TiONEB: Až když jsem se zaměřil na něco jednoduchýho a ryzího, začalo to dávat smysl
Zpíval ve sboru i metalové kapele, hrál na všemožné nástroje a prošel si několika hudebními projekty. Nakonec se ale našel v sólovém projektu, ve kterém loopuje beatbox a zpěv. Dost možná k tomu přispěla i přátelská beatboxová komunita, pro kterou organizuje „beatboxové souboje“. Za svou kariéru se účastnil řady soutěží a za největší úspěch považuje výhru na Mistrovství světa v loopování v roce 2012 pořádaném firmou BOSS. Na modřanském Festiwallu se mi TiONEBA podařilo odchytit před zvukovkou. Vraťme se tam ještě jednou...
Co říkáš na Festiwall?
Fakt se mi tu líbí, jsou tu dobrý lidi. Už jsem v Česku jednou byl a rád na to vzpomínám, takže jsem se těšil, že pojedu znova.
Měl jsi čas vyzkoušet si tu nějaké novinky?
Dělám hudbu svými ústy, jedná se o různé druhy beatboxu a napodobování zvuků, takže nástroje nevyužívám. Ale zaujaly mě tu dva nové grooveboxy od Rolandu. Konkrétně se jedná o model MC-101 a MC-707 a potěšilo mě, že jsem si je tu mohl osahat.
Využíváš reálné nástroje pro inspiraci v beatboxu?
Když jsem byl malý, zpíval jsem ve sboru a taky jsem hrál na bubny, xylofon, metalofon a další bicí nástroje. Pak jsem toho nechal a začal s kytarou a perkusemi, takže hrát umím na ledacos. Ve svých začátcích s beatboxem jsem se pak snažil tyhle nástroje napodobit. Teď už se spíš zaměřuju na tvoření nových zvuků. Tvořím si své bicí, kytarové i synth zvuky, které jsou jedinečné díky tomu, že jsou tvořené pouze ústy.
Když se vrátíme na začátek. S čím by měl člověk začít, pokud chce dělat beatbox?
Určitě bych zdůraznil, aby se nesnažil hned od začátku dělat příliš mnoho různých zvuků. Spousta začínajících beatboxerů se chce naučit hned všechny zvuky a techniky, ale nemají ten nejdůležitější základ, kterým je rytmus. Stačí začít s naprosto jednoduchým beatem, ale zahrát ho přesně a vyladit groove. Vezmeš kick, snare a hi-haty, můžeš je různě prohazovat a až ve chvíli kdy tohle zvládneš, můžeš do toho přidávat další zvuky. Když budeš znát dvanáct zvuků a nebudeš vědět jak je využít, stejně ti to k ničemu nebude. Základem je začít s jednoduchým beatem a zahrát ho správně. Bez správnýho groove nedokážeš lidem předat to, co se jim svou hudbou snažíš říct.
Proč jsi začal používat looper?
To je velmi jednoduchý. Měl jsem spoustu kapel, ale nefungovalo to. Žil jsem v malém městě, takže bylo těžké najít dobrýho muzikanta, a když už jsem ho našel, tak byl línej nebo nespolehlivej. Mě ale napadala spousta hudby, kterou jsem potřeboval předat dál, a takhle to nefungovalo. Takže když se mi rozpadla další kapela, řekl jsem si, že s tím končím, že mě to akorát stresuje a jsem frustrovanej.
S loopingem jsem začal někdy okolo roku 2002. Nebylo to ale vůbec jednoduchý a trvalo mi roky, než jsem dal dohromady nějaký liveset, se kterým jsem byl natolik spokojený, abych s ním začal vystupovat. Snažil jsem se k beatboxu přidat i reálné nástroje jako kytaru nebo klapky, ale ve výsledku mě to jen rozptylovalo, tak jsem to taky vypustil a začal se čistě soustředit na beatbox a zpěv. Až když jsem se zaměřil na něco jednoduchýho a ryzího, začalo to dávat smysl.
S looperem jsem dokázal zastat celou kapelu a mohl jsem zkoušet, kdykoliv jsem chtěl. Pouze jsem si zapojil jednoduchej setup, nasadil sluchátka a mohl jsem začít. Můžu tak klidně udělat čtyři songy za týden a rovnou je zahrát na nejbližším koncertě. Opravdu jsem do toho mohl začít šlapat dle svých představ.
.
Co přesně používáš za vybavení? Jaké používáš efekty?
Mám jenom pětistopový looper BOSS RC-505 a mikrofon. To je vše. Efekty využívám jen k obohacení toho, co jsem schopný dosáhnout vlastním hlasem. Nechci, aby to na nich bylo celé postavené, takže využívám jen zabudované efekty z looperu. Celkově se mi na tom nejvíc líbí, že je to taková moje přenosná nezávislá stanice. Stačí, abych ji zapojil, zapnul a můžu začít.
Co je tvůj další hudební cíl, kam se chceš dál posunout?
Aktuálně jsem se svojí show objel asi 130 akcí. Teď tuhle tour končím a začínám pracovat na taneční show. Doplnit můj živý liveset taneční choreografií bude určitě zajímavá zkušenost, ale mimo to se chci hlavně soustředit na moje nové album a show. Konečně jsem v pozici, kdy můžu desku natočit přesně dle svých představ. Budu taky hledat hudební label, ale vlastně je mi jedno, jestli ho najdu. Mým cílem není být slavný, ale dělat hudbu tak, jak ji cítím.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.