Test 6+1 komb do 6000: Roland Cube 40GX
Chvíli jsme si dali pauzu. Než se ale pustíme do dalšího roku, vydejme se přece jen ještě jednou společně na testovací pouť dalšího komba. Tentokrát Roland Cube 40GX: černé kostky se zvláštně plastovým, ovšem na omak odolným povrchem, šedo-stříbrnou mřížkou na ochranu reproduktoru a celkově futuristickým vzhledem.
Minecraft v realitě?
Kombo zpočátku překvapuje na každém kroku. Ovládání je uloženo v horní části komba a obsahuje vcelku dost ovládacích prvků, hezky uložených do sekcí a přehledně rozmístěných.
Začneme zleva zdířkou INPUT pro vstup kytary, iCUBE LINK pro připojení k iOS zařízení, kde si můžete stáhnout aplikaci pro nahrávání, nebo jej použít vstup pro mp3 přehrávače (v provedení jack 3,5 mm).
V sekci SELECT můžete přepínat kanály mezi JC CLEAN (čistý zvuk), LEAD (modelovaný kanál), SOLO pro třetí paměť a MEMORY pro uložení nastavení do paměti. EQUALIZER obsahuje standardní ovladače BASS, MIDDLE, TREBLE.
EFX jsou různé kombinace modulačních efektů, DELAY snad nemusím překládat a REVERB také ne. JC CLEAN nastavuje hlasitost čistého kanálu, TUNER spouští ladičku a LEAD slouží pro nastavení modelingového kanálu. Obsahuje deset simulací od akustické kytary po něco, co se jmenuje EXTREME. Ovladače GAIN a VOLUME opět fungují standardně a očekávaně. Vše nám končí potenciometrem MASTER pro nastavení celkové hlasitosti komba.
Zezadu jsou tři zdířky 6,3 mm jacku pro připojení GA-FC, což je firemní footswitch, který nám ještě může rozšířit funkce komba o např. Boost, MID BOOST, dva efektové kanály, čtyři paměti nastavení atd. Škoda, že není v základní výbavě, kombo by najednou bylo ještě víc univerzální než je teď. Jeho samotná cena cca 2800 korun trochu narušuje jinak slušnou cenu komba samotného (což je cca 5 tisíc korun).
Druhá zdířka slouží pro připojení klasického footswitche a poslední je výstup pro nahrávání/sluchátka. Kombo je jinak téměř uzavřené konstrukce s 10“ reproduktorem a celkovým výkonem 40 W. No, je toho dost.
Jdeme to prubnout
Díky značnému počtu ovládacích prvků je nastavení otázkou několika sekund. Začněme čistým kanálem. Ten je firemní a odkazuje se na legendární kombo Roland Jazz Chorus, které je dodnes vyhledávané i přes to, že se jedná o tranzistorový zesilovač. Zvuk je spíš neutrální a snad není šance jej zkreslit. I na maximální hlastosti (na tomto kanále) jsem žádné výrazné zkreslení nezaznamenal.
Při testu jsem měl čistý zvuk nastavený do roviny: VOLUME 12h, BASS 12h, MIDDLE 1h, TREBLE 12h, REVERB 9h. Výsledný zvuk nabral trochu plastičnosti a rozhodně neurazil.
Následně jsem pro crunch využil kanál LEAD v nastavení: TWEED, BASS 12h, MIDDLE 12h, TREBLE 1h, GAIN 10h, VOLUME 12h Zvuk celkem příjemně křupal a byl hezky čitelný i v akordech.
Pro vyšší zkreslení jsem zkusil: EXTREME, BASS 10 h, MIDDLE 12 h, TREBLE 1 h, GAIN 2 h, VOLUME 12 h, a znělo to, jak je v názvu simulace. Silné zkreslení a na takovou malou kostku i slušně nářezový zvuk. Rozhodně bych se toho nebál, i když doom metal to asi nepokryje.
Co mě dost lákalo, byl DYNA AMP. Nejvíc mi asi vyhovovalo:DYNA AMP, BASS 10h, MIDDLE 2h, TREBLE 1h, GAIN 12h, VOLUME 12h.
Aparát se jakoby rozdělí na několik vrstev, podle síly úhozu trsátka. Při jemném je zvuk téměř čistý a se zvětšující se silou končí na až hardrockovém zkreslení. Kupodivu je to i docela chytlavé nastavení: člověk má radost a další rozměr, jak pracovat se svým zvukem. Rozhodně nečekejte odezvu jak od elektronkového zesilovače (ten by ani takový rozsah v jednom kanále nepokryl). Není to úplně plynulý proces, ale vadí to? Mně ne.
Modulační efekty zní taky slušně, chorus hezky načančal akustickou simulaci a i ostatní efekty nezůstaly pozadu a zněly přirozeně. Prostě Roland to umí! Výstup na sluchátka byl taky hodně použitelný a pro noční cvičení dostačující.
Můj pohled na věc
Vzhled: 90 %
Ovládání: 80 %
Čistý zvuk: 80 %
Zkreslený zvuk: 80 %
Sluchátka: 70 %
Celkem: 80 %
Rolande, smekám a odhazuji širák v dáli. Tohle kombo se ti fakt povedlo. Spousta možností a kombinací, škoda jen absence firemního footswitche. Já jsem spokojen a pro budoucího rockera je to rozhodně jedna z adeptek na finále. Hutný zvuk ala Mesa Boogie tady nebude a ani ho snad nikdo neočekává. Od čistého zvuku přes povedený crunch až po opravdu silné zkreslení… nemá problém.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.