Přejít k hlavnímu obsahu
Do jaké míry jsem ještě originálním tvůrcem skladby, kde mi AI naprogramovala bicí, připravila kombinaci akordů, vygenerovala melodii a poté udělala mix a master? To vše již dokáže na velmi vysoké úrovni. | Foto: Possessed Photography
Do jaké míry jsem ještě originálním tvůrcem skladby, kde mi AI naprogramovala bicí, připravila kombinaci akordů, vygenerovala melodii a poté udělala mix a master? To vše již dokáže na velmi vysoké úrovni. | Foto: Possessed Photography
mbx -

TOP 3 scénáře vývoje AI v hudbě

„Zázrak... A skláři nebudou mít co žrát!“ Legendární hláška Stelly Zázvorkové z filmu Pelíšky ve scéně, kdy poprvé zahlédne údajně nezničitelné skleničky z NDR. Stejně hlubokou otázku si můžeme začít pokládat i my, hudebníci a vůbec mnoho dalších umělců či lidí z různorodých oborů, které budou zásadně ovlivněné příchodem AI (artificial intelligence). Je načase to zabalit? Nebo využít příležitosti? Co všechno se může změnit a jaká bude budoucnost? Pojďme se podívat na TOP 3 možné scénáře vývoje AI v hudební branži.

Ještě předtím, než se pustíme do spekulací a předpovědí možných scénářů, je dobré si uvědomit, že málokdo (nikdo?) dokáže opravdu věrohodně předpovědět budoucnost. Kdyby tomu tak bylo, určitě by nám nějací odborníci byli řekli, že přijde ekonomická krize, covid či válka na Ukrajině. Všechny tyhle události, které zásadně ovlivnily běh našich životů v posledních patnácti letech, byly nečekané. Ani obrovské aparáty speciálních zpravodajských služeb, kde pracují na plný úvazek tisíce odborníků na předpovídání světových událostí, na to nepřišly.

Všimněte si, že vše se analyzuje a velmi precizně vysvětuje vždy až po samotné události. Najednou je jasné co, kde a proč. Ale po bitvě je každý generál, takže berte i tyto předpovědi s náležitou špetkou kritického nadhledu a udělejte si vlastní názor na to, co nás čeká.

1. AI dominance

Žijeme ve světě nespoutaného kapitalismu s nejvyšší prioritou zisku a efektivity. Vše se soustředí na maximálně efektivní produktivitu, která generuje profit. Dopady vidíme všude kolem nás. Automatismus je ideální cestou pro korporace, jak eliminovat nejistý a nespolehlivý lidský kapitál a maximalizovat a hlavně zrychlit zisky. Tento model je díky AI nyní možné aplikovat i na kreativní obory, jako jsou hudba, veškeré vizuální umění, psaný text, mluvené slovo a tak dále.

Zejména v komerční oblasti je velmi nasnadě, že je jednodušší a mnohem levnější generovat hudbu do reklam, spotů či i do filmů skrze AI. Nemáte problémy s autorskými právy, tantiémy, deadliny a hlavně odpadá řešení a vyjednávání podmínek se skladateli hudby, což jsou velmi často silné charaktery s vizí a určitými morálními a uměleckými standardy. Úpřimně, když slyšíte, jaký zvukový odpad se na nás často valí z televize, bude AI možná v tomto směru i krokem vpřed.

V popové hudbě bude také znát vliv AI. Algoritmické vzorce pro kombinace čtyřakordových odrhovaček, které jsou zabalené do sofistikovaného sound designu, jsou pro AI ideálním polem. Slyšeli jste AI verze hlasů Kurta Cobaina, Freddieho Mercuryho nebo třeba Drakea? Neuvěřtelné! Byl jsem v šoku, jak dobře to zní. A to jsme teprve na začátku! Takže nyní se naskýtá otázka, jak se budou řešit práva ohledně hlasů slavných pěvců a pěvkyň? Komu patří hlas Drakea či zesnulého Michaela Jacksona? Jak se bude monetizovat skladba vytvořená AI s hlasem legendy? Myslím, že už nyní se právnické sekce velkých vydavatelství potí nad všemi možnými implikacemi. Tady máme doslova atomovku pod židlí.

2. AI asistence

Současná fáze, ve které se nacházíme. AI na vás mluví z Helpline, povídáte si s ní přes ChatGPT, překládá vám všemožné jazykové lahůdky přes aplikace, řídí mnoho mechanismů v továrnách, strojích a nesčetných zařízeních, o kterých ani nemáme potuchy. AI je náš tichý a výkonný pracant, který nám usnadňuje život. A my ho za to milujeme! Díky za tyto dary, chtělo by se říct. Náš život je mnohem rychlejší, ale také pohodlnější.

Kombinace lidské kreativity s efektivitou a rychlostí AI nabízí ohromné možnosti. Dokážeme je všechny využít? Dokážeme koexistovat s AI v organické a navzájem se doplňující symbióze? Z pohledu hudebníka je skvělé využívat nástrojů řízených AI pro skládání hudby. Může nám naservírovat zvuky či kombinace akordů a rytmických patternů, o kterých se nám ani nesnilo. Ale je pak na nás, co s tím uděláme a jak je využijeme. Konečné rozhodnutí je tak pořád na lidském tvůrci.

Nicméně, i v tomto optimistickém scénáři se nám vyskytuje plejáda otázek. Do jaké míry jsem ještě originálním tvůrcem skladby, kde mi AI naprogramovala bicí, připravila kombinaci akordů, vygenerovala melodii a poté udělala mix a master? To vše již dokáže na velmi vysoké úrovni. Budeme mít nějakou datovou stopu, která bude odlišovat AI generovaný obsah od lidského, organicky tvořeného obsahu? Kde je hranice mezi AI jako prostředkem-nástrojem a AI jako legitimním tvůrcem?

3. AI irelevance

Tak tohle je moje srdeční a samozřejmě naprosto utopická vize, která má pravděpodobně nejmenší (nulovou?) šanci na úspěch. Nicméně, pojďme se pobavit i tímto hypotetickým scénářem. Co když AI generované umění bude pouze módní vlnou? Na pár let nás zaplaví AI hudba, fotografie, filmy, hry, YouTube videa, podcasty a virtuální koncerty AI vygenerovaných popstars. Nabažíme se dokonalosti AI, nejdivočejších kombinací stylů a imitací, ale pak budeme prahnout po něčem opravdovém. Po doteku „člověčiny“, jak by řekl klasik. Po nedokonalosti, která krmí duši. Ale bude to ještě možné? Budeme schopni akceptovat zvuk zkreslené kytary hrané přes přehřáté lampy Marshallu? Bude nám chybět čpavý smrádek rockového klubu? Budeme mít potřebu procházet emočními výkyvy a komplexností lidské komunikace? Budeme ještě vyhledávat nástrahy chaosu?

Rick Beato si ve svém nejnovějším videu na téma AI lehce povzdechl, že lidi to už prostě přestalo zajímat: „They don't care.“ Vždy dají přednost tomu, co je pro ně výhodné nebo pohodlné. Hudebníci s sebou nebudou tahat těžké bedny a zesilovače, aby jim „vlály nohavice“ nebo se učit zpívat, když všechno vyřeší autotune a text na dané téma jim vygeneruje aplikace. Proč by měli fanoušci chodit utrácet peníze do klubů, když si budou moci nasadit VR brýle a „zažít“ koncert ve svém pokojíčku? Opět zde máme řadu otázek, na které je nemožné odpovědět. Moje přání je, aby se všechny temné scénáře odehrály jenom takhle hypoteticky a vize Black Mirror světa zůstaly pouze uměleckou utopií.

Co si myslíte vy? Já z toho nemůžu ani spát, jak mi tělem a srdcem rezonuje podivná směsice pocitů. Už není prostor pro generické umění, nudu nebo průměrnost. Pokud chcete hudbu mít pořád jako svůj zdroj obživy, jako svojí životní misi, je načase začít tvořit něco, co tady ještě nebylo. Najděte svoje pravé já a přineste světu styl, který bude stát za to, aby ho AI napodoboval. 

Poznámka autora: Tento článek je autentickým dílem do značné míry frustrovaného, ale pořád doufajícího hudebníka. Pro obsah textu nebyly využity žádné AI nástroje a vznikl jako důsledek lehce bolestivého procesu zvaného myšlení.

Tagy AI predpovedi Freddie Mercury Michael Jackson top AI hudba ChatGPT

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY