Tina Turner: symbióza energie a vůle překonávat překážky
Publikum Tinu Turner zbožňovalo pro její výrazný hlasový projev a živelnou energii na pódiu. Navždy si ji budeme pamatovat díky skladbám, jako jsou River Deep, Mountain High, What's Love Got to Do with It a hlavně jejímu ikonickému hitu (Simply) The Best. Zpěvačka zemřela 24. května ve věku 83 let.
Nespoutanost, energie a síla. Tina Turner bude rezonovat ve vzpomínkách většiny lidí nejenom jako famózní zpěvačka, ale hlavně jako symbol zvládnutí životních překážek.
Anna Mae Bullock (jak zní civilní jméno Tiny Turner) se narodila 26. listopadu 1939. Její neskutečná kariéra v showbyznysu byla plná úskalí, kdy se musela poprat (a někdy i doslova) s chudými rodinnými poměry (sbírala bavlnu na farmě v Tennessee), s odloučením od rodičů během druhé světové války, se striktní výchovou nábožensky založených prarodičů, s odchodem matky, s náladami a terorem despotického otce i prvního manžela, s dluhy a neúspěchy na začátku sólové kariéry – aby nakonec po tom všem triumfovala v jednom z nejúchvatnějších comebacků hudebního showbyznysu v 80. letech (berte v potaz, že jí v té době už bylo přes čtyřicet).
Přišla se sérií hitů, světových turné a hlavně nezapomenutelných koncertů. Během svého Break Every Rule World Tour v roce 1988 překonala tehdejší Guinnessův rekord v počtu platících diváků (180 000) na sólového interpreta. Uspěla i jako herečka, když si zahrála ve filmech Tommy (1975) a Mad Max Beyond Thunderdome (1985).
V roce 2009 odešla Tina Turner do důchodu poté, co dokončila svoje poslední turné Tina! 50th Anniversary Tour, které se stalo patnáctým nejvýdělečnějším turné roku 2000. V roce 2018 její životní příběh inspiroval tvůrce jukeboxového muzikálu Tina.
Neskutečných 100 milionů prodaných desek z ní udělalo jednu z nejprodávanějších zpěvaček všech dob. Získala celkem 12 cen Grammy. Byla první umělkyní černé pleti a zároveň první ženou na obálce časopisu Rolling Stone. Samozřejmě má i hvězdu na hollywoodském chodníku slávy a na chodníku slávy v Saint Louis. A byla dvakrát uvedena do Rock'n'rollové síně slávy: s Ikem Turnerem v roce 1991 a také jako sólová zpěvačka v roce 2021.
Na závěr bych se s vámi chtěl podělit o báječný příběh svého kamaráda, kytarového esa Raye Russella. Sdílí v něm zážitek ze setkání ve studiu při nahrávání skladby pro Tinu Turner. Historku jsem zaznamenal na Facebooku Jamieho Marshalla a chtěl bych mu tímto také poděkovat za sdílení.
„Setkal jsem se s ní při nahrávání někdy v roce 1983. Ray právě dohrál u Ronnieho Scotta a řekl, že má dole v ulici nějaké rychlé nahrávání ve studiu. Ve tři hodiny ráno jsme vstupovali do studia za zvuku neuvěřitelného hlasu. Nikdy jsem nic podobného neslyšel. Během jednoho natáčení (ano... JEDEN náběr) byl vokál do skladby hotový a Ray poté dohrál svoje typické kytarové licky, které jsou nezapomenutelnými částmi této neuvěřitelné písně.
Tina Turner prošla, sedla si vedle mě a povídali jsme si jako staří přátelé. Líbily se jí moje džíny a já jí řekl, jak úžasný má hlas. Když odešla, zeptal jsem se Raye, kdo to je. Byl ohromený, že nevím, s kým jsem to vlastně mluvil. Bylo mi totiž 23 let a v 70. letech krásná Tina proklouzla mé pozornosti dospívajícího pubescenta, který si ujížděl na Bowiem, Genesis a SuperTramp. Když po letech slyším tuhle skladbu, vždycky se usměju. Tak geniální, tak talentovaná a tak skromná. Odpočívej v pokoji.“
V rock'n'rollovém světě bude osobnost Tiny Turner velmi chybět. Děkujeme za všechno, Tino!
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.