TOP 5 důvodů, proč hudba není zbytečný luxus
Potřebujeme vůbec hudbu či hudební vzdělání? Nejsou to nakonec jenom otravné hodiny hudební výchovy na základce nebo prostě luxusní koníček, který se hodí pro snoby nebo jako výplň pro lidi s nadbytkem volného času? Obecná pravda a všudypřítomné klišé o hudebním vzdělání nám podsouvá jakousi zbytnost hudby. Jako kdyby hudba byla něčím na spodním seznamu životních priorit, prostě pro někoho, kdo si rád brnká, fidlá, bouchá či prozpěvuje. Vždyť je toho plný internet, obchoďáky, televize. Hudba je všudypřítomnou kulisou a zároveň okázale ignorovanou entitou. Pojďme se ale dnes podívat na TOP 5 důvodů, proč hudba rozhodně není luxus a natož nějaká zbytečnost.
1. Dává životu smysl
Víte, co je El Sistema? Jedná se o venezuelský národní systém mládežnických a dětských orchestrů, který zajišťuje hudební vzdělání pro více než 250 000 dětí z nejchudších rodin. Členství v orchestru funguje jako záchranný kruh pro mladé duše, které by jinak skončily ve všudypřítomném prostředí kriminálních gangů a drogových kartelů. Díky struktuře a bezpečí, které orchestry produkují, se děti věnují hudbě s takovou vášní, že jejich koncerty jsou pokaždé malým karnevalem.
Jaký to rozdíl oproti školním, lehce utaženým a konzervativním produkcím v našich končinách (samozřejmě se světlými výjimkami). Naproti tomu se v západní evropské společnosti na hudební vzdělání tradičně pohlíží jako na elitní a zároveň irelevantní dovednost. Nepochopitelně nízká společenská hodnota hudebníků je braná jako samozřejmost. Uspějí pouze výjimky a je lepší mít vždy plán B – takzvaně „pořádné“ vzdělání a práci.
2. Posilovna pro mozek
Nebojte, nebudeme zde probírat tisíckrát omleté levé a pravé hemisféry ani takzvaný Mozartův efekt, či vymýšlet další populárně-vědecké teorie . Stačí si pouze uvědomit, že při hře na nástroj či zpěvu se v mozku dějí takové věci, o kterých nemáme ani potuchy. Hemisféry vystřelují signály až do vzdálených galaxií.
Možná, že jenom díky hudbě na nás ještě nevlítli nějací vyspělí Marťani a nevyhladili naši civilizaci. Třeba si řekli, že když lidé dokáží hrát na housle jako Yehudi Menuhin, mít božské vibráto Pablo Casalse, cítit Bacha jako Glenn Gould, kvílet v lydické stupnici tak, jak to umí jenom Steve Vai nebo slapovat jako Marcus Miller, tak možná nejsou úplně ztracení. Hrajte na nástroj, zpívejte a tvořte hudbu na cokoliv, co máte po ruce. Váš mozek (a samozřejmě srdce) se vám za to bohatě odmění neskutečnými výlety do neprobádaných zákoutí mozkových hemisfér!
3. Tvoří komunity, společenství a civilizace
Hudba je velmi silným socializačním tmelem. Její role v historii je neoddiskutovatelná. Každý národ má hymnu. Každý fotbalový klub má hymnu. Každá politická strana má hymnu... a dost, tady se zastavíme. Haha!
Zkušenosti z formování a chodem kapely mají cenu zlata. Musíte se naučit komunikovat, řešit extrémní situace, improvizovat, schvalovat rozpočet, propagovat, cestovat, prostě děláte neuvěřitelně komplexní soubor činností, aby vaše čtyř či pětičlenná rock'n'rollová sebranka mohla nějak smysluplně fungovat.
Big bandy a orchestry jsou na vrcholu pyramidy hudebních společenství. Jejich úloha ve společnosti je gigantická, jak jsme mohli vidět ve výše zmíněném příkladu z Venezuely. Ale vlastně stačí dát někomu do ruky kytaru a máte najednou impromtu společenskou událost. V pravěkých dobách (to znamená bez světla v jeskyních) jsme používali zpěv (zvuk) pro vzájemnou identifikaci a orientaci, což bylo životně důležité. Troufám si dokonce tvrdit, že bez hudby by nevznikla lidská společnost tak, jak ji známe v její dnešní podobě.
4. Kultivuje emoce
Bez emocí jsme jen stíny. Bez emocí život postrádá smysl. Bez emocí není život. A hudba je nekonečným zdrojem emocí. Jste fanouškem metalu? Upusťte ventil v divokém kotli či při stagedivingu. Jste citliví a romantičtí? Připravte si kapesníky a dejte si Best Of Celine Dion. Hledáte hloubku a sofistikovanost? Pusťte si svůj oblíbený vinyl na svém oblíbeném vyšperkovaném hi-fi setu s třípásmovými bednami přesně umístěnými ve vašem oblíbeném pokoji.
Ale nejvíce samozřejmě oceníte bohatou škálu emocí, které hudba nabízí, jako hudebník. Vezměte do ruky kytaru a položte se do každé noty, objevte neodolatelnou sekvenci akordů či jenom dejte průchod radosti z krásného (pro ostatní uši drásajícího) zvuku nové fuzz krabičky. Při citlivě vedeném hudebním vzdělání se z dětí stávají vnímaví, zvědaví a hlavně trpěliví mladí jedinci. Všimněte si, že sílu hudby (a potažmo umění vůbec) se snažili v historii využít ve svůj prospěch egomaniatičtí sociopati neboli vůdci, diktátoři, despotové a všem jim podobní. Moc dobře věděli, že naše rozhodování vždy na prvním místě řídí emoce, i když si myslíme, bůhvíjak nejsme racionální. Náš ještěří mozek umístěný v amygdale je vždy rychlejší a silnější než ostatní „racionální“ části.
5. Nekonečný zdroj inspirace a bohatství života
Můj oblíbený filozof a autor knihy Wisdom of Insecurity Alan Watts popsal nádherně dovednost, kterou bych se chtěl jednou naučit: „Umění žít... není ani bezstarostné plutí na jedné straně, ani ustrašené lpění na minulosti na straně druhé. Spočívá v citlivosti vůči každému okamžiku, v tom, že jej považujeme za zcela nový a jedinečný, že máme mysl otevřenou a zcela vnímavou.“
Pro mě osobně je hudba a hlavně její aktivní tvoření či improvizování právě tímto „citlivým okamžikem“. Díky hraní na baskytaru jsem ještě neztratil kontakt se svojí duší, s bohatstvím vnitřního světa a krásou přítomnosti, elementy, jež mi tak často mizí v každodenním tlaku okolností a spěchu technokratického, kvantifikací a produkcí posedlého světa. Hudba je branou do magického světa tajemství, které potřebuje naše duše.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.