Přejít k hlavnímu obsahu
Otamatone je elektronický syntezátor pocházející z Japonska. Jeho vtipný design ve stylu osminové noty a zvuk podobný thereminu si vydobyl oblibu zejména na TikToku a YouTube, kde naleznete mnohé coververze hrané na tento vskutku bizarní nástroj. | Foto: Otamatone.jp
Otamatone je elektronický syntezátor pocházející z Japonska. Jeho vtipný design ve stylu osminové noty a zvuk podobný thereminu si vydobyl oblibu zejména na TikToku a YouTube, kde naleznete mnohé coververze hrané na tento vskutku bizarní nástroj. | Foto: Otamatone.jp
mbx -

TOP 5 bizarních nástrojů v současných hudebninách

Stačí se rozhlédnout kolem, abychom zjistili, že celý svět není jenom otvírák na pivo (punkové vidění okolí), nýbrž nekonečná studnice možností, na co všechno lze hrát a produkovat ať již libé, nebo nelibé tóny a zvuky. Proč se omezovat na šest strun kytary či klávesy piana, když můžete cinkat na skleničky, mačkat balónky nebo třeba foukat do trubky od vysavače, že? Pojďme se podívat na TOP 5 bizarních nástrojů, které si lze momentálně koupit na trhu.

1. Nosní flétna

Nosní flétna je původně hračkou pro děti a nevyžaduje absolutně žádné hudební znalosti. Jednoduše se drží proti otevřeným ústům, které fungují jako rezonanční komora (nahrazují tak tělo flétny). Pak pouze stačí fouknout nosem do horní dírky. Zvuk lze měnit lehkými pohyby v oblasti úst a krku, stejně jako při pískání nebo zpěvu. Můžete také vytvořit řadu dalších efektů, jako je chvějivý tón (vibrato), kmitání jazykem a mnoho dalších vaší fantazií neomezených eskapád.

Překvapivým faktem je, že nosní flétna se úspěšně používá jako terapeutická pomůcka při léčbě řečových a jazykových vad nebo při problémech s dýchacími cestami. Představuje totiž účinnou, na hře založenou metodu tréninku jemné motoriky úst, krku i nosu pro efektivnější koordinaci dýchání.

2. Prdící stomp box

Ano, čtete správně. Pokud máte touhu proměnit svůj kytarový nebo basový zvuk v naturalisticky znějící prdy, pšouky či větry, nyní si ho můžete pořídit zde. Jenom pozor, jedná se o vysoce žádané zboží a čekací doba velice dlouhá. Výrobce s lehce ironickým podtextem popisuje svůj výrobek těmito slovy:

„The Fart Pedal je kytarový efektový pedál, který změní vaše kytarové zvuky na prdy! Fart Pedal je nabitý vysoce kvalitními zakázkovými uprděnými zvukovými efekty vytvořenými oceňovanou zvukovou designérskou společností se sídlem v Chicagu. Tyto dráždivé pšouky byly vytvořeny na míru pro co nejvěrnější zvuk na vašem zesilovači a speciálně vylepšeny pro živé hraní. Díky přepínači na mokrý a suchý zvuk a ovládání výstupu můžete vydávat neskutečně prdivé zvuky, které vynesou vaše výkony do nových výšin. Fart Pedal je nezbytnou součástí pedalboardu každého seriózního kytaristy.“

Pokud by někdo chtěl udělat hromadnou objednávku, napište mi do komentářů pod článek!

3. Yubi De Piano

Pro všechny potrhlé milovníky klavíru, kteří by nejradši měli své „baby grand piano“ všude s sebou, je zde podivnůstka Yubi De Piano. Teoreticky byste s ním měli být schopni hrát svého oblíbeného Schuberta kdekoliv. Díky drátovito-kyborgskému vzhledu vypadá zařízení jako opravdu zvláštní hodinky. Nebo spíše připomíná malou chobotnici, která se vám přilepila na ruku, protože od pseudohodinek ke konečkům vašich prstů vedou drátky, na jejichž konci jsou umělohmotné kloboučky s nápisy Do, Re, Mi, Fa, Sol.

Jakmile Yubi De Piano naladíte, abyste získali požadovaný zvuk, jednoduše začněte klepat prsty na jakýkoli tvrdý povrch, jako byste mačkali klávesy na klavíru. Když stisknete tlačítka, přístroj zahraje příslušné hudební akordy nebo jednotlivé tóny. Samozřejmě se jedná spíše o hračku, ale myslím, že si s Yubi můžete užít spoustu legrace.

4. Otamatone

Jedná se o syntezátor z Japonska, jehož tělo má tvar osminové noty (někomu může také připomínat pulce nebo naběračku). Zvuk vychází z „úst“ umístěných v hlavě pomyslné noty. Herní technika vyžaduje obě ruce: zatímco jedna ruka drží a mačká „hlavu“, druhá ruka ovládá výšku tónů přikládáním prstu na páskový ovladač na nožce. Páskový ovladač má záměrně asymetrické rozvrstvení tak, aby připomínal hraní na hmatník houslí nebo kytary, kde je mezi vyššími tóny kratší vzdálenost než mezi hlubšími. Poněkud kontraintuitivní naopak je, že vyšší poloha na ovladači produkuje hlubší tóny.

Pokud měníte sílu tlaku na hlavu (a tím otevírání a zavírání „úst“ Otamatone) vytvoříte wah-wah efekt a při třepání krkem (a s tím mírné změny tlaku na hlavu) se vytváří vibrato efekt. Přepínače na zadní straně hlavy umožňují uživatelům měnit oktávy měnit hlasitost nebo celý přístroj vypnout a zapnout. Zvuk vydávaný tímto nástrojem lze přirovnat k thereminu nebo tradičnímu čínskému stunnému nástroji jinghu.

5. Kočičí fuzz pedál

Co uděláte, když máte alergii na kočky, jste kytarista, ale moc si přejete mít nějakou tu kočičku, co se vám bude motat mezi vašimi oblíbenými pedály? No jasně, vyrobíte si fuzz pedál, který nejenom že vypadá jako kočka, ale i tak zní. A přesně tenhle šílený nápad měl mladý německý kytarista říkající si Shoegazer. Sen zhmotnil v realitu díky pomoci šikovných inženýrů ze Summit Amplification a světlo světa spatřila krabička Katzen Jammer.

Teď mě tak napadá...co takhle ho propojit s Fart Pedal? Možná jsme právě přišli na nový trend na sociálních médiích – cover verze slavných skladeb ve stylu prdících koček. Skvělý hudební start podzimu roku 2022, haha!

Narazili jste na „internetech“ také na nějaký bizarní hudební nástroj? Podělte se s námi v komentářích! A co ta hromadná objednávka Fart Pedalu?

Tagy otamatone nosní flétna fart pedal youbi de piano katzen jammer TOP 5 just for fun

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY