Tim Mahoney se s gearem na novém albu 311 nemaže
Kytarista Tim Mahoney je už pěknou řádku let členem rockové kapely 311, která byla především v devadesátých letech jedním z nejvýraznějších představitelů americké alternativní scény. Pětičlenná parta muzikantů z Omahy v Nebrasce se dala dohromady v roce 1988, ale Mahoney přichází do kapely až o tři roky později jako náhrada za odcházejícího Jima Watsona. Podíváme se na výčet gearu, který používal na letošním albu Stereolithic: velmi slušnou řádku kytar a výbavy pedalboardů.
Předtím ale ještě trochu historie. První oficiální album 311 s prostým názvem Music vychází v roce 1993 a kromě singlu Do You Right, jenž se umísťuje na 27. příčce Billboardu, se prvotina nesetkává s příliš velkou odezvou. O rok později vydává kapela další nosič Grassroots, který se dostává na 8. místo hitparády Top Heatseekers a některé skladby začínají rotovat na nezávislých a studentských rádiích.
Zásadní zlom přichází v roce 1995, kdy pod vedením producenta Rona St. Germaina přichází na svět CD s eponymním titulem 311. S odstupem času se ukázalo, že pozitivní vliv na zvuk alba měl také fakt, že Germain po kapele vyžadoval, aby většinu základů tracků nahrávala živě. 311 zde působí mnohem kompaktněji a songy mají tu správnou dávku energie.
Singly Dont Stay Home a Down začala přejímat mainstreamová rádia, klip Down je k vidění na MTV a skladba se s přehledem stává jedničkou na žebříčku hitparády Modern Rock. O rok později je album multiplatinové a 311 vyjíždějí na velké turné. V druhé polovině 90. let pak následují další úspěšné tituly Transistor (1997, No. 4 na Billboard 200), Live album (1998 z New Orleans), Omaha Sessions (kompilace z raných let) a Soundsystem z r. 1999.
Rok 2001 je u 311 ve znamení alba From Chaos, jenž se nahrává v soukromém hollywoodském studiu The Hive. Prodejům nosiče napomáhá také klip You Wouldn't Believe s basketballovou hvězdou Shaquille O'Nealem.
O dva roky později vydávají 311 další album Evolver, které se opět natáčí pod producentskou taktovkou Roba St. Germaina. V roce následujícím se 311 vrací na první příčku Modern Rock Tracks s cover verzí skladby Love Song od britských The Cure. V tomto období jede kapela dvoudílné monstr turné Unity, kde jí předskakují party G. Love & Special Sauce, O.A.R., Something Corporate, The Roots a Medeski, Martin & Wood.
Osmé album Don't Tread on Me vychází v srpnu 2005 a stejnojmenný singl je dvojkou na Billboard Modern Rock a jedničkou na R&R. Následuje další část Unity Tour s předskokany Papa Roach, Unwritten Law, Pepper a Wailers. Po roční pauze turné pokračuje s přestávkami až do začátku roku 2009.
Paralelně s touto šňůrou pracují 311 společně s legendárním producentem Bobem Rockem na řadové "devítce" s názvem Uplifter. Deska, nahraná tradičně ve studiu The Hive je podpořena velkým turné společně s Offspring. V lednu roku 2011 se 311 hlásí s dalším počinem Universal Pulse (opět Bob Rock a studio The Hive). Jedná se o nejkratší album kapely, obsahuje pouze 8 tracků.
Po další řadě koncertů, kde byli 311 k vidění například s Deftones, Ozomatli, Cypress Hill nebo G. Love & Special Sauce, se kapela přemísťuje do studia a výsledkem je zatím poslední album s názvem Stereolithic, které vyšlo 11. března letošního roku. K tomuto albu se také vztahuje následující popis studiového vybavení kytaristy Tima Mahoneye.
Kytary:
PRS Standard 24 (Old Blue) - starší model z roku 1993, snímače PRS 57/08
2012 PRS Signature Limited - snímače PRS 57/08
1976 Gibson Explorer - humbuckery Gibson PAF
Fender David Gilmour Stratocaster
1975 Fender Telecaster Deluxe - humbuckery Wide Range
Zesilovače a boxy:
2x Diamond Spitfire II EL34 (jeden pro čistý a druhý pro zkreslený zvuk)
Bogner Uberschall EL34 - model z devadesátých let
1968 Fender Twin Silverface
2x box Diamond 4x12 osazeno Celestion Vintage 30
Pedalboardy:
DigiTech Whammy
CAE Wah MC404
Boss TU-2
Boss FV-100 Volume Pedal
Boss OC-2
Mu-Tron III
KR Musical Products Mega Vibe
MXR Phase 90
Ibanez CS-9
XTS Pegasus Boost
Maxon AD-9
MXR Envelope Filter
EHX Small Stone Phaser
XTS Precision Overdrive
TC Electronic ND-1 Nova Delay
Strymon Timeline
Jacques Meistersinger
DigiTech Synth Wah Envelope Filter
Boss DSD-2 Digital Sampler/Delay
TC Electronic Repeater
Mr. Black SuperMoon
TC Electronic Ditto Looper
Rack:
2x Lexicon PCM-42 - delay (ef. smyčky ve Spitfiru a Bognerovi)
Lexicon PCM-60 - reverb
L.A. Sound Design Loop Strips
struny Ernie Ball Slinky .010–.046
trsátka Dunlop Tortex 1.14 mm a Dunlop Big Stubby 2.0 mm
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.