TOP 10 nejhorších heavymetalových alb všech dob
V historii heavymetalové hudby se vyskytuje slušná řádka alb, která se zapsala do dějin tohoto žánru skutečně zlatým písmem. Jsou ale desky, a s nimi často také jejich tvůrci, které skončily v zapomnění a znají je pouze ti největší šťouralové. Pojďme si je jako odstrašující příklad připomenout.
1. ELIXIR – Lethal Potion (1990)
Kapela z Velké Británie, jejíž jepičí život trval pouhé tři roky po sobě zanechala jediné album Lethal Potion, které bylo zoufale neúspěšné a rychle zapomenuté a to i přes fakt, že se na něm podílel bývalý bubeník Iron Maiden Clive Burr.
2. FUCK OFF – Another Sacrifice (1989)
Španělská čtveřice, na které bylo asi nejzajímavější jen její jméno, vydala v roce 1989 svůj neobyčejně neúspěšný debut, po kterém se ještě nějaký čas potácela po hudební scéně, než se z ní zcela vytratila. Před časem ovšem vstala z popela a "obohatila" hudební svět o další (rovněž jen málo úspěšné) album.
3. MADAM X – We Reserve The Right (1984)
Americká glam metalová smečka tvořená dvojicí sester, z nichž bubenice Roxy Petrucci později naskočila k přeci jen úspěšnější dívčí kapele Vixen. Za mikrofonem se v této kapele také na čas usadil i tehdy ještě neznámý Sebastian Bach, ale i ten vzal brzy roha do svých megaúspěšných Skid Row. Nestihl ale s kapelou natočit ani jediný singl a tak tu po této kapele máme bohužel jen zmíněné album s dosti vyzývavým názvem We Reserve The Right.
4. GORKY PARK – Gorky Park (1989)
Jak již název kapely napovídá, pochází z Ruska a na hudební scéně zazářila snad jen díky účasti na legendárním festivalu Moscow Music Peace, kde si zahráli po boku takových hvězd jako Ozzy Osbourne, Bon Jovi, Mötley Crüe, Scorpions apod. Během své kariéry natočili čtyři alba z nichž právě Gorky Park se stalo jasně největším propadákem. Sama kapela o sobě ale tvrdí, že jsou supergroup a dohromady (i s vedlejšími projekty všech členů) prodaly 40 miliónů alb. Kdo chce, ať věří.
5. ORAL – Sex (1987)
Britská tříčlenná formace se nevzmohla ani na svých patnáct minut slávy a nikdy veřejně nevystoupila. Přesto stihla natočit alespoň EP s všeříkajícím názvem Sex. Asi není nutno dodávat, že album je doslova přecpané oplzlostmi všeho druhu. Krátce po vydání minialba se kapela rozpadá a ani jedna ze tří "dam" se pak již ve světě heavy metalu neobjevila. Vlastně vyjma dámy jménem Monica, která se údajně nějaký čas zjevovala v ložnici samotného Lemmyho.
6. MORTAL SIN – Every Dog Has Its Day (1991)
Ačkoliv se tato australská pětice nakonec přeci jen dokázala trochu prosadit, jejich debutové album Every Dog Has Its Day, bylo jen sprostou vykrádačkou Metallicy a kapela se za něj jistě dodnes musí stydět. Může se tudíž zdát neuvěřitelné, že tahle kapela byla aktivní až do roku 2012.
7. SLAMMER – The Work of Idle Hands (1989)
Britská kapela Slammer měla možná víc štěstí než rozumu a jejich debut vydala rovnou slovutná firma WEA. Ta ovšem brzy zjistila, že tahle kapela je jak se říká "mnoho povyku pro nic" a po tristních prodejích alba, Slammer ze své stáje rychle vykopla. Druhé neméně neúspěšné album Nightmare Scenario vydané na labelu FM bylo již jen poslední sbohem této kapely, která se během pár týdnů ve vší tichosti rozpadla.
8. VOW WOW – Super Live (1978)
Japonská kapela, která si původně říkala Bow Wow a ve své době vedla japonskou metalovou ligu. Jejich jméno je dodnes známé jen díky tomu, že s nimi určitý čas hrál baskytarista Neil Murray, který mezi ostatními členy kapely nápadně vyčníval nejen postavou, ale i hudebním umem. Živák z roku 1978 nebyl tak úplný propadák, ale působí díky přízvuku zpěváka spíše legračně, což rozhodně nekoresponduje s drsnou heavy metalovou image.
9. RE-ANIMATOR - That Was Then, This Is Now (1993)
Kapela vznikla v roce 1988 ve Velké Británii, která to dotáhla nejdál snad jen v podbízivosti. Během své nedlouhé kariéry prodělali několik stylových změn ve smyslu "co zrovna frčí, to hrajem". Nicméně určité slávy se jim v první půli 90-tých let nakonec dostalo alespoň v Evropě. Deska That Was Then, This Is Now ale rozhodně jejich nejlepším počinem nebyla...
10. MR. BUNGLE – Mr. Bungle (1990)
V roce 1990 se frontman Faith No More Mike Patton rozhodl, že jeho jméno je víc, než jméno celé kapely – a dal dohromady svůj vedlejší projekt Mr. Bungle. Podivná image kapely zakládající si na vystupování v maskách, extrémním zaměření na toalety, masturbaci a podobná témata ale žádoucí úspěch nepřinesla. Speciálně jeho debutové album plné řevu, frkání, mručení, štěkání a kokrhání v dobovém metalovém tisku propadlo na celé čáře. Nebo to bylo jen tím, že tehdy předběhl dobu?
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.