Přejít k hlavnímu obsahu
Slayer - God Hates Us All
Slayer - God Hates Us All
Stanley -

TOP 10 zakázaných obalů hudebních alb

O zkušenostech s cenzurou v minulých časech by asi nejeden tuzemský hudebník mohl vyprávět. Ale ani ve světě svobodomyslnějších či kontroverznějších umělců všechno vždy neprochází tak hladce, jak by se mohlo zdát. Bdělé oko cenzora zkrátka funguje všude na světě a svůj pohled upírá i na covery alb. Zákazy se dotkly možná i několika stovek obalů. Přinášíme vám naši výběrovou desítku.

1. BLIND FAITHBlind Faith (1969)

Alegorický výjev rajské zahrady, kde ovoce ze stromu života symbolizovala nevinná dospívající dívka a plod ze stromu poznání zase jakási podivuhodná vesmírná loď, by asi příliš pobouření nevzbudil, nebýt faktu, že dívka byla nafocena nahoře bez a vesmírná loď ze všeho nejvíce připomíná vibrátor. Když navíc vyšlo najevo, že dívence z obálky je teprve jedenáct let (její rodiče ovšem s fotografováním souhlasili), bylo kolem obálky najednou živo až moc. Album tehdy nakonec vyšlo s nic neříkajícím, narychlo zhotoveným černobílým obalem s fotografií kapely.


2. JIMI HENDRIXElectric Ladyland (1968)

Jimi Hendrix vždy rád trochu provokoval a jeho obscénní a sexuální narážky na pódiu byly nepřehlédnutelné. Na obal své desky Electric Ladyland nechal vyfotografovat několik nahých dívek, sedících v hloučku a třímajících v rukou jeho desku. To samozřejmě neuniklo pozornosti cenzorů, jenže na stažení alba již bylo pozdě a "cudnější" obálka nahradila tu původní až o pár týdnů později. LP s původním obalem je samozřejmě nepopiratelně sběratelsky cennější...

3. SCORPIONSVirgin Killer (1976)

Ani němečtí Scorpions neunikli pozornosti ochránců morálky a jejich album Virgin Killer na kterém je vyobrazena nahá a svázaná pubertální dívka, jejíž intimní partie zahaluje jen rozbité sklo, nemohlo ani v nejmenším u cenzorů projít a i zde byla obálka nahrazena "nezávadnou" fotografií členů kapely. Ostaně kapela zažívala zásahy cenzorů poměrně často... namátkou tomu tak bylo i u alba In Trance nebo Lovedrive.

4. GUNS N ' ROSESAppetite For Destruction (1987)

Tahle parta uměla vždy řádně provokovat a čeřit hladinu. A dokázala to již na svém debutovém albu, které mělo nést původně na obalu obraz od Roberta Williamse, znázorňující robota, který znásilnil polonahou a otřesenou květinářku. Obal ale natolik pobouřil veřejnost i média, že některé TV stanice odmítaly vysílat klipy této skupiny. Obal byl proto vyměněn za méně kontroverzní kříž, nesoucí lebky členů skupiny. Ta si ale nakonec prosadila použití původního motivu alespoň na vnitřní obálce alba.

5. JOHN LENNONUnfinished Music No. 1: Two Virgins (1968)

I John Lennon si s cenzurou užil své, za časů The Beatles i po jejich rozpadu. Obálku alba, které vytvořil spolu s Yoko Ono, se rozhodl opatřit fotografií, na které jsou oba nazí. Obal okamžitě vyvolal takový skandál, že bylo dokonce soudně nařízeno, aby se album prodávalo výhradně zabalené do neprůhledného papírového sáčku.


6. THE ROLLING STONES Beggars Banquet (1968)

Zásahům cenzora se samozřejmě nevyhnula ani tahle "chuligánská" partička. Obálka k jejich desce Beggars Banquet, zobrazující špinavý záchod, přišla cenzorům až příliš nechutná a donutila kapelu (ke značné nelibosti Micka Jaggera) prodávat album v bílém přebalu s pouhým názvem kapely a alba.

7. DEAD KENNEDYSFrankenchrist (1985)

Ani tahle kapela neměla často u cenzorů zrovna na růžích ustláno a obal alba Frankenchrist s obrazem H. R. Gigera Penis Landscape, zobrazujícím "krajinu penisů" jim jejich postavení u nich zrovna nevylepšil. Zakázat prodej alba s touto obálkou se jim sice tak úplně nepodařilo, nicméně kapela i vydavatelství díky vleklým soudním sporům doznali značné ekonomické ztráty.

8. SLAYERGod Hates Us All (2001)

Bible probodaná hřebíky nenechala chladnou pro změnu PMRC. Tedy organizaci založenou manželkami amerických senátorů, která si dala za cíl odhalovat a informovat o závadnosti obsahu hudebních alb a tato alba označovat nálepkou varující rodiče před závadným obsahem či obalem. Kapela Slayer ovšem ve svých provokacích zaměřených zejména církev a věřící neustává, a tak se tato samolepka na jejich albech objevuje s železnou pravidelností. V případě tohoto alba byla v řadě zemí nucena měnit rovnou i obal.

9. NIRVANANevermind (1991)

Album, které zamávalo celým rockovým světem, doprovázel slušný rozruch i ohledně obalu. Snímek, který Kurta Cobaina napadl vlastně náhodou a jehož pořízení jej tehdy přišlo na "celých" 200 dolarů (což se mu v budoucnu rozhodně milionkrát vrátilo) provokoval nejen samotným motivem novorozence dychtivě plavajícím za dolarovou "návnadou", ale především tím, že onomu novorozenci je zřetelně vidět pindík. Obal se stal terčem kritiky a bylo požadováno vytvoření náhradního, což Kurt rezolutně odmítal. Nakonec přistoupil na kompromis a v některých zemích se album prodávalo na inkriminovaném místě se samolepkou.


10. BOXERBellow The Belt (1976)

Dnes již téměř zapomenutá britská kapela Boxer, jejíž album Bellow The Belt sice nikdy nedosáhlo takových úspěchů jako devět výše uvedených, nicméně obálka tohoto alba přesto vzbudila patřičné pobouření a musela být nakonec nahrazena prostou fotografií kapely. Paradoxně se tak stalo pouze pro americký trh, zatímco v tradičně puritánštější Británii prošel obal původní.

Máte nějaký svůj oblíbený "zakázaný obal" alba? Patříte, i když si to třeba sami nepřiznáte, spíše k puritánům, považujete takové obaly "za hranou" za samoúčelně populistické, aby vzbudily pozornost, nebo vám obaly některých alb přijdou pouze nevkusné? Proč? Podělte se s námi o své názory na našem facebooku.

BLIND FAITH – Blind Faith (1969) BOXER – Bellow The Belt (1976) DEAD KENNEDYS – Frankenchrist (1985) GUNS N ' ROSES – Appetite For Destruction (1987) JIMI HENDRIX – Electric Ladyland (1968) JOHN LENNON – Unfinished Music No. 1: Two Virgins (1968) NIRVANA – Nevermind (1991) THE ROLLING STONES – Beggars Banquet (1968) SCORPIONS – Virgin Killer (1976)
Tagy humor

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY