TOP 5 baskytaristů s nejlepší technikou hry
Který baskytarista má nejrychlejší slap? Kdo umí zahrát neskutečné běhy? Udělá se vám husí kůže při jeho sóle? Dnešní TOP 5 je určeno pro nejšílenějšího technika v oblasti hry na baskytaru.
Než se pustíme do srovnávání a začnou lítat argumenty typu "proč tam není ten a ten baskytarista", je potřeba si pár věcí vysvětlit. Proč TOP 5 a ne tolik populární TOP 10? Protože čím více lidí dáte do žebříčku, tím podle mého názoru ztrácí na ostrosti a jasnosti. Abyste vybrali pouze pět lidí, musíte se hooodně zamyslet a dát si záležet na svém výběru. Samozřejmě, všechna srovnání a tabulky ve světě hudby jsou relativní a vždy vychází z osobních preferencí lidí, kteří je tvoří. Ale to nevadí. Je to zábava! A taky doufám, že se rozproudí náležitě zapálená diskuse, pánové a dámy.
Aby srovnávání bylo alespoň částečně fér, musí zde existovat základní pravidla. Takže, aby se baskytarista dostal do tohoto TOP 5, musel splňovat pár základních předpokladů:
- počet technik, které hráč aktivně používá – pokud někdo hraje skvěle trsátkem nebo jenom slapuje, jak o život, to nestačí. Musí mít ve výbavě obsáhlý arzenál různých vychytávek a fines, které vytahuje jako kouzelník králíky z klobouku;
- perfektní provedení – všechno, co zahraje, musí být slyšet, v rytmu a fungovat v hudebním kontextu;
- rychlost – musí hrát strašně rychle a zběsile. Tzv. "husí kůže" neboli "to nikdy nezahraju" faktor;
- sóla – hráč umí zahrát alespoň několikaminutové sólo, během kterého se mu dostane ovací od publika; pokud se jedná o baskytaristu, který je sice virtuóz, ale během jeho sóla se jdou lidé občerstvit na bar, tak bohužel v tabulce není;
- sláva – jeho jméno musí být obecně známé v basové komunitě, jedno video na YouTube nestačí;
- jedná se o živou legendu – RIP Jaco Pastorius.
Začneme pěkně odzadu. Na krásném pátém místě se umístil brazilský baskytarista kapely Angra Felipe Andreoli. Tento sympatický, podsaditý chlapík je doma ve vodách progresívního rocku a metalu. Jeho neuvěřitelná rychlost při hraní prsty je dokonale vyvážena brilantním slapem a tappingem. Felipe je také skvělý sólový hráč a prezentátor, který vás prostě zničí svým perfekcionismem, hutným zvukem a klidným přednesem i těch nejvyhrocenějších pasáží.
A máme tady čtvrté místo, které patří italskému slapovému maniakovi Gianni Serinovi. Tento marťan hraje na šestistrunné baskytary a skládá vlastní umělecké kompozice, kde naplno ukazuje svoji neuvěřitelnou technickou paletu, obrovskou znalost harmonie a rytmu a také trochu té profesorské nudy. Nicméně, svoje místo v žebříčku si rozhodně zaslouží, protože jeho styl je unikátní a přes jeho zvláštní hudbu (která se mimochodem nedá dlouhodobě poslouchat .-) patří mezi jedny z nejvíce technicky disponovaných baskytaristů na světě.
Blížíme se ke svaté trojici a na jejím chvostě máme další italsky znějící jméno, Adam Nitti, ale oproti Giannovi nežije v Itálii, nýbrž v USA. Adam je jazz/fusion mistr baskytary. Jeho sweeping technika, kdy hraje arpeggia atomovou rychlostí, vás prostě dostane. Opět se jedná o vyznavače šestistrunných baskytar. Adam je také skvělý lektor a vyvinul unikátní metody cvičení. Vřele doporučuji k nastudování.
A na druhém místě je kdo jiný než... Scott Ambush. Myslím, že tohle jméno je pro mnohé z vás překvapením a neznámou. Scott je baskytaristou funk/jazz/fusion kapely Spyro Gyra a jeho hraní je prostě fenomenální. Když jsem poprvé shlédl jeho desetiminutové preludování, tak mi došlo, že i basová sóla mohou být zábavná. Scottovy "hadice", melodické postupy, neskutečná slapová technika a celkové nasazení vás naprosto rozseká. Rozhodně mu patří přední místo mezi velikány baskytary.
Prosil bych o vír na bubny. Máme zde první místo... a o to se dělí dva hráči. Omlouvám se za porušení pravidel a moji neschopnost vybrat jednoho nejlepšího, ale uznejte sami. Copak lze vynechat Victora Wootena a Billyho Sheehana z nějaké ankety o basách? Dle mého čistě osobního názoru, podloženého samozřejmě objektivními fakty, se jedná o dva obry ve světě baskytary. Oba disponují galakticky nedosažitelnou technikou a oba jsou také schopni zaujmout svým sólem publikum na stadionu či v aréně. A proto jim oběma patří zasloužené první místo v našem TOP 5 – navěky věků .-)
Máte jiný názor? Ptáte se, proč jsem vynechal jména jako Flea, Tom Kennedy, John Myung, Marcus Miller, Geddy Lee, Richard Bona, Jeff Berlin, Cliff Burton a další? Napište pod článek vašeho basového hrdinu.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.