Test 6+1 komb do 6000: VOX VT40+
Stýská se vám po našem seriálu nebo jste si ještě žádné kombíčko do šesti tisíc korun nepořídili? Po drobné pauze pokračuje už pošesté dál – kombem VOX VT40+, které je mixem snad všeho, co si kytarista dokáže představit.
Mystery box, to je asi nejvýstižnější označení tohoto malého komba o výkonu šedesát wattů a 10″ reproduktorem, téměř „analogovým“ ovládáním, digitálním modelovacím předzesilovačem a také jednou elektronkou v zapojení Vox Valve Reactor, tedy simulujícím chování elektronkového koncového zesilovače. Kombo je zezadu uzavřené, což ho předurčuje pro moderní hutné zvuky. Jeho ovládání je vcelku přehledné, dokonce ani nemusíte studovat manuál.
V popisu začnu horní řadou, kde najdete tlačítko pro přepínání presetů nebo pro přepnutí do manuálního režimu s indikační LED diodou. Přepínač pro výběr z jedenácti modelovaných aparátů od čistého (CLEAN) po BTQ METAL je doplněný o tlačítko s barevnou LED diodou přepínající režimy jednotlivých aparátů mezi Standard (zelená), Speciál (oranžová), Custom (rudá).
Dále následuje standardní ovládání GAIN, VOLUME, TREBLE, MIDDLE, BASS, MASTER, které není potřeba dále rozvádět. Další je POWER LEVEL – ovládání celkové hlasitosti, ale pouze ve vztahu k reproduktorům, do sluchátek nefunguje. Na konci horní řady je AUX IN pro vstup MP3 přehrávače a PHONES pro připojení sluchátek opět v příjemném provedení Jack 3,5 mm.
Dolní řadu začíná INPUT pro vstup kytary, přepínače čtyř kanálů a dvou bank (rudá a zelená). Ladička je následována přepínačem efektů/simulací, které jsou zařazeny na začátek signálového řetězce, jako kompresor, simulátor akustické kytary, Auto WAH a šesti zkreslovadel, s možností změny jednoho parametru dalším kroutítkem VALUE. Pak tu ještě najdete simulaci modulačních efektů, tzn. chorus, flanger, delay, Pitch SHIFT s možností TAP (ruční naťukání doby efektu), a zakončujeme sekcí REVERB, která obsahuje tři různé reverby.
Zezadu najdete vstup pro footswitch, napájení 230V a hlavní vypínač. Schází tu výstup na externí repro, ale co už naděláme.
Modelujeme...
Podstatný je každopádně primárně zvuk – a já jsem se rozhodl opět pro hledání těch třech základních: čistého, crunche a leadu, spíše rockovějšího až metalového ražení.
Čistý zvuk se mi zalíbil v nastavení CALI CLEAN (zelený) bez efektů s nastavením: GAIN 9h, VOLUME 12h, TREBLE 12h, MIDDLE 2h, BASS, 10h kdy se z komba ozval celkem zajímavý zvuk s nádechem Fendera. Byl vcelku ostrý a cinkavý.
Crunch UK Rock (oranžový) byl nejlepší s téměř rovnými korekcemi a GAINem na 11 h. Zvuk zněl přesně tak, jak by asi člověk u modelingového aparátu čekal.
Lead jsem si nastavil v režimu US METAL (oranžový) s korekcí: GAIN 2h, VOLUME 12h, TREBLE 1h, MIDDLE 10h, BASS 12h. Tady se zvuk začal tvářit jako Dual Rectifier v malém provedení. Měl vcelku slušnou razanci (v mezích možností komba), ale celkově bez dynamiky.
Trochu zklamaný jsem si dal zpátky nastavení crunch – s tím, že vyzkouším některou ze simulací zkreslovacích krabiček. Zaujal mě název GOLD DRIVE. Dal jsem ho tam PEDAL, nastavil na 12 h a hrábnul do strun. A tento zvuk mě absolutně dostal. Jakoby celé kombo najednou vstalo z mrtvých. Začalo se chovat „lampově“, dynamika byla pěkně hravá.
Dál jsem už neměl potřebu hledat další zvuky, od téměř nezkresleného zvuku po punkově laděný Lead jsem jel téměř v jednom nastavení. Ale zkusil jsem si i pár modulačních efektů – a musím zmínit slušně provedené termolo (TWIN TERM) a chorus (MULTI CHORUS).
Na konci ještě došlo i na sluchátka – a zvuk byl na cvičení víc než ucházející. Na co si ale musíte dávat pozor, to je vyrovnání zvuku s MP3 přehrávačem. Jelikož POWER LEVEL je pouze pro interní reproduktor, může se velmi snadno stát, že vám MP3 řve, MASTER máte naplno, ale kytara je utopená.
Můj pohled na věc:
Vzhled: 90 %
Ovládání: 90 %
Čistý zvuk: 80 %
Zkreslený zvuk: 70/90 %
Sluchátka: 80 %
Celkem: 90 %
Tož povedená bedýnka to je. Takový vlk převlečený za beránka. Nebýt toho, že jsem vyzkoušel GOLD DRIVE, asi bych kombo odsoudil k šedivé průměrnosti. To je jasná zpráva o tom, abyste si při hledání svého světa kytarového zvuku vždycky v klidu vyzkoušeli co nejširší škálu nastavení.
Přesto mně absence footswitche a výstupu na externí repro tu radost trochu zakaluje. Což ale nic nemění na to, že kombíčko (v dané cenové relaci) hodnotím jasným palcem nahoru.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.