplatní svoje přednosti. Trochu mě mrzí nedostatky jako 6,3 mm výstup na sluchátka apod. Na druhou stranu: v dané cenové relaci (cca 4500 Kč) můžeme některé věci prominout.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.